My Favorite Movies


  fb1135287060's Rating My Rating
1
Mean Streets (1973,  R)
2
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
3
Citizen Kane (1941,  PG)
4
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
5
El Topo (1970,  Unrated)
6
Alphaville (1965,  Unrated)
7
Apocalypse Now (1979,  R)
8
Back to the Future (1985,  PG)
9
Les Valseuses (Going Places) (Getting It Up) (Making It) (1974,  R)
10
Dogville (2003,  R)
11
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
12
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
13
Walk Hard: The Dewey Cox Story (2007,  R)
14
Casino (1995,  R)
15
Boxcar Bertha (1972,  R)
16
Who's That Knocking at My Door? (1967,  R)
17
Bloody Mama (1970,  R)
18
Wild in the Streets (2000,  R)
19
Gas-s-s-s / The Trip (,  Unrated)
20
Jailhouse Rock (1957,  Unrated)
21
Jazz on a Summer's Day (1960,  Unrated)
22
The Subterraneans (1960,  Unrated)
23
Billy Liar (1963,  Unrated)
24
Look Back in Anger (1958,  Unrated)
25
Brazil (1985,  R)
26
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
27
Gonzo: The Life and Work of Hunter S. Thompson (2008,  R)
28
Killer's Kiss (1955,  Unrated)
29
Help! (1965,  G)
30
Platoon (1986,  R)
31
Soy Cuba (I Am Cuba) (1964,  Unrated)
32
A Bronx Tale (1993,  R)
33
GoodFellas (1990,  R)
34
Hoodlum (1997,  R)
35
Cleo From 5 to 7 (Cléo de 5 à 7) (1962,  Unrated)
36
Lord of the Flies (1963,  Unrated)
37
The Gauntlet (1977,  R)
38
The Bed Sitting Room (1969,  R)
39
The Hunger (1983,  R)
40
Videodrome (1983,  R)
41
Respect Yourself: The Stax Records Story (2007,  Unrated)
42
Joy Division (2007,  R)
43
Maradona by Kusturica (2008,  Unrated)
44
Taxi Driver (1976,  R)
45
Raging Bull (1980,  R)
46
The Deer Hunter (1978,  R)
47
Punishment Park (1971,  R)
48
Chinatown (1974,  R)
49
American Graffiti (1973,  PG)
50
Vanishing Point (1971,  PG)
51
Duel (1972,  PG)
52
Magical Mystery Tour (1967,  Unrated)
53
Borsalino (2005,  Unrated)
54
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
55
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
56
The War of the Worlds (1953,  G)
57
The Holy Mountain (1973,  R)
58
Metropolis (1927,  Unrated)
59
Freaks (1932,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments