My Favorite Movies
| fb1130569781's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 2 |
Bedknobs and Broomsticks (1971, G) |
|
| 3 |
Joyeux Noël (Merry Christmas) (2006, PG-13) |
|
| 4 |
The Longest Day (1962, G) |
|
| 5 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 6 |
Snatch (2001, R) |
|
| 7 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 8 |
Event Horizon (1997, R) |
|
| 9 |
Disney's Aladdin (1992, G) |
|
| 10 |
The Charge of the Light Brigade (1968, PG-13) |
|
| 11 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 12 |
Battleship Potemkin (1925, Unrated) |
|
| 13 |
Masti (2004, Unrated) |
|
| 14 |
Red Heat (1988, R) |
|
| 15 |
Cobra (1986, R) |
|
| 16 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 17 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 18 |
Zulu (1964, Unrated) |
|
| 19 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 20 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
| 21 |
Beverly Hills Cop (1984, R) |
|
| 22 |
Alien (1979, R) |
|
| 23 |
Aliens (1986, R) |
|
| 24 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 25 |
RoboCop (1987, R) |
|
| 26 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 27 |
Bend It Like Beckham (2003, PG-13) |
|
| 28 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 29 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 30 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 31 |
Tommy Boy (1995, PG-13) |
|
| 32 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 33 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 34 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 35 |
The Rock (1996, R) |
|
| 36 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 37 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 38 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 39 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 40 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 41 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 42 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 43 |
Stick It (2006, PG-13) |
|
| 44 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 45 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 46 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 47 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 48 |
Predator (1987, R) |
|
| 49 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 50 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 51 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 52 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 53 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 54 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 55 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 56 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 57 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 58 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999, R) |
|
| 59 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 60 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 61 |
Kung Fu Hustle (2005, R) |
|
| 62 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 63 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 64 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
| 65 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 66 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 67 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 68 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 69 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 70 |
Eurotrip (2003, R) |
|
| 71 |
Drumline (2002, PG-13) |
|
| 72 |
Dogma (1999, R) |
|
| 73 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 74 |
Constantine (2005, R) |
|
| 75 |
Con Air (1997, R) |
|
| 76 |
Clerks (1994, R) |
|
| 77 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 78 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 79 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
| 80 |
Bride and Prejudice (2005, PG-13) |
|
| 81 |
Yuva (2004, Unrated) |
|
| 82 |
Kal Ho Naa Ho (2003, Unrated) |
|
| 83 |
Yesterday (2002, Unrated) |
|
| 84 |
Perfect Blue (1999, R) |
|
| 85 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 86 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 87 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 88 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 89 |
Underworld (2003, R) |
|
| 90 |
Troy (2004, R) |
|
| 91 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 92 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 93 |
Mulan (1998, G) |
|
| 94 |
Harold & Kumar Go to White Castle (2004, R) |
|
| 95 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 96 |
The Four Feathers (2002, PG-13) |
|
| 97 |
Master and Commander: The Far Side of the World (2003, PG-13) |
|
| 98 |
Meet Me In St. Louis (1944, Unrated) |
|
| 99 |
Easter Parade (1948, Unrated) |
|
| 100 |
Good News (2000, Unrated) |
|
| 101 |
Ziegfeld Girl (1941, Unrated) |
|
| 102 |
Broadway Melody of 1940 (1940, Unrated) |
|
| 103 |
The 39 Steps (1935, PG) |
|
| 104 |
Au Revoir Les Enfants (1987, PG) |
|
| 105 |
Requiem (2006, Unrated) |
|
| 106 |
Das Boot (The Boat) (1981, R) |
|
| 107 |
Stalingrad (1995, Unrated) |
|
| 108 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 109 |
Smart People (2008, R) |
|
| 110 |
Death at a Funeral (2007, R) |
|
| 111 |
The Fountain (2006, PG-13) |
|
| 112 |
Friday (1995, R) |
|
| 113 |
The Red Violin (1999, R) |
|
| 114 |
Evil Dead 2 (1987, R) |
|
| 115 |
The Evil Dead (1981, NC-17) |
|
| 116 |
Army of Darkness (1993, R) |
|
| 117 |
Perfume: The Story of a Murderer (2006, R) |
|
| 118 |
The NeverEnding Story (1984, PG) |




















































































































