My Favorite Movies


  fb1111431149's Rating My Rating
1
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
2
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
3
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
4
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
5
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
6
8 1/2 (1963,  Unrated)
7
Amarcord (1974,  R)
8
Mamma Roma (1962,  Unrated)
9
Blue Velvet (1986,  R)
10
sex, lies, and videotape (1989,  R)
11
Crash (1996,  NC-17)
12
eXistenZ (1999,  R)
13
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
14
The World's Fastest Indian (2005,  PG-13)
15
Freejack (1992,  R)
16
The Big Chill (1983,  R)
17
Dark City (1998,  R)
18
Body Heat (1981,  R)
19
Broadcast News (1987,  R)
20
Children of a Lesser God (1986,  R)
21
Gorky Park (1983,  R)
22
Kiss of the Spider Woman (1985,  R)
23
Ne le Dis à Personne (Tell No One) (2006,  Unrated)
24
Don't Move (Non ti muovere) (2004,  Unrated)
25
Aeon Flux (2005,  PG-13)
26
Pride (2007,  PG)
27
Intimate Strangers (Confidences trop intimes) (2003,  R)
28
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
29
The Closet (Le Placard) (2001,  R)
30
Itinéraire d'un enfant gâté (1988,  Unrated)
31
Get Carter (1971,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments