My Favorite Movies


  fb1134083854's Rating My Rating
1
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2004,  R)
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
3
Fanfan & Alexandre 1993,  Unrated)
4
The Little Prince 1974,  G)
5
Notting Hill 1999,  PG-13)
6
Casablanca 1942,  PG)
7
The English Patient 1996,  R)
8
The Last Emperor 1987,  PG-13)
9
Schindler's List 1993,  R)
10
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
11
Bus Stop 1956,  Unrated)
12
Anastasia 1956,  Unrated)
13
Gone With the Wind 1939,  G)
14
Sophie's Choice 1982,  R)
15
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
16
The Age of Innocence 1993,  PG)
17
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
18
Giant 1956,  G)
19
Ghost 1990,  R)
20
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
21
The Game 1997,  R)
22
Shine 1996,  PG-13)
23
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) 1999,  R)
24
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
25
Waterloo Bridge 1940,  Unrated)
26
Marie Antoinette 1938,  Unrated)
27
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
28
Léon (The Professional) 1994,  R)
29
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
30
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
31
The Prince of Tides 1991,  R)
32
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
33
Lassie 1994,  PG)
34
Farinelli 1995,  R)
35
Shakespeare in Love 1998,  R)
36
French Kiss 1995,  PG-13)
37
The Pianist 2002,  R)
38
Birdman of Alcatraz 1962,  Unrated)
39
The Wizard of Oz 1939,  G)
40
Rebecca 1940,  Unrated)
41
Trapeze 1956,  Unrated)
42
From Here to Eternity 1953,  Unrated)
43
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
44
The X-Files: The Unopened File 1996,  Unrated)
45
Top Gun 1986,  PG)
46
Braveheart 1995,  R)
47
On the Waterfront 1954,  Unrated)
48
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
49
Great Expectations 1999,  Unrated)
50
Great Expectations 1998,  R)
51
Marilyn Monroe - The Final Days 2001,  Unrated)
52
The Misfits 1961,  Unrated)
53
The Blue Lagoon 1980,  R)
54
Legends of the Fall 1994,  R)
55
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
56
The Remains of the Day 1993,  PG)
57
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
58
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
59
Impromptu 1991,  PG-13)
60
Mickey Blue Eyes 1999,  PG-13)
61
Titanic 1997,  PG-13)
62
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
63
Anna Karenina 1997,  PG-13)
64
L'Etudiante 1988,  Unrated)
65
Mississippi Mermaid (La Sirène du Mississipi) 1969,  PG)
66
Caesar and Cleopatra 1945,  Unrated)
67
Rear Window 1954,  PG)
68
Mogambo 1953,  Unrated)
69
Le Mépris (Contempt) 1963,  Unrated)
70
...And God Created Woman 1956,  PG)
71
La Reine Margot (Queen Margot) 1994,  R)
72
Camille Claudel 1989,  R)
73
Sin City 2005,  R)
74
The Shawshank Redemption 1994,  R)
75
The Accused 1988,  R)
76
Houseboat 1958,  Unrated)
77
Matrimonio all'Italiana (Marriage Italian Style) 1964,  Unrated)
78
Il Gattopardo (The Leopard) 1963,  PG)
79
The Thief of Bagdad 1940,  Unrated)
80
Ludwig 1973,  PG)
81
Morte a Venezia (Death in Venice) 1971,  PG)
82
La Caduta Degli Dei (The Damned) 1969,  Unrated)
83
The Silence of the Lambs 1991,  R)
84
Lorenzo's Oil 1992,  PG-13)
85
Romeo and Juliet 1968,  PG)
86
Scent of a Woman 1992,  R)
87
Malena 2000,  R)
88
Élisa 1995,  Unrated)
89
Sybil 1976,  Unrated)
90
Marnie 1964,  PG)
91
Spellbound 1945,  Unrated)
92
Harem Suare 1999,  R)
93
Love Actually 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments