My Favorite Movies
| fb1126884206's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 2 |
Scooby-Doo (2002, PG) |
|
| 3 |
Turbo: A Power Rangers Movie (1997, PG) |
|
| 4 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 5 |
Gallipoli (1981, PG) |
|
| 6 |
Gettysburg (1993, PG) |
|
| 7 |
Gods and Generals (2003, PG-13) |
|
| 8 |
Uptown Girls (2003, PG-13) |
|
| 9 |
Warriors of Virtue (1997, PG) |
|
| 10 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 11 |
The Crucible (1996, PG-13) |
|
| 12 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 13 |
Mortal Kombat (1995, PG-13) |
|
| 14 |
Mortal Kombat: Annihilation (1997, PG-13) |
|
| 15 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 16 |
Inspector Gadget (1999, PG) |
|
| 17 |
Inspector Gadget 2 (2003, G) |
|
| 18 |
Aftershock: Earthquake in New York (1999, Unrated) |
|
| 19 |
The Good Witch (2008, Unrated) |
|
| 20 |
Matilda (1996, PG) |
|
| 21 |
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) (, Unrated) |
|
| 22 |
College Road Trip (2008, G) |
|
| 23 |
Twister (1996, PG-13) |
|
| 24 |
The Beverly Hillbillies (1993, PG)
This movie stars the late Jim Varney as Jed Clampett who becomes rich by finding some oil. He moves his family to Beverly Hills, CA. He planned to marry a woman so he could have help with raising his daughter, Ellie May Clampett. What he doesn't know is that the woman he planned to marry is actually a gold-digger. She wanted to marry Jed for his money. Will this woman steal Jed's $1,000,000.00?? |
|
| 25 |
The Book of Mormon Movie: Vol. 1: The Journey (2003, Unrated) |
|
| 26 |
The Book of Mormon Movie: Vol. 2 (2004, Unrated) |
|
| 27 |
2010: The Year We Make Contact (1984, PG) |
|
| 28 |
Little Man Tate (1991, PG) |
|
| 29 |
Freaky Friday (1976, G) |
|
| 30 |
Freaky Friday (2003, PG) |
|
| 31 |
Nell (1994, PG-13) |
|
| 32 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 33 |
Poltergeist (1982, PG) |
|
| 34 |
Poltergeist II: the Other Side (1986, PG-13) |
|
| 35 |
Poltergeist III (1988, PG-13) |
|
| 36 |
Some Kind of Wonderful (1987, PG-13) |
|
| 37 |
Pocahontas: The Legend (2005, Unrated) |
|
| 38 |
Pocahontas (1995, G) |
|
| 39 |
Pocahontas II - Journey to a New World (1998, Unrated) |
|
| 40 |
Robin Hood: Men in Tights (1993, PG-13) |
|
| 41 |
Little Women (1994, PG) |
|
| 42 |
Boys (1996, PG-13) |
|
| 43 |
Lady in White (1988, R) |
|
| 44 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 45 |
Baby's Day Out (1994, PG) |
|
| 46 |
Hitler: The Rise of Evil (2003, Unrated) |
|
| 47 |
Street Fighter (1994, PG-13) |
|
| 48 |
Popeye (1980, PG) |
|
| 49 |
Casper Meets Wendy (1998, PG) |
|
| 50 |
Zenon: Girl of the 21st Century (1999, Unrated) |
|
| 51 |
Zenon: The Zequel (2001, Unrated) |
|
| 52 |
Zenon: Z3 (2004, Unrated) |
|
| 53 |
Evita (1997, PG) |
|
| 54 |
Stay Tuned (1992, PG) |




















































