My Favorite Movies


  fb1104206367's Rating My Rating
1
1900 (Novecento) (1976,  R)
2
Fight Club (1999,  R)
3
Pulp Fiction (1994,  R)
4
Sin City (2005,  R)
5
La Guerre du Feu (Quest for Fire) (The War of Fire) (1981,  R)
6
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
7
War of the Worlds (2005,  PG-13)
8
Umberto D. (1952,  Unrated)
9
Il Casanova di Federico Fellini (Fellini's Casanova) (1976,  R)
10
Apocalypse Now (1979,  R)
11
The Thin Red Line (1999,  R)
12
Black Hawk Down (2001,  R)
13
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
14
Munich (2005,  R)
15
Schindler's List (1993,  R)
16
The Pianist (2002,  R)
17
25th Hour (2002,  R)
18
American History X (1998,  R)
19
Amadeus (1984,  R)
20
Blade Runner (1982,  R)
21
Metropolis (1927,  Unrated)
22
Brazil (1985,  R)
23
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
24
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
25
Yojimbo (1961,  Unrated)
26
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
27
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
28
Minority Report (2002,  PG-13)
29
Deja Vu (2006,  PG-13)
30
I, Robot (2004,  PG-13)
31
Rumble Fish (1983,  R)
32
The Wrestler (2008,  R)
33
Lost In Translation (2003,  R)
34
Sideways (2004,  R)
35
La Nuit de Varennes (That Night in Varennes) (1982,  R)
36
Sunflower (1970,  Unrated)
37
Trainspotting (1996,  R)
38
The Life of David Gale (2003,  R)
39
The Usual Suspects (1995,  R)
40
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
41
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
42
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
43
Underground (1995,  Unrated)
44
Arizona Dream (1993,  R)
45
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
46
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
47
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
48
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
49
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
50
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
51
The Shining (1980,  R)
52
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
53
Sophie's Choice (1982,  R)
54
C'eravamo tanto amati (We All Loved Each Other So Much) (1974,  Unrated)
55
I Vitelloni (1953,  Unrated)
56
American Beauty (1999,  R)
57
Reds (1981,  PG)
58
Zelig (1983,  PG)
59
Z (1969,  PG)
60
Betrayed (1988,  R)
61
Ragtime (1981,  PG)
62
Ed Wood (1994,  R)
63
Man on the Moon (1999,  R)
64
Barfly (1987,  R)
65
La Strada (The Road) (1954,  PG)
66
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
67
Interview with the Vampire (1994,  R)
68
Queen of the Damned (2002,  R)
69
Ran (1985,  R)
70
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
71
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
72
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
73
A Sound of Thunder (2005,  PG-13)
74
The Godfather (1972,  R)
75
The Godfather, Part II (1974,  R)
76
The Godfather, Part III (1990,  R)
77
Once Upon a Time in America (1984,  R)
78
GoodFellas (1990,  R)
79
A Bronx Tale (1993,  R)
80
Casino (1995,  R)
81
The Departed (2006,  R)
82
Donnie Brasco (1997,  R)
83
Carlito's Way (1993,  R)
84
American Gangster (2007,  R)
85
Scarface (1983,  R)
86
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
87
Resident Evil (2002,  R)
88
28 Days Later (2003,  R)
89
I Am Legend (2007,  PG-13)
90
Gangs of New York (2002,  R)
91
Blade (1998,  R)
92
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
93
Blade - Trinity (2004,  R)
94
Alien (1979,  R)
95
Aliens (1986,  R)
96
Alien 3 (1992,  R)
97
Alien Resurrection (1997,  R)
98
Predator (1987,  R)
99
Predator 2 (1990,  R)
100
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
101
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
102
Paris, Texas (1984,  R)
103
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
104
Léon (The Professional) (1994,  R)
105
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
106
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
107
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
108
Taken (2009,  PG-13)
109
The Matrix (1999,  R)
110
The Matrix Reloaded (2003,  R)
111
The Matrix Revolutions (2003,  R)
112
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
113
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
114
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
115
The Others (2001,  PG-13)
116
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
117
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
118
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
119
The Hunger (1983,  R)
120
8MM (1999,  R)
121
X-Men (2000,  PG-13)
122
X2 (2003,  PG-13)
123
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
124
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
125
Fantastic Four (2005,  PG-13)
126
Iron Man (2008,  PG-13)
127
The Dark Knight (2008,  PG-13)
128
Batman Begins (2005,  PG-13)
129
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
130
A History of Violence (2005,  R)
131
Full Metal Jacket (1987,  R)
132
Platoon (1986,  R)
133
Saving Private Ryan (1998,  R)
134
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) (1961,  Unrated)
135
300 (2007,  R)
136
Gladiator (2000,  R)
137
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
138
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
139
The Lord of the Rings (1978,  PG)
140
The Ring (2002,  PG-13)
141
Memories of Underdevelopment (Memorias del subdesarrollo) (1973,  Unrated)
142
Aleksandr Nevskiy (Alexander Nevsky) (1938,  Unrated)
143
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
144
Papillon (1973,  R)
145
The Great Escape (1963,  Unrated)
146
Red Dragon (2002,  R)
147
Hannibal (2001,  R)
148
The Silence of the Lambs (1991,  R)
149
Seven (Se7en) (1995,  R)
150
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
151
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
152
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
153
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
154
The Mummy (1999,  PG-13)
155
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
156
Enemy at the Gates (2001,  R)
157
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
158
Cross of Iron (1977,  R)
159
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
160
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
161
Cloverfield (2008,  PG-13)
162
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
163
The 11th Hour (2007,  PG)
164
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
165
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
166
Bowling for Columbine (2002,  R)
167
Planet of the Apes (1968,  PG)
168
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
169
The Birds (1963,  PG-13)
170
Signs (2002,  PG-13)
171
The Happening (2008,  R)
172
Moby Dick (1956,  Unrated)
173
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
174
Vertigo (1958,  PG)
175
Psycho (1960,  R)
176
M (1931,  Unrated)
177
The Wild Bunch (1969,  R)
178
Emperor of the North Pole (Emperor of the North) (1973,  PG)
179
An American Werewolf in London (1981,  R)
180
House on Haunted Hill (1999,  R)
181
Chinatown (1974,  R)
182
L.A. Confidential (1997,  R)
183
Under the Volcano (1984,  R)
184
Terra em Transe (Anguished Land)(Land Entranced) (1967,  Unrated)
185
Black God, White Devil (Deus e o Diabo na Terra do Sol) (1964,  PG-13)
186
City Lights (1931,  Unrated)
187
The Circus (1928,  G)
188
Modern Times (1936,  Unrated)
189
Viridiana (1961,  R)
190
The Holy Innocents (Los santos inocentes) (1984,  PG)
191
Legends of the Fall (1994,  R)
192
Cold Mountain (2003,  R)
193
Henry & June (1990,  NC-17)
194
King Kong (2005,  PG-13)
195
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
196
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
197
The Green Mile (1999,  R)
198
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
199
Fearless (1993,  R)
200
Black Robe (1991,  R)
201
Stargate (1994,  PG-13)
202
Timeline (2003,  PG-13)
203
Mountains of the Moon (1990,  R)
204
The Razor's Edge (1984,  PG-13)
205
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
206
Malena (2000,  R)
207
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty) (1976,  Unrated)
208
Le Bal (Ballando Ballando) (1983,  Unrated)
209
La Famiglia (The Family) (1987,  Unrated)
210
Il Sorpasso (The Easy Life) (1962,  PG)
211
Profumo di Donna (Scent of a Woman) (That Female Scent) (1974,  Unrated)
212
La grande vadrouille (Don't Look Now - We're Being Shot at) (1966,  G)
213
The Piano (1993,  R)
214
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
215
The Last Emperor (1987,  PG-13)
216
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
217
The Sheltering Sky (1990,  R)
218
Little Buddha (1994,  PG)
219
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960,  Unrated)
220
8 1/2 (1963,  Unrated)
221
I Clowns (The Clowns) (2001,  G)
222
Amarcord (1974,  R)
223
I Soliti Ignoti (Big Deal on Madonna Street) (The Usual Unidentified Thieves) (1960,  Unrated)
224
Taxi Driver (1976,  R)
225
Raging Bull (1980,  R)
226
New York, New York (1977,  PG)
227
On the Waterfront (1954,  Unrated)
228
East of Eden (1955,  PG)
229
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
230
Jurassic Park (1993,  PG-13)
231
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
232
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
233
Unforgiven (1992,  R)
234
3:10 to Yuma (2007,  R)
235
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
236
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
237
The Verdict (1982,  R)
238
Running on Empty (1988,  PG-13)
239
Collateral (2004,  R)
240
Heat (1995,  R)
241
The Insider (1999,  R)
242
Fiddler on the Roof (1971,  G)
243
Manhattan (1979,  R)
244
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
245
Take the Money and Run (1969,  PG)
246
Shadows and Fog (1992,  PG-13)
247
Stardust Memories (1980,  PG)
248
Faraway, So Close! (In weiter Ferne, so nah!) (1993,  PG-13)
249
The English Patient (1996,  R)
250
Pollock (2000,  R)
251
Royal Hunt of the Sun (1969,  G)
252
The Thing (1982,  R)
253
A Clockwork Orange (1971,  R)
254
Eyes Wide Shut (1999,  R)
255
Spartacus (1960,  PG-13)
256
Kingdom of Heaven (2005,  R)
257
The 13th Warrior (1999,  R)
258
Pathfinder (2007,  R)
259
Body of Lies (2008,  R)
260
Black Rain (1989,  R)
261
Missing (1982,  PG)
262
Reservoir Dogs (1992,  R)
263
Snatch (2001,  R)
264
The Lost Boys (1987,  R)
265
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
266
Hombre (1967,  Unrated)
267
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson (1976,  PG)
268
The Return of the Living Dead (1985,  R)
269
Memento (2000,  R)
270
Constantine (2005,  R)
271
Casino Royale (2006,  PG-13)
272
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
273
The Mothman Prophecies (2002,  PG-13)
274
Internal Affairs (1990,  R)
275
Mr. Jones (1993,  R)
276
Leaving Las Vegas (1995,  R)
277
The Jackal (1997,  R)
278
Je t'aime moi non plus (I Love You, I Don't) (1976,  Unrated)
279
Zabriskie Point (1970,  R)
280
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
281
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
282
Angel Heart (1987,  R)
283
Midnight Express (1978,  R)
284
Birdy (1984,  R)
285
The Mission (1986,  PG)
286
City of Joy (1992,  PG-13)
287
The Killing Fields (1984,  R)
288
Ladyhawke (1985,  PG-13)
289
Dangerous Liaisons (1988,  R)
290
The Robe (1953,  Unrated)
291
The Assassination of Trotsky (1972,  Unrated)
292
Mr. Klein (1976,  Unrated)
293
Kafka (1991,  PG-13)
294
Watchmen (2009,  R)
295
D.O.A. (1988,  R)
296
Jeepers Creepers (2001,  R)
297
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
298
Hellboy (2004,  PG-13)
299
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
300
Road to Perdition (2002,  R)
301
Babel (2006,  R)
302
Crash (2004,  R)
303
The Constant Gardener (2005,  R)
304
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
305
Basquiat (1996,  R)
306
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
307
The King of Comedy (1983,  PG)
308
New York Stories (1989,  PG)
309
The Cotton Club (1984,  R)
310
Cruising (1980,  R)
311
The French Connection (1971,  R)
312
No Country for Old Men (2007,  R)
313
Raising Arizona (1987,  PG-13)
314
Blue Velvet (1986,  R)
315
The Elephant Man (1980,  PG)
316
Wild At Heart (1990,  R)
317
Body Double (1984,  R)
318
Snake Eyes (1998,  R)
319
Impostor (2001,  R)
320
Frantic (1988,  R)
321
Diva (1981,  R)
322
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
323
The Story of Adele H (L'Histoire d'Adèle H.) (1975,  PG)
324
La Chinoise (1968,  Unrated)
325
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
326
Apocalypto (2006,  R)
327
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
328
Underworld (2003,  R)
329
Underworld: Evolution (2006,  R)
330
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
331
Stanno Tutti Bene (Everybody's Fine) (1990,  PG)
332
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
333
The Bone Collector (1999,  R)
334
Mimic (1997,  R)
335
A Man Called Horse (1970,  R)
336
Outbreak (1994,  R)
337
Marathon Man (1976,  R)
338
Midnight Cowboy (1969,  R)
339
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
340
Comandante (2003,  PG)
341
Mirrors (2008,  R)
342
The Hills Have Eyes (2006,  R)
343
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007,  R)
344
Roma, città aperta (Open City) (1946,  Unrated)
345
Stromboli (1950,  Unrated)
346
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
347
Orchestra Rehearsal (1979,  Unrated)
348
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
349
Roma (Fellini's Roma) (1972,  Unrated)
350
Little Big Man (1970,  PG)
351
Bonnie and Clyde (1967,  R)
352
The Arrival (1996,  PG-13)
353
The Island (2005,  PG-13)
354
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
355
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
356
JFK (1991,  R)
357
All the President's Men (1976,  R)
358
Traffic (2000,  R)
359
Lost in La Mancha (2003,  R)
360
Goya's Ghosts (2007,  R)
361
City of Angels (1998,  PG-13)
362
Kiss of Death (1995,  R)
363
The Wicker Man (2006,  PG-13)
364
Face/Off (1997,  R)
365
Con Air (1997,  R)
366
Armageddon (1998,  PG-13)
367
Ronin (1998,  R)
368
Excalibur (1981,  R)
369
The Emerald Forest (1985,  R)
370
The Hunt for Red October (1990,  PG)
371
Medicine Man (1992,  PG-13)
372
Basic (2003,  R)
373
Swordfish (2001,  R)
374
Blow Out (1981,  R)
375
Hero (Accidental Hero) (1992,  PG-13)
376
Alexander (2004,  R)
377
Amistad (1997,  R)
378
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
379
Independence Day (1996,  PG-13)
380
Transformers (2007,  PG-13)
381
Godzilla (1998,  PG-13)
382
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
383
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980,  PG)
384
Dodes'ka-den (,  Unrated)
385
Dersu Uzala (1975,  G)
386
The Hidden Fortress (1960,  Unrated)
387
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
388
Ugetsu monogatari (1954,  Unrated)
389
Der Blaue Engel (The Blue Angel) (1930,  Unrated)
390
Karmina (1996,  Unrated)
391
Birdman of Alcatraz (1962,  Unrated)
392
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
393
Apache (1954,  Unrated)
394
Judgment at Nuremberg (1961,  Unrated)
395
The Defiant Ones (1958,  Unrated)
396
L' Homme de Rio (That Man from Rio) (1964,  Unrated)
397
Babylon A.D. (2008,  PG-13)
398
Il portiere di notte (The Night Porter) (1974,  R)
399
The Fourth Angel (The 4th Angel) (2003,  R)
400
Children of Men (2006,  R)
401
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
402
Amores Perros (2001,  R)
403
Red Sorghum (Hong gao liang) (1987,  Unrated)
404
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
405
The Terminator (1984,  R)
406
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
407
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
408
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
409
Anger Management (2003,  PG-13)
410
There's Something About Mary (1998,  R)
411
The Mask (1994,  PG-13)
412
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
413
Along Came Polly (2004,  PG-13)
414
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
415
Tropic Thunder (2008,  R)
416
Zoolander (2001,  PG-13)
417
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
418
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
419
Zodiac (2007,  R)
420
Valkyrie (2008,  PG-13)
421
15 Minutes (2001,  R)
422
Instinct (1999,  R)
423
Evan Almighty (2007,  PG)
424
Glory (1989,  R)
425
Blood Diamond (2006,  R)
426
The Last Samurai (2003,  R)
427
Magnolia (1999,  R)
428
Boogie Nights (1997,  R)
429
Hair (1979,  PG)
430
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
431
Almost Famous (2000,  R)
432
Mask (1985,  PG-13)
433
Hulk (2003,  PG-13)
434
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
435
Spider-Man (2002,  PG-13)
436
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
437
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
438
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
439
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
440
From Hell (2001,  R)
441
The Ninth Gate (1999,  R)
442
Sleepy Hollow (1999,  R)
443
Secret Window (2004,  PG-13)
444
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
445
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
446
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
447
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
448
The Deer Hunter (1978,  R)
449
Waterworld (1995,  PG-13)
450
Rapa-Nui (1994,  R)
451
Year of the Dragon (1985,  R)
452
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
453
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
454
Sleeper (1973,  PG)
455
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
456
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
457
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
458
Erin Brockovich (2000,  R)
459
The Abyss (1989,  PG-13)
460
Avatar (2009,  PG-13)
461
True Lies (1994,  R)
462
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
463
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
464
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
465
The Yakuza (1975,  R)
466
The Grudge (2004,  PG-13)
467
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
468
V for Vendetta (2006,  R)
469
Darkman (1990,  R)
470
Wonder Boys (2000,  R)
471
Fargo (1996,  R)
472
City by the Sea (2002,  R)
473
Wrong Turn (2003,  R)
474
The Golden Voyage of Sinbad (1973,  G)
475
Sinbad and the Eye of the Tiger (1977,  G)
476
The 7th Voyage of Sinbad (1958,  G)
477
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
478
Raid on Entebbe (1977,  Unrated)
479
Sphere (1998,  PG-13)
480
Mad City (1997,  PG-13)
481
Alfredo, Alfredo (1972,  R)
482
In the Line of Fire (1993,  R)
483
Bird (1988,  R)
484
Pale Rider (1985,  R)
485
Blood Work (2002,  R)