Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  fb1138513235's Rating My Rating
1
The Fountain (2006,  PG-13)
The Fountain 5.0 Stars
I thought this movie was beautifully epic and fearless in its storytelling. It is intense and visually stunning and deals with love and eternity in such an innovative manner. The music is gorgeous and is a character within itself. You can see the passion that everyone involved out into this movie.
Click to Rate
2
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
3
30 Days of Night (2007,  R)
Click to Rate
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
5
The Doors (1991,  R)
Click to Rate
6
Dune (1984,  PG-13)
Click to Rate
7
The Piano (1993,  R)
Click to Rate
8
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
9
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
10
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 5.0 Stars
This movie kicked ass, it had the sarcastic humor charactersitic of Hellboy, amazing creativity, a great storyline, cool effects and all in all an extremely entertaining movie. Anyone who loves Hellboy and Guillermo del Toro's work is going to love this movie! I highly recommend this movie !
Click to Rate
11
Closer (2004,  R)
Click to Rate
12
Funny Face (1957,  Unrated)
Click to Rate
13
Ghost World (2001,  R)
Click to Rate
14
Natural Born Killers (1994,  R)
Click to Rate
15
The Last Unicorn (1982,  G)
Click to Rate
16
Hellboy (2004,  PG-13)
Click to Rate
17
Blade (1998,  R)
Click to Rate
18
Clueless (1995,  PG-13)
Click to Rate
19
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
20
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
21
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
22
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
23
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
24
Grandma's Boy (2006,  R)
Click to Rate
25
Half Baked (1997,  R)
Click to Rate
26
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
27
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Click to Rate
28
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
29
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
30
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
31
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
32
Knocked Up (2007,  R)
Click to Rate
33
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
34
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
35
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Click to Rate
36
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
37
Rushmore (1998,  R)
Click to Rate
38
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
39
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
40
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
41
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
42
Spaceballs (1987,  PG)
Click to Rate
43
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
44
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
45
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
46
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
47
The 40-Year-Old Virgin (2005,  R)
Click to Rate
48
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
49
The Boondock Saints (1999,  R)
Click to Rate
50
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
51
The Illusionist (2006,  PG-13)
Click to Rate
52
The Little Mermaid (1989,  G)
Click to Rate
53
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
54
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
55
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
56
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
57
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
58
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
59
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
Click to Rate
60
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
61
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
62
Tombstone (1993,  R)
Click to Rate
63
Trainspotting (1996,  R)