Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1090743265's Rating My Rating
1
Braveheart (1995,  R)
2
The Matrix (1999,  R)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
Forrest Gump (1994,  PG-13)
5
Pulp Fiction (1994,  R)
6
Grease (1978,  PG)
7
Fight Club (1999,  R)
8
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
9
Wedding Crashers (2005,  R)
10
The Transporter (2002,  PG-13)
11
Transporter 2 (2005,  PG-13)
12
Transporter 3 (2008,  PG-13)
13
Dr. No (1962,  PG)
14
Casino Royale (2006,  PG-13)
15
Casino Royale (1967,  G)
16
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
17
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
18
Mad Max (1979,  R)
19
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
20
Top Gun (1986,  PG)
21
No. 1 of the Secret Service (Her Majesty's Top Gun)(Tell the Other Guy to Move Over! I'm Number One) (1977,  R)
22
Beverly Hills Cop (1984,  R)
23
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
24
Beverly Hills Cop IV (2010,  R)
25
Beverly Hills Cop III (1994,  R)
26
Never Say Never Again (1983,  PG)
27
The Rock (1996,  R)
28
Dragonheart (1996,  PG-13)
29
Entrapment (1999,  PG-13)
30
Goldfinger (1964,  PG)
31
The Untouchables (1987,  R)
32
The Hunt for Red October (1990,  PG)
33
You Only Live Twice (1967,  PG)
34
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
35
From Russia With Love (1964,  PG)
36
Thunderball (1965,  PG)
37
Rising Sun (1993,  R)
38
A Bridge Too Far (1977,  PG)
39
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
40
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery) (1979,  PG)
41
Memories of Me (1988,  PG-13)
42
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
43
The Patriot (2000,  R)
44
Lethal Weapon (1987,  R)
45
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
46
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
47
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
48
Payback (1999,  R)
49
Ransom (1996,  R)
50
Conspiracy Theory (1997,  R)
51
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
52
Tequila Sunrise (1988,  R)
53
Edge of Darkness (2010,  PG)
54
The Bounty (1984,  PG)
55
The Year of Living Dangerously (1983,  PG)
56
Pretty Woman (1990,  R)
57
Runaway Bride (1999,  PG)
58
Unfaithful (2002,  R)
59
The Jackal (1997,  R)
60
Primal Fear (1996,  R)
61
American Gigolo (1980,  R)
62
Breathless (1983,  R)
63
Intersection (1994,  R)
64
Brooklyn's Finest (2010,  R)
65
The Hoax (2007,  R)
66
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
67
I'm Not There (2007,  R)
68
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
69
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
70
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
71
Unforgiven (1992,  R)
72
Sudden Impact (1983,  R)
73
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pių) (1965,  R)
74
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
75
Firefox (1982,  PG)
76
Where Eagles Dare (1969,  PG)
77
Dirty Harry (1971,  R)
78
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
79
In the Line of Fire (1993,  R)
80
Pink Cadillac (1989,  PG-13)
81
Space Cowboys (2000,  PG-13)
82
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
83
Norbit (2007,  PG-13)
84
Another 48 Hrs. (1990,  R)
85
48 HRS (1982,  R)
86
Bowfinger (1999,  PG-13)
87
Trading Places (1983,  R)
88
The Distinguished Gentleman (1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments