My Favorite Movies
| fb1109086450's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Kiss Kiss, Bang Bang (2005, R) |
|
| 2 |
Last Time I Committed Suicide (1996, R) |
|
| 3 |
Truly, Madly, Deeply (1991, PG) |
|
| 4 |
The Whole Wide World (1996, PG) |
|
| 5 |
Only You (1994, PG) |
|
| 6 |
Less Than Zero (1987, R) |
|
| 7 |
Secrets & Lies (1996, R) |
|
| 8 |
The Commitments (1991, R) |
|
| 9 |
Three Amigos! (1986, PG) |
|
| 10 |
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987, PG-13) |
|
| 11 |
Paris, Texas (1984, R) |
|
| 12 |
Devil in a Blue Dress (1995, R) |
|
| 13 |
The Sweetest Thing (2002, R) |
|
| 14 |
Intolerable Cruelty (2003, PG-13) |
|
| 15 |
Adam's Rib (1949, Unrated) |
|
| 16 |
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948, Unrated) |
|
| 17 |
My Favorite Wife (1940, Unrated) |
|
| 18 |
The Awful Truth (1937, Unrated) |
|
| 19 |
Seabiscuit (2003, PG-13) |
|
| 20 |
The Pride of the Yankees (1942, Unrated) |
|
| 21 |
Shallow Grave (1995, R) |
|
| 22 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 23 |
Keeping the Faith (2000, PG-13) |
|
| 24 |
Primal Fear (1996, R) |
|
| 25 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 26 |
When a Man Loves a Woman (1994, R) |
|
| 27 |
Playing by Heart (1998, R) |
|
| 28 |
Reds (1981, PG) |
|
| 29 |
Sleeping Beauty (1959, G) |
|
| 30 |
Beautiful Girls (1996, R) |
|
| 31 |
Blue Sky (1994, PG-13) |
|
| 32 |
Tootsie (1982, PG) |
|
| 33 |
Crimes of the Heart (1986, PG-13) |
|
| 34 |
Down by Law (1986, R) |
|
| 35 |
Diner (1982, R) |
|
| 36 |
Sea of Love (1989, R) |
|
| 37 |
Into the West (1993, PG) |
|
| 38 |
Thelma & Louise (1991, R) |
|
| 39 |
Best in Show (2000, PG-13) |
|
| 40 |
L.A. Confidential (1997, R) |
|
| 41 |
Sullivan's Travels (1941, Unrated) |
|
| 42 |
Get Shorty (1995, R) |
|
| 43 |
The Thin Man (1934, Unrated) |
|
| 44 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 45 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 46 |
Always (1989, PG) |
|
| 47 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
| 48 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 49 |
Good Sam (1948, Unrated) |
|
| 50 |
To Catch a Thief (1955, Unrated) |

















































