My Favorite Movies


  fb1138384928's Rating My Rating
1
Le Bal (Ballando Ballando) (1983,  Unrated)
2
La Nuit de Varennes (That Night in Varennes) (1982,  R)
3
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
4
Aleksandr Nevskiy (Alexander Nevsky) (1938,  Unrated)
5
Django (1966,  Unrated)
6
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
7
The Front Page (1974,  PG)
8
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
9
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) (1961,  Unrated)
10
The Pink Panther (1963,  Unrated)
11
The Party (1968,  PG)
12
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
13
Monty Python's And Now for Something Completely Different (1972,  PG)
14
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
15
The Ladykillers (1955,  Unrated)
16
The Comedians (1967,  Unrated)
17
Kind Hearts and Coronets (1949,  Unrated)
18
Metropolis (1927,  Unrated)
19
M (1931,  Unrated)
20
Key Largo (1948,  Unrated)
21
Citizen Kane (1941,  PG)
22
Little Caesar (1930,  G)
23
Smart Money (1931,  Unrated)
24
Zabriskie Point (1970,  R)
25
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
26
Night on Earth (1991,  R)
27
Psycho (1960,  R)
28
Pulp Fiction (1994,  R)
29
The Departed (2006,  R)
30
The Godfather (1972,  R)
31
Der Hamburger Aufstand Oktober 1923 (The Hamburg Uprising of 1923) (1971,  Unrated)
32
Ivan the Terrible - Pt. 1 (1947,  Unrated)
33
Ivan the Terrible - Pt. 2 (1959,  Unrated)
34
Oktyabr (October) (Ten Days That Shook the World) (1928,  Unrated)
35
Strike (Stachka) (1925,  Unrated)
36
¡Que Viva Mexico! - Da zdravstvuyet Meksika! (1979,  Unrated)
37
Il Casanova di Federico Fellini (Fellini's Casanova) (1976,  R)
38
Roma (Fellini's Roma) (1972,  Unrated)
39
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
40
E la nave Va (And the Ship Sails On) (1984,  PG)
41
Il Bidone (The Swindle) (The Swindlers) (1955,  Unrated)
42
Tango (1999,  PG-13)
43
Blood Wedding(Bodas de sangre ) (1981,  Unrated)
44
Ana and the Wolves (Ana y los lobos) (1973,  Unrated)
45
El Amor Brujo (Love, the Magician) (1986,  Unrated)
46
Charlie Chaplin: The Forgotten Years (2003,  Unrated)
47
Chaplin Today: A King In New York (2003,  Unrated)
48
Charlie: The Life and Art of Charles Chaplin (2004,  Unrated)
49
Chaplin Today: City Lights (2003,  Unrated)
50
Chaplin Today: The Kid (2003,  Unrated)
51
Chaplin Today: Limelight (2002,  Unrated)
52
Chaplin Today: Monsieur Verdoux (2003,  Unrated)
53
Spring Symphony (1983,  PG-13)
54
Go for It, Baby (Zur Sache, Schätzchen) (1968,  Unrated)
55
Brutalität in Stein (Brutality in Stone) (1961,  Unrated)
56
Rien ne va plus (The Swindle) (1997,  Unrated)
57
La Fille Coupée en Deux (The Girl Cut in Two) (A Girl Cut in Two) (2008,  Unrated)
58
Une Affaire de Femmes (Story of Women) (1988,  Unrated)
59
La femme infidèle (The Unfaithful Wife) (1969,  Unrated)
60
La demoiselle d'honneur (The Bridesmaid) (2004,  Unrated)
61
Le Boucher (1971,  Unrated)
62
Que la Bête Meure (This Man Must Die) (Killer!) (1969,  Unrated)
63
Innocents with Dirty Hands (1975,  R)
64
Le Fantôme d'Henri Langlois (Henri Langlois: The Phantom of the Cinematheque) (2004,  Unrated)
65
Le Beau Serge (1959,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments