My Favorite Movies
| fb1133028421's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 2 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 3 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 4 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 5 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 6 |
The Reader (2008, R) |
|
| 7 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 8 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 9 |
Taken (2009, PG-13) |
|
| 10 |
Gran Torino (2009, R) |
|
| 11 |
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008, PG-13) |
|
| 12 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 13 |
Heat (1995, R) |
|
| 14 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 15 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 16 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 17 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 18 |
Scarface (1983, R) |
|
| 19 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 20 |
Papillon (1973, R) |
|
| 21 |
Last Train from Gun Hill (1959, Unrated) |
|
| 22 |
The Departed (2006, R) |
|
| 23 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 24 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 25 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 26 |
Defiance (2009, R) |
|
| 27 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 28 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 29 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990, R) |
|
| 30 |
L.A. Confidential (1997, R) |
|
| 31 |
Good Luck Chuck (2007, R) |
|
| 32 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 33 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 34 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 35 |
Training Day (2001, R) |
|
| 36 |
American Gangster (2007, R) |
|
| 37 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 38 |
Memento (2000, R) |
|
| 39 |
The Italian Job (1969, G) |
|
| 40 |
Aliens (1986, R) |








































