My Favorite Movies
| fb1082684020's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Buffalo 66 (1998, R) |
|
| 2 |
Titus (1999, R) |
|
| 3 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 4 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 5 |
Moulin Rouge (1952, Unrated) |
|
| 6 |
Friday (1995, R) |
|
| 7 |
Kissed (1997, R) |
|
| 8 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
| 9 |
Blade (1998, R) |
|
| 10 |
Mad Max (1979, R) |
|
| 11 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 12 |
The Cell (2000, R) |
|
| 13 |
Thirty Two Short Films About Glenn Gould (1993, Unrated) |
|
| 14 |
The Red Violin (1999, R) |
|
| 15 |
Highway 61 (1991, R) |
|
| 16 |
Unzipped (1995, Unrated) |
|
| 17 |
Boomerang (1992, R) |
|
| 18 |
Auntie Mame (1958, Unrated) |
|
| 19 |
Best in Show (2000, PG-13) |
|
| 20 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 21 |
Natural Born Killers (1994, NC-17) |
|
| 22 |
The Grifters (1990, R) |
|
| 23 |
Dark City (1998, R) |
|
| 24 |
Barbarella (1968, PG) |
|
| 25 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 26 |
Legend (1985, PG) |
|
| 27 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 28 |
Twin Falls Idaho (1999, R) |
|
| 29 |
Orlando (1992, PG-13) |
|
| 30 |
My Own Private Idaho (1991, R) |
|
| 31 |
The Legend of Billie Jean (1985, PG-13) |
|
| 32 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
| 33 |
Elizabeth (1998, R) |
|
| 34 |
The Joy Luck Club (1993, R) |
|
| 35 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 36 |
Waking the Dead (2000, R) |
|
| 37 |
The Talented Mr. Ripley (1999, R) |
|
| 38 |
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997, R) |





































