Flixster
Movies on Demand
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Films on DVD I need
by
C.M.
My DVDs
by
Daniel
Psycho/Halloween/horror movies
by
NoneOfYour
Horror
by
Lance
WiccaWitchcraft's new List
by
Tiffany
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb1133076447's Rating
My Rating
1
28 Days Later
(2002, R)
2
American History X
(1998, R)
3
Back to the Future
(1985, PG)
4
Bend It Like Beckham
(2002, PG-13)
5
Blade Runner
(1982, R)
6
Braveheart
(1995, R)
7
Breakfast at Tiffany's
(1961, Unrated)
8
Chocolat
(2000, PG-13)
9
Closer
(2004, R)
10
Crash
(2004, R)
11
Donnie Darko
(2001, R)
12
E.T. - The Extra-Terrestrial
(1982, PG)
13
Fargo
(1996, R)
14
Forrest Gump
(1994, PG-13)
15
Ghostbusters
(1984, PG)
16
Gladiator
(2000, R)
17
GoodFellas
(1990, R)
18
Grease
(1978, PG)
19
Ice Age
(2002, PG)
20
Indiana Jones and the Temple of Doom
(1984, PG)
21
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
22
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
23
Life Is Beautiful (La Vita ่ bella)
(1998, PG-13)
24
Lost In Translation
(2003, R)
25
Meet Joe Black
(1998, PG-13)
26
Minority Report
(2002, PG-13)
27
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
28
Platoon
(1986, R)
29
Pretty Woman
(1990, R)
30
Rocky
(1976, PG)
31
Rocky II
(1979, PG)
32
Serendipity
(2001, PG-13)
33
Shrek
(2001, PG)
34
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
35
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
36
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
37
Taxi Driver
(1976, R)
38
The Bourne Identity
(2002, PG-13)
39
The Butterfly Effect
(2004, R)
40
The Godfather
(1972, R)
41
The Goonies
(1985, PG)
42
The Green Mile
(1999, R)
43
The Last Samurai (2003)
(2003, R)
44
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D)
(1993, PG)
45
The Passion of the Christ
(2004, R)
46
The Ring
(2002, PG-13)
47
The Shining
(1980, R)
48
The Silence of the Lambs
(1991, R)
49
Titanic
(1997, PG-13)
50
Top Gun
(1986, PG)
51
Trainspotting
(1996, R)
52
Vanilla Sky
(2001, R)
53
Henry V
(1989, PG-13)
54
Before the Rain (Pred dozhdot)
(1994, Unrated)
Il tempo non muore
Il cerchio non รจ rotondo
55
Amici miei (My Friends)
(1975, Unrated)
56
Amici miei atto II (All My Friends Part 2) (My Friends Act II)
(2001, Unrated)
57
The Best of Youth (La Meglio gioventu)
(2003, R)
58
The Lion in Winter
(1968, PG)
59
Falling in Love
(1984, PG-13)