My Favorite Movies


  fb1081707518's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2
Scarface (1983,  R)
3
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
4
The Silence of the Lambs (1991,  R)
5
The Parallax View (1974,  R)
6
Soylent Green (1973,  PG)
7
Heat (1995,  R)
8
Blow Out (1981,  R)
9
Taxi Driver (1976,  R)
10
The Shining (1980,  R)
11
Seven (Se7en) (1995,  R)
12
Harley Davidson and the Marlboro Man (1991,  R)
13
Eye of the Beholder (2000,  R)
14
Patton (1970,  PG)
15
Rollerball (1975,  R)
16
Outland (1981,  R)
17
Patriot Games (1992,  R)
18
Narrow Margin (1990,  R)
19
The Insider (1999,  R)
20
Alien (1979,  R)
21
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
22
Coma (1978,  PG)
23
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)
24
Strange Days (1995,  R)
25
Planet of the Apes (1968,  PG)
26
Thief (1981,  R)
27
The Manchurian Candidate (2004,  R)
28
The Jackal (1997,  R)
29
Predator (1987,  R)
30
Dressed to Kill (1980,  R)
31
Bear Island (Alistair MacLean's Bear Island) (2000,  PG)
32
Spies Like Us (1985,  PG)
33
Blade Runner (1982,  R)
34
Flightplan (2005,  PG-13)
35
Aliens (1986,  R)
36
Ice Station Zebra (1968,  G)
37
Where Eagles Dare (1969,  PG)
38
Monkey Shines (1988,  R)
39
The Black Hole (1979,  PG)
40
The China Syndrome (1979,  PG)
41
Panic Room (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments