My Favorite Movies


  fb1108149960's Rating My Rating
1
GoodFellas (1990,  R)
2
Casino (1995,  R)
3
The Departed (2006,  R)
4
Taxi Driver (1976,  R)
5
Raging Bull (1980,  R)
6
Mean Streets (1973,  R)
7
Van Diemen's Land (2009,  Unrated)
8
Braveheart (1995,  R)
9
Gladiator (2000,  R)
10
Fight Club (1999,  R)
11
Pulp Fiction (1994,  R)
12
The Godfather (1972,  R)
13
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
15
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
16
The Matrix (1999,  R)
17
The Shawshank Redemption (1994,  R)
18
V for Vendetta (2006,  R)
19
Wedding Crashers (2005,  R)
20
300 (2007,  R)
21
Old School (2003,  R)
22
Ravenous (1999,  R)
23
Che: Part One (The Argentine) (2009,  R)
24
Che: Part Two (Guerrilla) (2008,  R)
25
Bad Lieutenant (1992,  R)
26
King of New York (1990,  R)
27
The Long Good Friday (1982,  R)
28
Snatch (2001,  R)
29
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
30
Revolver (2005,  R)
31
Reservoir Dogs (1992,  R)
32
Jackie Brown (1997,  R)
33
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
34
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
35
Apocalypse Now (1979,  R)
36
Heat (1995,  R)
37
The Good Thief (2003,  R)
38
Thief (1981,  R)
39
Ronin (1998,  R)
40
Platoon (1986,  R)
41
The Godfather, Part II (1974,  R)
42
The Godfather, Part III (1990,  R)
43
Gomorrah (Gomorra) (2008,  Unrated)
44
The Proposition (2005,  R)
45
Chopper (2001,  R)
46
Trainspotting (1996,  R)
47
Mona Lisa (1986,  R)
48
Gangster No. 1 (2000,  R)
49
Gangs of New York (2002,  R)
50
The Aviator (2004,  PG-13)
51
Hamburger Hill (1987,  R)
52
Traffic (2000,  R)
53
The Deer Hunter (1978,  R)
54
Get Carter (1971,  R)
55
The Score (2001,  R)
56
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
57
Cidade dos Homens (City of Men) (2007,  R)
58
Schindler's List (1993,  R)
59
Full Metal Jacket (1987,  R)
60
The Shining (1980,  R)
61
Seven (Se7en) (1995,  R)
62
Blade Runner (1982,  R)
63
The Pianist (2002,  R)
64
Saving Private Ryan (1998,  R)
65
Enemy at the Gates (2001,  R)
66
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
67
Jarhead (2005,  R)
68
Three Kings (1999,  R)
69
Tears of the Sun (2003,  R)
70
Born on the Fourth of July (1989,  R)
71
Black Hawk Down (2001,  R)
72
Cold Mountain (2003,  R)
73
The Thin Red Line (1999,  R)
74
The Patriot (2000,  R)
75
Apocalypto (2006,  R)
76
The Limey (1999,  R)
77
Once Upon a Time in America (1984,  R)
78
American History X (1998,  R)
79
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
80
American Beauty (1999,  R)
81
Scarface (1983,  R)
82
Unforgiven (1992,  R)
83
Tombstone (1993,  R)
84
Miller's Crossing (1990,  R)
85
The Untouchables (1987,  R)
86
Mystic River (2003,  R)
87
Eastern Promises (2007,  R)
88
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
89
Match Point (2005,  R)
90
L.A. Confidential (1997,  R)
91
Road to Perdition (2002,  R)
92
The Boondock Saints (1999,  R)
93
Kiss of Death (1995,  R)
94
King Kong (2005,  PG-13)
95
Playing God (1997,  R)
96
Crime Spree (2003,  R)
97
Ordinary Decent Criminal (2000,  R)
98
The General (1998,  R)
99
The Wind That Shakes the Barley (2007,  Unrated)
100
Rob Roy (1995,  R)
101
The Jackal (1997,  R)
102
Miami Vice (2006,  R)
103
Collateral (2004,  R)
104
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
105
Brüno (Bruno) (2009,  R)
106
Kids (1995,  NC-17)
107
Bully (2001,  R)
108
Another Day In Paradise (1997,  R)
109
Drugstore Cowboy (1989,  R)
110
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
111
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse (1991,  R)
112
Ice Station Zebra (1968,  G)
113
Batman Begins (2005,  PG-13)
114
Troy (2004,  R)
115
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
116
Babel (2006,  R)
117
Spy Game (2001,  R)
118
The Devil's Own (1997,  R)
119
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
120
Legends of the Fall (1994,  R)
121
True Romance (1993,  R)
122
A River Runs Through It (1992,  PG)
123
The Good Shepherd (2006,  R)
124
15 Minutes (2001,  R)
125
Sleepers (1996,  R)
126
This Boy's Life (1993,  R)
127
A Bronx Tale (1993,  R)
128
The Recruit (2003,  PG-13)
129
Donnie Brasco (1997,  R)
130
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
131
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
132
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
133
The Terminator (1984,  R)
134
3:10 to Yuma (2007,  R)
135
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
136
Harsh Times (2006,  R)
137
The Prestige (2006,  PG-13)
138
The Machinist (2004,  R)
139
The Dogs of War (1980,  R)
140
Memento (2000,  R)
141
Bullet (1996,  R)
142
Boogie Nights (1997,  R)
143
There Will Be Blood (2007,  R)
144
Hitman (2007,  R)
145
Freeway (1996,  R)
146
State Property (2002,  R)
147
Essex Boys (2000,  R)
148
Bluehill Avenue (2001,  R)
149
Belly (1998,  R)
150
Escape from New York (1981,  R)
151
Escape from L.A. (1996,  R)
152
The Great Escape (1963,  Unrated)
153
The Guns of Navarone (1961,  PG)
154
Blood Diamond (2006,  R)
155
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
156
Bloody Sunday (2002,  R)
157
Deliverance (1972,  R)
158
Fargo (1996,  R)
159
Goldfinger (1964,  PG)
160
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
161
Groundhog Day (1993,  PG)
162
Mad Max (1979,  R)
163
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
164
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
165
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
166
The Piano (1993,  R)
167
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
168
The Silence of the Lambs (1991,  R)
169
Red Dragon (2002,  R)
170
Total Recall (1990,  R)
171
The Usual Suspects (1995,  R)
172
No Country for Old Men (2007,  R)
173
The Big Lebowski (1998,  R)
174
There's Something About Mary (1998,  R)
175
Not Another Teen Movie (2001,  R)
176
Devious Beings (2002,  R)
177
Employee of the Month (2004,  R)
178
Triggermen (2002,  R)
179
A Good Night to Die (2003,  R)
180
State of Play (2009,  PG-13)
181
American Gangster (2007,  R)
182
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
183
Proof of Life (2000,  R)
184
Romper Stomper (1992,  R)
185
The Hard Word (2003,  R)
186
From Hell (2001,  R)
187
Blow (2001,  R)
188
A History of Violence (2005,  R)
189
Carlito's Way (1993,  R)
190
Narc (2002,  R)
191
Smokin' Aces (2007,  R)
192
Shoot 'Em Up (2007,  R)
193
Children of Men (2006,  R)
194
Even Money (2006,  R)
195
Iron Man (2008,  PG-13)
196
Black Snake Moan (2007,  R)
197
Basic (2003,  R)
198
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
199
Patriot Games (1992,  R)
200
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
201
Sin (2003,  R)
202
Payback (1999,  R)
203
Dr. No (1962,  PG)
204
From Russia With Love (1964,  PG)
205
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
206
Thunderball (1965,  PG)
207
You Only Live Twice (1967,  PG)
208
Never Say Never Again (1983,  PG)
209
Rising Sun (1993,  R)
210
Thunderheart (1992,  R)
211
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
212
The Doors (1991,  R)
213
Wonderland (2003,  R)
214
Spun (2003,  R)
215
I Heart Huckabees (2004,  R)
216
Empire (2002,  R)
217
Munich (2005,  R)
218
Quills (2000,  R)
219
Rush (1991,  R)
220
Hard Candy (2006,  R)
221
Kingpin (1996,  PG-13)
222
Léon (The Professional) (1994,  R)
223
The Last Samurai (2003,  R)
224
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
225
Lucky Number Slevin (2006,  R)
226
District 9 (2009,  R)
227
Training Day (2001,  R)
228
The Street King (2002,  R)
229
Public Enemies (2009,  R)
230
The Boondock Saints II: All Saints Day (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments