My Favorite Movies
| fb1131355761's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Because of Winn-Dixie (2005, PG) |
|
| 2 |
The Secret Life of Bees (2008, PG-13) |
|
| 3 |
Under the Tuscan Sun (2003, PG-13) |
|
| 4 |
Penelope (2006, PG) |
|
| 5 |
Matilda (1996, PG) |
|
| 6 |
Nim's Island (2008, PG) |
|
| 7 |
August Rush (2007, PG) |
|
| 8 |
Facing the Giants (2006, PG) |
|
| 9 |
Fireproof (2008, PG) |
|
| 10 |
One Night With the King (2006, PG) |
|
| 11 |
The Nativity Story (2006, PG) |
|
| 12 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 13 |
Flubber (1997, PG) |
|
| 14 |
Hotel for Dogs (2009, PG) |
|
| 15 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 16 |
A Cinderella Story (2004, PG) |
|
| 17 |
Ice Princess (2005, G) |
|
| 18 |
Camp Rock (2008, G) |
|
| 19 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 20 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 21 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 22 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 23 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 24 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 25 |
The Polar Express (2004, G) |
|
| 26 |
The Terminal (2004, PG-13) |
|
| 27 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 28 |
The 'Burbs (1989, PG) |
|
| 29 |
Dragnet (1987, PG-13) |
|
| 30 |
Speed (1994, R) |
|
| 31 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 32 |
The Net (1995, PG-13) |
|
| 33 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 34 |
Duplex (Our House) (2003, PG-13) |
|
| 35 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 36 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 37 |
Meet The Browns (2008, PG-13) |
|
| 38 |
Meet the Robinsons (2007, G) |
|
| 39 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 40 |
Left Behind - The Movie (2001, PG-13) |
|
| 41 |
Left Behind II - Tribulation Force (2002, PG-13) |
|
| 42 |
Left Behind - World at War (2005, PG-13) |
|
| 43 |
The Miracle of the Cards (2001, Unrated) |
|
| 44 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 45 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
| 46 |
Jack (1996, PG-13) |
|
| 47 |
Shall We Dance (2004, PG-13) |
|
| 48 |
Bride Wars (2009, PG) |
|
| 49 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 50 |
You, Me and Dupree (2006, PG-13) |
|
| 51 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 52 |
The Family Stone (2005, PG-13) |
|
| 53 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 54 |
The Twilight Saga: New Moon (2009, PG-13) |
|
| 55 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 56 |
The Lost World - Jurassic Park (1997, PG-13) |
|
| 57 |
Jurassic Park III (2001, PG-13) |
|
| 58 |
Twister (1996, PG-13) |
|
| 59 |
Atomic Twister (2002, Unrated) |
|
| 60 |
Category 6 - Day of Destruction (2004, Unrated) |
|
| 61 |
Category 7: The End of the World (2005, Unrated) |
|
| 62 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 63 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 64 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 65 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 66 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 67 |
Rear Window (1998, R) |
|
| 68 |
The Haunting (1999, PG-13) |
|
| 69 |
The Fog (1979, R) |
|
| 70 |
The Fog (2005, PG-13) |
|
| 71 |
Bewitched (2005, PG-13) |
|
| 72 |
The Ant Bully (2006, PG) |
|
| 73 |
WALL-E (2008, G) |
|
| 74 |
Monster House (2006, PG) |
|
| 75 |
A Christmas Story (1983, PG) |
|
| 76 |
Benji (1974, G) |
|
| 77 |
Annie (1982, G) |
|
| 78 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 79 |
Throw Momma from the Train (1987, PG-13) |
|
| 80 |
Where the Heart Is (2000, PG-13) |
|
| 81 |
Double Jeopardy (1999, R) |
|
| 82 |
Kiss The Girls (1997, R) |


















































































