My Favorite Movies


  fb1089878097's Rating My Rating
1
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
2
Gun Crazy (1950,  Unrated)
3
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
4
Shogun Assassin (1980,  R)
5
Altered (2006,  R)
6
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)
7
Cruising (1980,  R)
8
Tristana (1970,  Unrated)
9
Freaks (1932,  Unrated)
10
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
11
Get Carter (1971,  R)
12
Dirty Harry (1971,  R)
13
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
14
Sunshine (2007,  R)
15
Deep Red (Profondo rosso) (The Hatchet Murders) (1975,  R)
16
Enter the Dragon (1973,  R)
17
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
18
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
19
The Omen (1976,  R)
20
Barry Lyndon (1975,  PG)
21
Casablanca (1943,  Unrated)
22
A Night in Casablanca (1946,  Unrated)
23
The Wild Bunch (1969,  R)
24
Cross of Iron (1977,  R)
25
The Getaway (1972,  PG)
26
Death Wish (1974,  R)
27
Ryan's Daughter (1970,  R)
28
The Hunted (2003,  R)
29
Sorcerer (1977,  PG)
30
Prime Cut (1972,  R)
31
The Ballad of Cable Hogue (1970,  Unrated)
32
A Night to Remember (1958,  Unrated)
33
Soy Cuba (I Am Cuba) (1964,  Unrated)
34
The Killers (1964,  Unrated)
35
Videodrome (1983,  R)
36
Crash (1996,  NC-17)
37
Fight Club (1999,  R)
38
Jaws (1975,  PG)
39
The Exorcist (1973,  R)
40
Trainspotting (1996,  R)
41
Phantom of the Paradise (1974,  PG)
42
Halloween (1978,  R)
43
Assault on Precinct 13 (1976,  R)
44
The Blue Lagoon (1980,  R)
45
The Naked Prey (1966,  Unrated)
46
Sahara (1943,  Unrated)
47
The Long Good Friday (1982,  R)
48
The Beguiled (1971,  R)
49
Bullitt (1968,  PG)
50
Seven (Se7en) (1995,  R)
51
The Seven Ups (1973,  PG)
52
Corri, uomo, corri (Run, Man, Run) (1968,  Unrated)
53
My Name Is Nobody (Il mio nome è Nessuno) (1973,  PG)
54
Kind Hearts and Coronets (1949,  Unrated)
55
The Flesh and The Fiends (1961,  Unrated)
56
Straw Dogs (1971,  R)
57
The Devils (1971,  R)
58
The Hill (1965,  Unrated)
59
Lawman (1971,  PG)
60
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
61
Joe Strummer: The Future Is Unwritten (2007,  Unrated)
62
The Clash: Westway to the World (2000,  Unrated)
63
End of the Century - The Story of the Ramones (2004,  Unrated)
64
The Filth and the Fury - A Sex Pistols Film (,  R)
65
Pusher (1999,  Unrated)
66
Dark Passage (1947,  Unrated)
67
A Day at the Races (1937,  Unrated)
68
Ilsa - She Wolf of the SS (1974,  R)
69
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
70
King Kong (1933,  Unrated)
71
The Innocents (1961,  Unrated)
72
Goyokin (Official Gold) (Steel Edge of Revenge) (1969,  Unrated)
73
Shussho Iwai (1971,  PG)
74
Daimajin ikaru (Wrath of Daimajin) (The Return of Giant Majin) (1966,  Unrated)
75
Lone Wolf and Cub - Sword of Vengeance (Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru) (1972,  Unrated)
76
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in the Land of Demons (Kozure Ôkami: Meifumadô) (1973,  Unrated)
77
Lone Wolf and Cub - Baby Cart to Hades (Kozure Ôkami: Shinikazeni mukau ubaguruma) (1997,  Unrated)
78
Lone Wolf and Cub - Baby Cart at the River Styx (Kozure Ôkami: Sanzu no kawa no ubaguruma) (2003,  Unrated)
79
Samaritan Zatoichi (1968,  Unrated)
80
Goyôkiba (Hanzo the Razor: Sword of Justice) (1972,  Unrated)
81
Joshuu sasori: Dai-41 zakkyo-bô (Female Convict Scorpion Jailhouse 41) (2000,  Unrated)
82
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) (2005,  R)
83
Kaidan nobori ryu (The Blind Woman's Curse) (1971,  Unrated)
84
Zero Woman (1974,  Unrated)
85
Hunting Party (1971,  R)
86
Victor Victoria (1982,  PG)
87
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
88
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
89
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
90
The Apartment (1960,  Unrated)
91
The Taking of Pelham One Two Three (The Taking of Pelham 1 2 3) (1974,  R)
92
Charley Varrick (1973,  PG)
93
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
94
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
95
Coogan's Bluff (1968,  R)
96
Hell Is For Heroes (1962,  Unrated)
97
Ulzana's Raid (1972,  R)
98
The Longest Yard (1974,  R)
99
Read My Lips (Sur mes lèvres) (2002,  R)
100
Cent mille dollars au soleil (Greed in the Sun) (1964,  Unrated)
101
The Big Silence (Il Grande silenzio) (The Great Silence) (,  Unrated)
102
Le Samouraï (The Godson) (1967,  PG)
103
Monsieur Klein (1976,  Unrated)
104
Le Cercle Rouge (1990,  Unrated)
105
L'Insoumis (The Unvanquished) (1964,  Unrated)
106
Mélodie en Sous-Sol (Any Number Can Win) (Big Grab) (The Big Snatch) (1963,  Unrated)
107
Breakheart Pass (1975,  PG)
108
The Great Escape (1963,  Unrated)
109
Chato's Land (1971,  PG)
110
Violent City (The Family) (1970,  R)
111
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
112
The Professionals (1966,  PG-13)
113
Bad Day at Black Rock (1955,  Unrated)
114
Point Blank (1967,  Unrated)
115
Hell in the Pacific (1968,  G)
116
Play Misty for Me (1971,  R)
117
Pale Rider (1985,  R)
118
High Plains Drifter (1973,  R)
119
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
120
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
121
Hang 'em High (1968,  PG-13)
122
Breezy (1973,  R)
123
Thunderbolt and Lightfoot (1974,  R)
124
The Sand Pebbles (1966,  PG-13)
125
Alien (1979,  R)
126
Zodiac (2007,  R)
127
28 Days Later (2003,  R)
128
Possession (,  R)
129
L'Important c'est d'aimer (That Most Important Thing: Love) (The Main Thing Is to Love) (1975,  Unrated)
130
Profumo di Donna (Scent of a Woman) (That Female Scent) (1974,  Unrated)
131
Sei donne per l'assassino (Blood and Black Lace) (Six Women for the Murderer) (1960,  Unrated)
132
Four Flies on Grey Velvet (4 mosche di velluto grigio) (1971,  PG)
133
Le Deuxième souffle (Second Breath) (1966,  Unrated)
134
Ne nous fâchons pas (Let's Not Get Angry) (1966,  Unrated)
135
Un taxi pour Tobrouk (Taxi for Tobruk) (1960,  Unrated)
136
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) (1969,  Unrated)
137
Touchez Pas au Grisbi (Hands Off the Loot) (1954,  Unrated)
138
Le Trou (The Hole) (The Nightwatch) (1964,  Unrated)
139
Eyes Without a Face (,  Unrated)
140
Judex (1963,  Unrated)
141
The Dead Zone (1983,  R)
142
The Fog (1979,  R)
143
Christine (1983,  R)
144
Escape from New York (1981,  R)
145
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
146
Prince of Darkness (1987,  R)
147
Starman (1984,  PG-13)
148
Carrie (1976,  R)
149
Dressed to Kill (1980,  R)
150
Sisters (1973,  R)
151
Hard Times (1975,  PG)
152
The Warriors (1979,  R)
153
Extreme Prejudice (1987,  R)
154
Southern Comfort (1981,  R)
155
Navajo Joe (A Dollar A Head)(Savage Run) (1967,  Unrated)
156
The Mercenary (Il Mercenario) (A Professional Gun) (1968,  Unrated)
157
Django (1966,  Unrated)
158
Major Dundee (1965,  PG-13)
159
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
160
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
161
Secret Ceremony (1968,  Unrated)
162
The Criminal (1961,  Unrated)
163
Salon Kitty (Edited Version) (1976,  Unrated)
164
Caligola (Caligula) (Edited Version) (1979,  R)
165
Miranda (1985,  Unrated)
166
Beatrice Cenci (The Conspiracy of Torture)(Perversion Story) (1976,  R)
167
Se sei vivo spara (Django Kill - If You Live, Shoot!) (1967,  Unrated)
168
La Resa dei conti (The Big Gundown)(Account Rendered) (1966,  R)
169
Faccia a faccia (Face to Face) (1967,  Unrated)
170
The Yards (2000,  R)
171
Tempo di Massacro (Massacre Time) (Colt Concert) (The Brute and the Beast) (1966,  Unrated)
172
Querelle (1982,  R)
173
Ilsa - The Wicked Warden (1977,  Unrated)
174
La Tarantola dal Ventre Nero (Black Belly of the Tarantula) (1972,  R)
175
Maniac! (1980,  Unrated)
176
Un singe en hiver (A Monkey in Winter) (It's Hot in Hell) (1962,  Unrated)
177
Passione d'amore (1981,  Unrated)
178
Il conformista (The Conformist) (1970,  R)
179
The African Queen (1951,  Unrated)
180
The Harder They Fall (1956,  Unrated)
181
The Barefoot Contessa (1954,  Unrated)
182
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
183
Passage to Marseille (1944,  Unrated)
184
The Caine Mutiny (1954,  Unrated)
185
The Enforcer (1951,  Unrated)
186
High Sierra (1941,  Unrated)
187
They Drive by Night (1940,  Unrated)
188
The Petrified Forest (1936,  Unrated)
189
Dead Reckoning (1947,  Unrated)
190
Across the Pacific (1942,  Unrated)
191
The Left Hand of God (1955,  Unrated)
192
Beat the Devil (1953,  Unrated)
193
The Big Sleep (1946,  Unrated)
194
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
195
The Asphalt Jungle (1950,  Unrated)
196
Deadlier Than the Male (Voici le Temps des Assassins) (1956,  Unrated)
197
Un Carnet de Bal (Dance Program) (Dance of Life) (Life Dances On) (1988,  Unrated)
198
Le Diable et les dix commandements (The Devil and the Ten Commandments) (1962,  Unrated)
199
Pépé le Moko (1941,  Unrated)
200
La Fin du Jour (The End of a Day) (1939,  Unrated)
201
Quai des Orfevres (Quay of the Goldsmiths) (Jenny Lamour) (1947,  Unrated)
202
Hotel du Nord (1940,  Unrated)
203
Traque, La (1976,  Unrated)
204
Coup de Torchon (Clean Slate) (Clean Up) (,  Unrated)
205
La Grande illusion (The Grand Illusion) (1937,  Unrated)
206
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
207
Danger: Diabolik (1968,  PG-13)
208
Wrong Turn (2003,  R)
209
Emperor of the North Pole (Emperor of the North) (1973,  PG)
210
Wichita (1955,  Unrated)
211
Billy Two Hats (The Lady and the Outlaw) (1974,  PG)
212
Dillinger (1973,  R)
213
All That Jazz (1979,  R)
214
Marathon Man (1976,  R)
215
The Mercenaries (Dark of the Sun) (1968,  Unrated)
216
Framed (1975,  R)
217
The Outfit (1973,  PG)
218
Walking Tall (1973,  R)
219
The Friends of Eddie Coyle (1973,  R)
220
Race With the Devil (1975,  PG)
221
There Was a Crooked Man (1970,  R)
222
The Brink's Job (Big Stickup at Brink's) (1978,  PG)
223
Barquero (1970,  Unrated)
224
The White Dawn (1974,  Unrated)
225
Marty (1955,  Unrated)
226
The Vikings (1958,  Unrated)
227
Vera Cruz (1954,  Unrated)
228
Across 110th Street (1972,  R)
229
The Don Is Dead (Beautiful But Deadly) (1973,  R)
230
Mr. Majestyk (1974,  PG)
231
The Deadly Trackers (1973,  PG)
232
McQ (1974,  PG)
233
What Ever Happened to Baby Jane? (1962,  Unrated)
234
The Flight of the Phoenix (1965,  Unrated)
235
Kiss Me Deadly (1955,  Unrated)
236
Apache (1954,  Unrated)
237
Too Late the Hero (1970,  PG)
238
Hush...Hush, Sweet Charlotte (1964,  Unrated)
239
Attack (1956,  Unrated)
240
The Choirboys (1977,  R)
241
The Big Knife (1955,  PG)
242
The Grissom Gang (1971,  R)
243
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
244
Madigan (1968,  Unrated)
245
Private Hell 36 (Baby Face Killers) (1954,  Unrated)
246
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
247
Vigilante (1983,  R)
248
Unforgiven (1992,  R)
249
A Man Called Horse (1970,  R)
250
Man in the Wilderness (1971,  PG)
251
The Molly Maguires (1970,  PG)
252
The Great Silence (Il Grande silenzio) (1968,  Unrated)
253
Un homme est mort (A Man Is Dead), (Funerale a Los Angeles) (The Outside Man) (1972,  PG)
254
La Morte ha fatto l'uovo (Death Laid an Egg) (A Curious Way to Love) (Plucked) (1968,  NC-17)
255
Così dolce... così perversa (So Sweet... So Perverse) (1975,  Unrated)
256
Metti una sera a cena (Love Circle, One Night at Dinner) (1969,  R)
257
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) (1970,  PG)
258
Milano Calibro 9 (Caliber 9) (1972,  Unrated)
259
La Polizia chiede aiuto (What Have They Done to Your Daughters?)(Coed Murders)(The Police Want Help) (1974,  R)
260
God Forgives ... I Don't (1967,  Unrated)
261
Salvatore Giuliano (1962,  Unrated)
262
Gli Occhi freddi della paura (Cold Eyes of Fear) (1971,  Unrated)
263
Sono Sartana, il vostro becchino (Sartana the Gravedigger) (1971,  Unrated)
264
The Cat With Nine Taile (Il Gatto a nove code) (,  Unrated)
265
Buffet froid (Cold Cuts) (1980,  Unrated)
266
Série noire (1979,  Unrated)
267
La Grande Guerra (The Great War) (1959,  Unrated)
268
Le Corps de mon ennemi (Body of My Enemy) (1976,  PG)
269
Il Vedovo (,  Unrated)
270
Una Vita difficile (A Difficult Life) (1961,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments