My Favorite Movies


  fb1139898137's Rating My Rating
1
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
2
Casablanca (1943,  PG)
3
Meet John Doe (1941,  Unrated)
4
Godzilla, King of the Monsters! (1956,  Unrated)
5
The Jerk (1979,  R)
6
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
7
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
8
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
9
The Natural (1984,  PG)
10
Roxanne (1987,  PG)
11
Forrest Gump (1994,  PG-13)
12
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
13
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
14
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
15
Field of Dreams (1989,  PG)
16
Rain Man (1988,  R)
17
The Petrified Forest (1936,  Unrated)
18
Blazing Saddles (1974,  R)
19
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
20
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
21
Frankenstein (1931,  Unrated)
22
Spider-Man (2002,  PG-13)
23
The Fugitive (1993,  PG-13)
24
A Simple Twist of Fate (1994,  PG-13)
25
Airplane! (1980,  PG)
26
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
27
Singin' in the Rain (1952,  G)
28
Oklahoma! (1955,  G)
29
Pink Panther 2 (2009,  PG)
30
South Pacific (1958,  Unrated)
31
Independence Day (1996,  PG-13)
32
Batman Begins (2005,  PG-13)
33
Rocky (1976,  PG)
34
Housesitter (1992,  PG)
35
The Alamo (1960,  Unrated)
36
King Kong (1933,  Unrated)
37
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
38
North by Northwest (1959,  Unrated)
39
Shane (1953,  Unrated)
40
The Out-of-Towners (1970,  G)
41
The 39 Steps (1935,  PG)
42
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
43
Godzilla: Final Wars (2004,  PG)
44
Charade (1963,  G)
45
Gamera: Guardian of the Universe (1997,  Unrated)
46
Animal Crackers (1930,  G)
47
Iron Man (2008,  PG-13)
48
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
49
Continental Divide (1981,  PG)
50
Little Big Man (1970,  PG)
51
Fantastic Four (2005,  PG-13)
52
Liar Liar (1997,  PG-13)
53
Jurassic Park (1993,  PG-13)
54
The Nutty Professor (1963,  Unrated)
55
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
56
Citizen Kane (1941,  PG)
57
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
58
Groundhog Day (1993,  PG)
59
Big (1988,  PG)
60
Stand by Me (1986,  R)
61
Being There (1979,  PG)
62
Jaws (1975,  PG)
63
American Graffiti (1973,  PG)
64
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
65
Leap of Faith (1992,  PG-13)
66
The Buddy Holly Story (1978,  PG)
67
Sabrina (1954,  Unrated)
68
Witness (1985,  R)
69
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
70
The Green Mile (1999,  R)
71
Foul Play (1978,  PG)
72
Radio (2003,  PG)
73
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
74
Men in Black (1997,  PG-13)
75
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
76
The Trip to Bountiful (1985,  PG)
77
The Spitfire Grill (1996,  PG-13)
78
Steel Magnolias (1989,  PG)
79
The Man in the Moon (1991,  PG-13)
80
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
81
X-Men (2000,  PG-13)
82
Twister (1996,  PG-13)
83
The Terminator (1984,  R)
84
Planet of the Apes (1968,  PG)
85
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
86
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
87
Hello, Dolly! (1969,  G)
88
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
89
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
90
Bus Stop (1956,  Unrated)
91
Guys and Dolls (1955,  Unrated)
92
Cannery Row (1982,  PG)
93
My Man Godfrey (1936,  Unrated)
94
Hero (Accidental Hero) (1992,  PG-13)
95
Hook (1991,  PG)
96
High Society (1956,  G)
97
True Lies (1994,  R)
98
The War of the Worlds (1953,  G)
99
Ghost (1990,  R)
100
Cape Fear (1962,  Unrated)
101
Air Force One (1997,  R)
102
Mosura (Mothra) (1961,  Unrated)
103
Godzilla, Mothra and King Ghidorah - Giant Monsters All-Out Attack (2003,  Unrated)
104
Godzilla Against Mechagodzilla (2002,  Unrated)
105
Godzilla - Tokyo S.O.S. (,  PG)
106
Hulk (2003,  PG-13)
107
What's Up, Doc? (1972,  G)
108
Nobody's Fool (1994,  R)
109
Dirty Harry (1971,  R)
110
Peter Pan (2003,  PG)
111
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
112
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
113
Werewolf of London (Unholy Hour) (1935,  Unrated)
114
For Your Eyes Only (1981,  PG)
115
Father of the Bride (1991,  PG)
116
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
117
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
118
While You Were Sleeping (1995,  PG)
119
Speed (1994,  R)
120
The Transporter (2002,  PG-13)
121
Rush Hour (1998,  PG-13)
122
Trading Places (1983,  R)
123
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
124
My Girl (1991,  PG)
125
The Mummy (1999,  PG-13)
126
Romancing the Stone (1984,  PG)
127
Bang The Drum Slowly (1973,  PG)
128
Crocodile Dundee II (1988,  PG)
129
Gandhi (1982,  PG)
130
Shadowlands (1993,  PG)
131
Tarzan the Ape Man (1932,  Unrated)
132
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
133
The Phantom of the Opera (1925,  Unrated)
134
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
135
Magnum Force (1973,  R)
136
The Beast From 20,000 Fathoms (1953,  Unrated)
137
Scrooge (1970,  G)
138
A Christmas Story (1983,  PG)
139
Die Hard (1988,  R)
140
Where the Red Fern Grows (2003,  PG)
141
Brian's Song (1970,  G)
142
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
143
The Bucket List (2007,  PG-13)
144
What About Bob? (1991,  PG)
145
The Other Side of the Mountain (1974,  PG)
146
War Games (,  PG)
147
Daredevil (2003,  PG-13)
148
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
149
Elektra (2005,  PG-13)
150
50 First Dates (2004,  PG-13)
151
Titanic (1997,  PG-13)
152
Tender Mercies (1983,  PG)
153
Tootsie (1982,  PG)
154
Secondhand Lions (2003,  PG)
155
The Grass Harp (1996,  PG)
156
Home Alone (1990,  PG)
157
The Little Rascals (1994,  PG)
158
The Absent-Minded Professor (1961,  G)
159
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
160
The Preacher's Wife (1996,  PG)
161
48 HRS (1982,  R)
162
Sister Act (1992,  PG)
163
Dracula (1931,  Unrated)
164
Bonnie and Clyde (1967,  R)
165
The Sting (1973,  PG)
166
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
167
The Wolf Man (1941,  Unrated)
168
Frankenstein Meets the Wolf Man (1943,  Unrated)
169
Damn Yankees (1958,  Unrated)
170
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
171
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
172
Flowers for Algernon (Charlie) (2000,  Unrated)
173
Gone With the Wind (1939,  G)
174
Oh, God! (1977,  PG)
175
Grease (1978,  PG)
176
Hitch (2005,  PG-13)
177
Wild Wild West (1999,  PG-13)
178
Shenandoah (1965,  Unrated)
179
How the West Was Won (1963,  G)
180
Niagara (1953,  Unrated)
181
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
182
Marty (1955,  Unrated)
183
The Love Bug (1968,  G)
184
The Glass Menagerie (1987,  PG)
185
Death of a Salesman (1985,  PG)
186
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
187
The Razor's Edge (1984,  PG-13)
188
High Plains Drifter (1973,  R)
189
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
190
A Little Romance (1979,  PG)
191
Miracle on 34th Street (1947,  Unrated)
192
The Reluctant Astronaut (1967,  Unrated)
193
The Right Stuff (1983,  PG)
194
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
195
My Fair Lady (1964,  G)
196
Curly Top (1935,  Unrated)
197
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
198
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
199
It Happened One Night (1934,  Unrated)
200
Metropolis (1927,  Unrated)
201
Parenthood (1989,  PG-13)
202
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
203
Freaky Friday (2003,  PG)
204
Young Guns (1988,  R)
205
Cloverfield (2008,  PG-13)
206
Watchmen (2009,  R)
207
The Love God? (1969,  PG-13)
208
Pillow Talk (1959,  Unrated)
209
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
210
The Parent Trap (1998,  PG)
211
That Touch of Mink (1962,  Unrated)
212
I'd Rather Be Rich (1964,  Unrated)
213
Plaza Suite (1971,  PG-13)
214
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
215
Father of the Bride (1950,  Unrated)
216
Father's Little Dividend (1951,  Unrated)
217
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
218
The Apartment (1960,  Unrated)
219
Giant (1956,  G)
220
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
221
Rear Window (1954,  PG)
222
The African Queen (1951,  Unrated)
223
Adam's Rib (1949,  Unrated)
224
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
225
His Girl Friday (1940,  Unrated)
226
There's Something About Mary (1998,  R)
227
The Lion King (1994,  G)
228
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
229
The Breakfast Club (1985,  R)
230
Breaking Away (1979,  PG)
231
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
232
Network (1976,  R)
233
Chinatown (1999,  Unrated)
234
The Godfather (1972,  R)
235
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
236
Dead Men Don't Wear Plaid (1982,  PG)
237
La Bamba (1987,  PG-13)
238
Key Largo (1948,  Unrated)
239
Apollo 13 (1995,  PG)
240
That Thing You Do! (1996,  PG)
241
The Shootist (1976,  PG)
242
True Grit (1969,  G)
243
Hatari! (1962,  Unrated)
244
The Thrill of It All! (1963,  Unrated)
245
Lover Come Back (1961,  Unrated)
246
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
247
In the Line of Fire (1993,  R)
248
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
249
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
250
The Bishop's Wife (1947,  Unrated)
251
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
252
Out of Africa (1985,  PG)
253
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
254
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
255
Runaway Bride (1999,  PG)
256
Young Frankenstein (1974,  PG)
257
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
258
King Kong (2005,  PG-13)
259
King Kong vs. Godzilla (1963,  Unrated)
260
Godzilla (1998,  PG-13)
261
Godzilla Vs Mechagodzilla II (1999,  PG)
262
Godzilla Vs. Destroyah (1999,  R)
263
Gojira (Godzilla 1985: The Legend Is Reborn) (1985,  PG)
264
Gigantis the Fire Monster (Godzilla Raids Again)(Gojira's Counterattack)(The Volcano Monster) (1955,  Unrated)
265
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
266
War of the Worlds (2005,  PG-13)
267
Batman (1989,  PG-13)
268
Rocky II (1979,  PG)
269
Rocky III (1982,  PG)
270
Little Lord Fauntleroy (1936,  Unrated)
271
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
272
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
273
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
274
The Mummy (1932,  Unrated)
275
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
276
Mississippi Burning (1988,  R)
277
The Outsiders (1983,  PG)
278
Great Balls of Fire! (1989,  PG-13)
279
Blind Date (1987,  PG-13)
280
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
281
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
282
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
283
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
284
Transporter 2 (2005,  PG-13)
285
Transporter 3 (2008,  PG-13)
286
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
287
The Running Man (1987,  R)
288
XXX (2002,  PG-13)
289
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
290
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
291
Mission Impossible (1996,  PG-13)
292
The Mission (1986,  PG)
293
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
294
Chariots of Fire (1981,  PG)
295
Gorgo (1961,  Unrated)
296
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
297
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
298
Barefoot in the Park (1967,  G)
299
Earth vs. the Flying Saucers (1956,  Unrated)
300
20 Million Miles to Earth (1957,  PG)
301
The Untouchables (1987,  R)
302
Yankee Doodle Dandy (1942,  G)
303
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
304
The Three Musketeers (1973,  PG)
305
The Four Musketeers (1975,  PG)
306
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
307
The Man from Snowy River (1982,  PG)
308
Man of La Mancha (1972,  PG)
309
Walk the Line (2005,  PG-13)
310
A Tale of Two Cities (1980,  Unrated)
311
Footloose (1984,  PG)
312
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
313
Free Willy (1993,  PG)
314
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
315
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
316
Sudden Impact (1983,  R)
317
The Dead Pool (1988,  R)
318
The Enforcer (1976,  R)
319
Death Wish (1974,  R)
320
Death Wish 2 (1982,  R)
321
RoboCop (1987,  R)
322
Predator (1987,  R)
323
Predator 2 (1990,  R)
324
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
325
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
326
The Jewel of the Nile (1985,  PG)
327
Prince of the Nile: The Story of Moses (1999,  Unrated)
328
Agatha Christie's Murder on the Orient Express (2001,  Unrated)
329
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
330
Justice League: The New Frontier (2008,  Unrated)
331
A League of Their Own (1992,  PG)
332
Major League (1989,  R)
333
The Adventures of Huck Finn (1993,  PG)
334
Beverly Hills Cop (1984,  R)
335
Brewster's Millions (1985,  PG)
336
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
337
Superman (1978,  PG)
338
Superman II (1981,  PG)
339
Superman Returns (2006,  PG-13)
340
The Caddy (1953,  Unrated)
341
Stripes (1981,  R)
342
You're Never Too Young (1955,  Unrated)
343
The Stooge (1953,  Unrated)
344
TRON (1982,  PG)
345
Texas Across the River (1966,  Unrated)
346
Heaven Can Wait (1978,  PG)
347
My Blue Heaven (1990,  PG-13)
348
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
349
Because of Winn-Dixie (2005,  PG)
350
Every Which Way But Loose (1978,  PG)
351
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
352
Desk Set (1957,  Unrated)
353
On Golden Pond (1981,  PG)
354
My Favorite Year (1982,  PG)
355
The Best Man (1964,  Unrated)
356
Big Momma's House (2000,  PG-13)
357
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
358
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
359
Leatherheads (2008,  PG-13)
360
The Beverly Hillbillies (1993,  PG)
361
The Egg and I (1947,  Unrated)
362
Blondie Meets the Boss (1939,  Unrated)
363
Blondie Brings Up Baby (1939,  Unrated)
364
Blondie Takes a Vacation (1939,  Unrated)
365
Life with Blondie (1945,  Unrated)
366
Daddy Day Care (2003,  PG)
367
Big Daddy (1999,  PG-13)
368
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
369
The Waterboy (1998,  PG-13)
370
Meet the Parents (2000,  PG-13)
371
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
372
The Secret Life of Walter Mitty (1947,  Unrated)
373
Can't Buy Me Love (1987,  PG-13)
374
Where the Boys Are (1960,  Unrated)
375
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
376
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
377
Tammy and the Bachelor (1957,  Unrated)
378
Tammy Tell Me True (1961,  Unrated)
379
Never Say Never Again (1983,  PG)
380
Dr. No (1962,  PG)
381
Gidget (1959,  Unrated)
382
You Only Live Twice (1967,  PG)
383
Live and Let Die (1973,  PG)
384
A Summer Place (1959,  Unrated)
385
Charlotte's Web (1973,  G)
386
My Girl 2 (1996,  PG)
387
The Notebook (2004,  PG-13)
388
Meet Dave (2008,  PG)
389
More American Graffiti (1979,  PG)
390
Eddie and the Cruisers (1983,  PG)
391
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
392
Those Magnificent Men in Their Flying Machines (1965,  G)
393
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
394
The Rocketeer (1991,  PG)
395
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
396
The Shadow (1994,  PG-13)
397
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987,  PG)
398
Three Men and a Little Lady (1990,  PG)
399
We're No Angels (1989,  PG-13)
400
Welcome to Paradise (2007,  PG)
401
Peggy Sue Got Married (1986,  PG-13)
402
Back to the Future (1985,  PG)
403
National Treasure (2004,  PG)
404
Ghost Rider (2007,  PG-13)
405
Con Air (1997,  R)
406
Christmas with the Kranks (2004,  PG)
407
Trapped in Paradise (1994,  PG-13)
408
Curly Sue (1991,  PG)
409
Raising Arizona (1987,  PG-13)
410
My Cousin Vinny (1992,  R)
411
A River Runs Through It (1992,  PG)
412
Something to Talk About (1995,  R)
413
The Five People You Meet in Heaven (2004,  Unrated)
414
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
415
The Family That Preys (2008,  PG-13)
416
Why Did I Get Married? (2006,  Unrated)
417
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
418
The Hobbit (1978,  Unrated)
419
Gamera 2: Advent of Legion (1996,  Unrated)
420
Gamera 3: Revenge of Iris (1999,  Unrated)
421
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
422
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
hisvwas very good. I think it was the best X-men movie yet.
423
A Walk to Remember (2002,  PG)
424
The Cowboy Way (1994,  PG-13)
425
Gran Torino (2009,  R)
426
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
427
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
428
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
429
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
430
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
431
Sabrina (1995,  PG)
432
Heroes (1977,  PG)
433
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
434
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
435
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
436
300 (2007,  R)
437
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
438
X2 (2003,  PG-13)
439
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
440
Australia (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments