My Favorite Movies
| fb1119040425's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 2 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 3 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 4 |
Amores Perros (2001, R) |
|
| 5 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 6 |
Sexo Pudor Y Lagrimas (1999, R) |
|
| 7 |
The Long Kiss Goodnight (1996, R) |
|
| 8 |
Friday (1995, R) |
|
| 9 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 10 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004, R) |
|
| 11 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 12 |
Set It Off (1996, R) |
|
| 13 |
Child's Play (1988, R) |
|
| 14 |
Class of 1984 (1982, R) |
|
| 15 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 16 |
Scarface (1983, R) |
|
| 17 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 18 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 19 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
| 20 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 21 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 22 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 23 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 24 |
Blow (2001, R) |
|
| 25 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 26 |
Closer (2004, R) |
|
| 27 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 28 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 29 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 30 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 31 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 32 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 33 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 34 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 35 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 36 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 37 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 38 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998, PG-13) |
|
| 39 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
| 40 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 41 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
| 42 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 43 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 44 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 45 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 46 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 47 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 48 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 49 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 50 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 51 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 52 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 53 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999, R)
The funniest musical and animated film by far! The US goes to war with Canada over "Terrance and Philip" because of their filthy language and so it's up to the boys to save everyone from this because if the war breaks out, Sadamm Hussein and the Devil will rule the planet?!?!?! Just too freakin' funny! |
|
| 54 |
Speed (1994, R) |
|
| 55 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 56 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 57 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006, PG-13) |
|
| 58 |
Team America - World Police (2004, R) |
|
| 59 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 60 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 61 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 62 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 63 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 64 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 65 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 66 |
The Grudge (2004, PG-13) |
|
| 67 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 68 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
| 69 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 70 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
| 71 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 72 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 73 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 74 |
The Sandlot (1993, PG) |
|
| 75 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 76 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 77 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 78 |
Thirteen (2003, R) |
|
| 79 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 80 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 81 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 82 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 83 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 84 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 85 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 86 |
Amar te duele (2002, R) |
|
| 87 |
Ladron Que Roba A Ladron (2007, PG-13) |
|
| 88 |
Breakin' (1984, PG) |
|
| 89 |
Poltergeist (1982, PG) |
|
| 90 |
Adventures in Babysitting (1987, PG-13) |
|
| 91 |
Dot the I (2005, R) |
|
| 92 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007, R) |
|
| 93 |
Y Tu Mama Tambien (2001, R) |
|
| 94 |
Películas para No Dormir: La Habitación del Niño (Films to Keep You Awake: The Baby's Room) (2006, Unrated) |
|
| 95 |
Selena (1997, PG) |
|
| 96 |
La Bamba (1987, PG-13) |
|
| 97 |
Diablo el Santo y el Tonto (1987, Unrated) |

































































































