My Favorite Movies


  fb1131197849's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
2
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
3
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
7
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
8
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
9
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
10
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
11
The Matrix (1999,  R)
12
The Matrix Revolutions (2003,  R)
13
The Matrix Reloaded (2003,  R)
14
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
15
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
16
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
17
Star Trek Generations (1994,  PG)
18
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
19
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
20
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
21
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
22
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
23
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
24
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
25
Akira (1988,  R)
26
Immortel (ad vitam) (Immortal) (2004,  R)
27
Pulp Fiction (1994,  R)
28
Fight Club (1999,  R)
29
Forrest Gump (1994,  PG-13)
30
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
31
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
33
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
34
Tokyo Godfathers (2003,  PG-13)
35
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
36
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
37
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
38
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
39
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
40
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
41
Braveheart (1995,  R)
42
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
43
300 (2007,  R)
44
Steamboy (2005,  PG-13)
45
Sin City (2005,  R)
46
V for Vendetta (2006,  R)
47
Crank (2006,  R)
48
Tank (1984,  PG)
49
Up in Smoke (1978,  R)
50
Cheech & Chong's Still Smokin (,  Unrated)
51
Snatch (2001,  R)
52
Babel (2006,  R)
53
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
54
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
55
Seven (Se7en) (1995,  R)
56
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
57
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
58
The Godfather (1972,  R)
59
The Godfather, Part II (1974,  R)
60
The Godfather, Part III (1990,  R)
61
Scarface (1983,  R)
62
Donnie Brasco (1997,  R)
63
Scent of a Woman (1992,  R)
64
Dog Day Afternoon (1975,  R)
65
Serpico (1973,  R)
66
Jurassic Park (1993,  PG-13)
67
The Silence of the Lambs (1991,  R)
68
Inside Man (2006,  R)
69
Kung Fu Panda (2008,  PG)
70
Four Brothers (2005,  R)
71
Three Kings (1999,  R)
72
Casino (1995,  R)
73
The Deer Hunter (1978,  R)
74
Cape Fear (1991,  R)
75
We're No Angels (1989,  PG-13)
76
Ronin (1998,  R)
77
The Untouchables (1987,  R)
78
Apocalypse Now (1979,  R)
79
Gladiator (2000,  R)
80
Blade Runner (1982,  R)
81
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
82
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
83
The Hidden Fortress (1960,  Unrated)
84
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980,  PG)
85
Constantine (2005,  R)
86
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
87
Point Break (1991,  R)
88
Bowling for Columbine (2002,  R)
89
Hero (Accidental Hero) (1992,  PG-13)
90
8 Million Ways To Die (1986,  R)
91
Angel Heart (1987,  R)
92
The Mission (1986,  PG)
93
Dead Poets Society (1989,  PG)
94
Bicentennial Man (1999,  PG)
95
Awakenings (1990,  PG-13)
96
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
97
The Falcon and the Snowman (1985,  R)
98
Trainspotting (1996,  R)
99
Wonderful Days (Sky Blue) (2004,  Unrated)
100
Reservoir Dogs (1992,  R)
101
The Terminal (2004,  PG-13)
102
Saving Private Ryan (1998,  R)
103
The Ladykillers (2004,  R)
104
Black Hawk Down (2001,  R)
105
Sicko (2007,  PG-13)
106
In the Name of the Father (1993,  R)
107
Porco Rosso (Kurenai no buta) (2003,  PG)
108
Apocalypto (2006,  R)
109
Syriana (2005,  R)
110
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
111
City of Hope (1991,  R)
112
Casino Royale (2006,  PG-13)
113
The Hanoi Hilton (1987,  Unrated)
114
Basquiat (1996,  R)
115
Shaft (2000,  R)
116
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
117
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
118
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
119
Kung Fu Hustle (2005,  R)
120
Alien (1979,  R)
121
Alien 3 (1992,  R)
122
Alien Resurrection (1997,  R)
123
Dune (1984,  PG-13)
124
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
125
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
126
When the Wind Blows (1988,  PG)
127
The Goonies (1985,  PG)
128
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
129
Die Hard (1988,  R)
130
Tears of the Sun (2003,  R)
131
The Fifth Element (1997,  PG-13)
132
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
133
Platoon (1986,  R)
134
Maverick (1994,  PG)
135
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
136
We Were Soldiers (2002,  R)
137
The Year of Living Dangerously (1983,  PG)
138
Legends of the Fall (1994,  R)
139
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
140
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
141
The Howling (1981,  R)
142
Léon (The Professional) (1994,  R)
143
X-Men (2000,  PG-13)
144
X2 (2003,  PG-13)
145
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
146
JFK (1991,  R)
147
Sid & Nancy (1986,  R)
148
Lost in Space (1998,  PG-13)
149
The Firm (1988,  Unrated)
150
Sin (2003,  R)
151
A Fish Called Wanda (1988,  R)
152
Top Secret! (1984,  PG)
153
Trading Places (1983,  R)
154
Fierce Creatures (1997,  PG-13)
155
By the Sea (Charlie by the Sea) (Charlie's Day Out) (1915,  Unrated)
156
The Bank (Charlie Detective) (1915,  PG)
157
His Musical Career (Charlie as a Piano Mover) (Musical Tramps) (The Piano Movers) (1914,  PG)
158
Malcolm X (1992,  PG-13)
159
Fallen (1997,  R)
160
The Hunt for Red October (1990,  PG)
161
The Avengers (1998,  PG-13)
162
Wong Fei-hung chi tit gai dau neung gung (Deadly China Hero) (Claws of Steel) (Last Hero in China) (1993,  Unrated)
163
Once Upon a Time in China (1991,  R)
164
Kiss of the Dragon (2001,  R)
165
The Quick and the Dead (1995,  R)
166
Dangerous Liaisons (1988,  R)
167
Mad Dog and Glory (1993,  R)
168
Les Miserables (1998,  PG-13)
169
Final Analysis (1992,  R)
170
Appurushîdo (Appleseed) (2004,  R)
171
Appleseed Saga: Ex Machina (2007,  Unrated)
172
Contact (1997,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments