Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1113258960's Rating My Rating
1
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
A+++++, groundbreaking cinematics, story, and excellent plot. All 3.
2
300 (2007,  R)
3
The Patriot (2000,  R)
4
Shooter (2007,  R)
5
Gone Baby Gone (2007,  R)
6
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
A+++, an instant classic on release.
7
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Classic.
8
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
A++
9
No Country for Old Men (2007,  R)
10
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Best of Adam Sandler's comedies.
11
I, Robot (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments