My Favorite Movies


  fb1133557527's Rating My Rating
1
Big Fish (2003,  PG-13)
2
Persepolis (2007,  PG-13)
3
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
4
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
5
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
6
Sukai Kurora (The Sky Crawlers) (2008,  Unrated)
7
Wonderful Days (Sky Blue) (2004,  Unrated)
8
The Usual Suspects (1995,  R)
9
Pulp Fiction (1994,  R)
10
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
11
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
12
Neverwas (2005,  PG-13)
13
Fight Club (1999,  R)
14
Bonnie and Clyde (1967,  R)
15
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
16
Sin City (2005,  R)
17
The Incredibles (2004,  PG)
18
Sita Sings the Blues (2008,  Unrated)
19
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
20
The Truman Show (1998,  PG)
21
V for Vendetta (2006,  R)
22
Things We Lost in the Fire (2007,  R)
23
No Country for Old Men (2007,  R)
24
The Darjeeling Limited (2007,  R)
25
Garden State (2004,  R)
26
Into the Wild (2007,  R)
27
American History X (1998,  R)
28
Kabadayi (2007,  Unrated)
29
Istanbul Tales (Anlat Istanbul) (2005,  Unrated)
30
The Illusionist (2006,  PG-13)
31
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
32
The Italian Job (2003,  PG-13)
33
Closer (2004,  R)
34
Constantine (2005,  R)
35
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
36
21 Grams (2003,  R)
37
99 francs (2007,  Unrated)
38
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
39
La Strada (The Road) (1954,  PG)
40
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
41
Caramel (2008,  PG)
42
The Butterfly Effect (2004,  R)
43
Mulholland Drive (2001,  R)
44
Secret Window (2004,  PG-13)
45
The Hours (2002,  PG-13)
46
25th Hour (2002,  R)
47
Imaginary Heroes (2004,  R)
48
Click (2006,  PG-13)
49
The Producers (2005,  PG-13)
50
Hors de Prix (Priceless) (2006,  PG-13)
51
Deja Vu (2006,  PG-13)
52
Requiem for a Dream (2000,  R)
53
The Transporter (2002,  PG-13)
54
Once Upon a Time in America (1984,  R)
55
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera) (1929,  Unrated)
56
Metropolis (1927,  Unrated)
57
Babel (2006,  R)
58
Paris Je T'aime (2007,  R)
59
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
60
En la Ciudad de Sylvia (In the City of Sylvia) (2007,  PG-13)
61
August Rush (2007,  PG)
62
The Notebook (2004,  PG-13)
63
Memento (2000,  R)
64
4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  R)
65
Tout le plaisir est pour moi (The Pleasure Is All Mine) (2004,  Unrated)
66
Slumdog Millionaire (2008,  R)
67
Scarface (1983,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments