My Favorite Movies


  fb1108195466's Rating My Rating
1
Thelma & Louise (1991,  R)
2
American Beauty (1999,  R)
3
Office Space (1999,  R)
4
Taxi Driver (1976,  R)
5
Seven (Se7en) (1995,  R)
6
The Hairdresser's Husband (1992,  R)
7
Heat (1995,  R)
8
Brother Sun, Sister Moon (1972,  PG)
9
Brazil (1985,  R)
10
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
11
Wild At Heart (1990,  R)
12
Duel (1972,  PG)
13
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
14
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
15
Pay It Forward (2000,  PG-13)
16
Midnight Run (1988,  R)
17
Lost In Translation (2003,  R)
18
Neokonchennaya pyesa dlya mekhanicheskogo pianino (Unfinished Piece for a Player Piano) (1977,  Unrated)
19
We're No Angels (1989,  PG-13)
20
Baraka (1993,  Unrated)
21
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
22
Birdy (1984,  R)
23
Secrets & Lies (1996,  R)
24
Pulp Fiction (1994,  R)
25
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
26
Torrente, el brazo tonto de la ley (Torrente, the Stupid Arm of the Law) (1998,  Unrated)
27
Fear and Trembling (2004,  Unrated)
28
Fight Club (1999,  R)
29
Trainspotting (1996,  R)
30
True Romance (1993,  R)
31
Borsalino (2005,  Unrated)
32
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
33
Box of Moonlight (1997,  R)
34
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
35
Le Professionnel (1981,  Unrated)
36
The Adventures of Ford Fairlane (1990,  R)
37
Subway (1985,  R)
38
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
39
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
40
When Harry Met Sally (1989,  R)
41
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
42
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) (1974,  R)
43
Les Sous-doués (The Under-Gifted) (1980,  Unrated)
44
Falling Down (1993,  R)
45
Hair (1979,  PG)
46
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
47
L'Année prochaine... si tout va bien (Next Year If All Goes Well ) (1981,  Unrated)
48
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
49
Shine (1996,  PG-13)
50
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
51
Annie Hall (1977,  PG)
52
Valami Amerika (A Kind of America) (2002,  Unrated)
53
O Melissokomos (The Beekeeper) (1986,  Unrated)
54
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
55
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
56
Wild Things (1998,  R)
57
Take the Money and Run (1969,  PG)
58
A Tanú (The Witness) (1969,  Unrated)
59
Megáll Az Idö (Time Stands Still) (1983,  Unrated)
60
The Driver (1978,  R)
61
Deathtrap (1982,  PG)
62
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
63
Forrest Gump (1994,  PG-13)
64
Malena (2000,  R)
65
My Name Is Nobody (Il mio nome è Nessuno) (1973,  PG)
66
Eyes Wide Shut (1999,  R)
67
Sweet and Lowdown (1999,  PG-13)
68
The Game (1997,  R)
69
My Favorite Season (1993,  Unrated)
70
Festen (The Celebration) (1998,  R)
71
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
72
Amateur (1995,  R)
73
Tous Les Matins du Monde (All the Mornings of the World) (1972,  Unrated)
74
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
75
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
76
Warum Lauft Herr R. Amok? (Why Does Herr R. Run Amok?) (1977,  Unrated)
77
Green Card (1990,  PG-13)
78
The Matrix (1999,  R)
79
The Godfather (1972,  R)
80
The Woman Next Door (1981,  R)
81
Analyze This (1999,  R)
82
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
83
My Fair Lady (1964,  G)
84
All or Nothing (2002,  R)
85
Night on Earth (1991,  R)
86
Broken Flowers (2005,  R)
87
Bagdad Cafe (1988,  PG)
88
Szindbád (Sinbad) (1971,  Unrated)
89
The Big Lebowski (1998,  R)
90
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
91
Pidä huivista kiinni, Tatjana (Take Care of Your Scarf, Tatiana)(Tatjana) (1994,  Unrated)
92
The Pink Panther (1963,  Unrated)
93
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
94
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
95
The Defiant Ones (1958,  Unrated)
96
Dead Man (1995,  R)
97
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
98
Of Mice and Men (1992,  PG-13)
99
City of Angels (1998,  PG-13)
100
Blade Runner (1982,  R)
101
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
102
Red Rock West (1993,  R)
103
Midnight Express (1978,  R)
104
Hannibal (2001,  R)
105
Alien (1979,  R)
106
Il Sorpasso (The Easy Life) (1962,  PG)
107
Enter the Dragon (1973,  R)
108
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) (1973,  PG)
109
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
110
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
111
Bowling for Columbine (2002,  R)
112
The Fugitive (1993,  PG-13)
113
Witness (1985,  R)
114
Lock Up (1989,  R)
115
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
116
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
117
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
118
The Full Monty (1997,  R)
119
Seksmisja (Sexmission) (1984,  Unrated)
120
The Pledge (2001,  R)
121
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
122
The Shawshank Redemption (1994,  R)
123
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
124
Once Upon a Time in America (1984,  R)
125
Vrchní, prchni!(Run Waiter Run) (1983,  Unrated)
126
Fargo (1996,  R)
127
Playing by Heart (1998,  R)
128
Happiness (1998,  Unrated)
129
Kaméleon (2008,  Unrated)
130
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
131
About Schmidt (2002,  R)
132
Delicatessen (1991,  R)
133
Easy Rider (1969,  R)
134
Revolutionary Road (2008,  R)
135
Les Fugitifs (1986,  Unrated)
136
Le Grand Blond avec Une Chaussure Noire (The Tall Blond Man with One Black Shoe) (1973,  PG)
137
Postriziny (Cutting It Short) (1981,  Unrated)
138
Picassos äventyr (The Adventures of Picasso) (1978,  Unrated)
139
Grease (1978,  PG)
140
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
141
Whopping Cough (Szamarkohoges) (,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments