My Favorite Movies


  fb1085107587's Rating My Rating
1
A Face in the Crowd (1957,  Unrated)
2
Seconds (1966,  R)
3
Greed (1924,  Unrated)
4
Malcolm X (1992,  PG-13)
5
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
6
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
7
Double Indemnity (1944,  Unrated)
8
Thelonious Monk: Straight, No Chaser (Straight, No Chaser ) (1988,  PG-13)
9
Let's Get Lost (1989,  Unrated)
10
Paper Moon (1973,  PG)
11
Hud (1963,  Unrated)
12
Paris Blues (1998,  Unrated)
13
The Men Who Stare at Goats (2009,  R)
14
Casino (1995,  R)
15
Burn! (,  Unrated)
16
The Killing (1956,  Unrated)
17
Reflections in a Golden Eye (1967,  Unrated)
18
Stanley Kubrick's Boxes (2008,  Unrated)
19
Wild At Heart (1990,  R)
20
Giant (1956,  G)
21
Vertigo (1958,  PG)
22
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
23
White Heat (1934,  Unrated)
24
White Heat (1949,  Unrated)
25
Dead Presidents (1995,  R)
26
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) (1960,  Unrated)
27
Modern Times (1936,  Unrated)
28
A Soldier's Story (1984,  PG)
29
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
30
Badlands (1973,  PG)
31
State of Grace (1990,  R)
32
Quadrophenia (1979,  R)
33
Salt and Pepper (1968,  Unrated)
34
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments