My Favorite Movies


  fb1131744621's Rating My Rating
1
The Deer Hunter (1978,  R)
2
Apocalypto (2006,  R)
3
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
4
The Garden of Eden (1994,  Unrated)
5
It's All True (1993,  G)
6
Apocalypse Now (1979,  R)
7
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
8
The Island of Dr. Moreau (1996,  PG-13)
9
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
10
The Ugly American (1963,  Unrated)
11
Viva Zapata! (1952,  Unrated)
12
Christopher Columbus: The Discovery (1992,  PG-13)
13
Bedtime Story (King of the Mountain) (1964,  Unrated)
14
Casablanca (1943,  PG)
15
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
16
Sabrina (1954,  Unrated)
17
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
18
Dead Men Don't Wear Plaid (1982,  PG)
19
The Barefoot Contessa (1954,  Unrated)
20
Sirocco (1951,  Unrated)
21
Braveheart (1995,  R)
22
The Matrix (1999,  R)
23
Love Story (1970,  PG)
24
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
25
My Fair Lady (1964,  G)
26
Always (1989,  PG)
27
Paris When It Sizzles (1964,  Unrated)
28
War and Peace (1956,  PG)
29
The Untouchables (1987,  R)
30
The Hunt for Red October (1990,  PG)
31
Never Say Never Again (1983,  PG)
32
Thunderball (1965,  PG)
33
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
34
From Russia With Love (1964,  PG)
35
Dr. No (1962,  PG)
36
You Only Live Twice (1967,  PG)
37
Medicine Man (1992,  PG-13)
38
A Bridge Too Far (1977,  PG)
39
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
40
Robin and Marian (1976,  PG)
41
A Good Man in Africa (1994,  R)
42
Memories of Me (1988,  PG-13)
43
The Godfather (1972,  R)
44
The Godfather, Part II (1974,  R)
45
The Godfather, Part III (1990,  R)
46
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
47
The Guns of Navarone (1961,  PG)
48
Zorba the Greek (1964,  Unrated)
49
The Old Man and the Sea (1990,  Unrated)
50
Stradivari (1989,  Unrated)
51
Caravans (1978,  Unrated)
52
Onassis: The Richest Man in the World (1988,  Unrated)
53
Notre Dame de Paris (The Hunchback of Notre Dame) (1956,  PG)
54
The Shoes of the Fisherman (1968,  G)
55
The Secret of Santa Vittoria (1969,  PG)
56
Un Homme et une Femme (A Man and a Woman) (1966,  Unrated)
57
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) (1986,  PG)
58
Tout Va Bien (1973,  Unrated)
59
La folie des grandeurs (Delirios de grandeza) (Delusions of Grandeur) (1971,  PG)
60
Is Paris Burning? (Paris brūle-t-il?) (1966,  Unrated)
61
My Geisha (1962,  Unrated)
62
La Guerre Est Finie (The War is Over) (1966,  Unrated)
63
Man of La Mancha (1972,  PG)
64
Platoon (1986,  R)
65
Deep Red (Profondo rosso) (The Hatchet Murders) (1975,  R)
66
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
67
Hell in the Pacific (1968,  G)
68
The Professionals (1966,  PG-13)
69
Mary Poppins (1964,  G)
70
The Sound of Music (1965,  G)
71
That's Life! (1986,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments