My Favorite Movies


  fb1123801874's Rating My Rating
1
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
2
Under the Volcano (1984,  R)
3
My Beautiful Laundrette (1985,  R)
4
The Red Violin (1999,  R)
5
Indochine (1992,  PG-13)
6
Amadeus (1984,  R)
7
Under Fire (1983,  R)
8
The Full Monty (1997,  R)
9
The Naked Civil Servant (1975,  Unrated)
10
Farinelli (1995,  R)
11
Forrest Gump (1994,  PG-13)
12
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959,  Unrated)
13
Una Giornata Particolare (A Special Day) (1977,  Unrated)
14
La Notte di San Lorenzo (Night of the Shooting Stars) (The Night of San Lorenzo) (1982,  R)
15
Il portiere di notte (The Night Porter) (1974,  R)
16
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982,  R)
17
Bröderna Lejonhjärta (The Brothers Lionheart) (1977,  Unrated)
18
Walkabout (1971,  R)
19
Les Choses de la vie (The Little Things in Life) (These Things Happen) (1970,  Unrated)
20
Le Vieux fusil (The Old Gun) (Vengeance One by One) (1975,  R)
21
The Dresser (1983,  PG)
22
They Shoot Horses, Don't They? (1969,  R)
23
Les Uns et les Autres (Bolero: Dance of Life) (1984,  Unrated)
24
Cría Cuervos (Cria!) (Raise Ravens) (1976,  Unrated)
25
Missing (1982,  PG)
26
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
27
A Woman Under the Influence (1975,  R)
28
Taxi Driver (1976,  R)
29
The Silence of the Lambs (1991,  R)
30
Mean Streets (1973,  R)
31
The African Queen (1951,  Unrated)
32
Splendor in the Grass (1961,  Unrated)
33
On the Waterfront (1954,  Unrated)
34
Ran (1985,  R)
35
Dersu Uzala (1975,  G)
36
Dodesukaden (Clickety-Clack) (1970,  Unrated)
37
Deliverance (1972,  R)
38
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
39
Die Verlorene Ehre der Katharina Blum oder: Wie Gewalt entstehen und wohin sie führen kann (1975,  R)
40
Paris, Texas (1984,  R)
41
The Pianist (2002,  R)
42
The Piano (1993,  R)
43
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
44
Yol (The Way) (1982,  PG)
45
Angst Essen Seele auf (Ali: Fear Eats the Soul) (1974,  Unrated)
46
Die Sehnsucht der Veronika Voss (1982,  R)
47
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) (1979,  R)
48
La Promesse (1997,  Unrated)
49
Kaos (1984,  Unrated)
50
No Country for Old Men (2007,  R)
51
The Big Lebowski (1998,  R)
52
Modern Times (1936,  Unrated)
53
The Great Dictator (1940,  G)
54
Kandahar (2001,  Unrated)
55
In This World (2003,  R)
56
Latcho Drom (Safe Journey) (1993,  Unrated)
57
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) (1988,  R)
58
The Strawberry Statement (1970,  R)
59
1900 (Novecento) (1976,  R)
60
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
61
Philadelphia (1993,  PG-13)
62
In the Name of the Father (1993,  R)
63
Don't Look Now (1973,  R)
64
Kes (1969,  PG-13)
65
Bread and Roses (2001,  R)
66
Blue Velvet (1986,  R)
67
Lost Highway (1997,  R)
68
The Draughtsman's Contract (1982,  R)
69
Delicatessen (1991,  R)
70
Z (1969,  PG)
71
Womanlight (Clair de femme) (1979,  Unrated)
72
The Way We Were (1973,  PG)
73
All the President's Men (1976,  R)
74
Barfly (1987,  R)
75
Casablanca (1943,  PG)
76
Vertigo (1958,  PG)
77
The Birds (1963,  PG-13)
78
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
79
A Clockwork Orange (1971,  R)
80
The Deer Hunter (1978,  R)
81
Easy Rider (1969,  R)
82
Rosemary's Baby (1968,  R)
83
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
84
All About Eve (1950,  Unrated)
85
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
86
The Graduate (1967,  PG)
87
Reds (1981,  PG)
88
Daens (1993,  Unrated)
89
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
90
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
91
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
92
Midnight Cowboy (1969,  R)
93
Psycho (1960,  R)
94
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
95
Annie Hall (1977,  PG)
96
Young Frankenstein (1974,  PG)
97
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
98
Excalibur (1981,  R)
99
Romeo and Juliet (1968,  PG)
100
Oliver! (1968,  G)
101
A Man for All Seasons (1966,  G)
102
Alice's Restaurant (1969,  R)
103
Little Big Man (1970,  PG)
104
Johnny Got His Gun (1971,  PG)
105
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
106
Carrie (1976,  R)
107
Stay Hungry (1976,  R)
108
Next Stop, Greenwich Village (1976,  R)
109
Coming Home (1978,  R)
110
Serpico (1973,  R)
111
Manhattan (1979,  R)
112
Hair (1979,  PG)
113
West Side Story (1961,  Unrated)
114
The Last Waltz (1978,  R)
115
A Man Called Horse (1970,  R)
116
The Great Gatsby (1974,  PG)
117
Marathon Man (1976,  R)
118
Papillon (1973,  R)
119
Witness (1985,  R)
120
Rain Man (1988,  R)
121
Awakenings (1990,  PG-13)
122
Chariots of Fire (1981,  PG)
123
The Killing Fields (1984,  R)
124
Mississippi Burning (1988,  R)
125
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
126
Nothing But the Truth (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments