My Favorite Movies


  fb1141190439's Rating My Rating
1
Blade Runner (1982,  R)
2
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
3
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
4
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
5
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
6
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
7
The Godfather (1972,  R)
8
The Godfather, Part II (1974,  R)
9
The Godfather, Part III (1990,  R)
10
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
11
Heartbreak Ridge (1986,  R)
12
The Matrix (1999,  R)
13
Bowfinger (1999,  PG-13)
14
Willow (1988,  PG)
15
The Princess Bride (1987,  PG)
16
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
17
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
18
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
19
Back to the Future (1985,  PG)
20
Back to the Future Part II (1989,  PG)
21
Back to the Future Part III (1990,  PG)
22
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
23
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
24
Pulp Fiction (1994,  R)
25
Gladiator (2000,  R)
26
Mystic River (2003,  R)
27
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
28
Gran Torino (2009,  R)
29
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
30
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
31
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
32
Braveheart (1995,  R)
33
Once Upon a Time in America (1984,  R)
34
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
35
Reality Bites (1993,  PG-13)
36
Monsters, Inc. (2001,  G)
37
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
38
There's Something About Mary (1998,  R)
39
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
40
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
41
Forrest Gump (1994,  PG-13)
42
Grease (1978,  PG)
43
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
44
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
45
Highlander (1986,  R)
46
The Untouchables (1987,  R)
47
The Hunt for Red October (1990,  PG)
48
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
49
Awakenings (1990,  PG-13)
50
Meet the Parents (2000,  PG-13)
51
The Deer Hunter (1978,  R)
52
True Confessions (1981,  R)
53
State of Grace (1990,  R)
54
The Green Mile (1999,  R)
55
You've Got Mail (1998,  PG)
56
The 'Burbs (1989,  PG)
57
The Sting (1973,  PG)
58
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
59
Dangerous Liaisons (1988,  R)
60
Casino (1995,  R)
61
The Devil's Advocate (1997,  R)
62
Batman (1989,  PG-13)
63
Batman Begins (2005,  PG-13)
64
The Dark Knight (2008,  PG-13)
65
The Shawshank Redemption (1994,  R)
66
Seven (Se7en) (1995,  R)
67
Sleepers (1996,  R)
68
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
69
Legends of the Fall (1994,  R)
70
The Last of the Mohicans (1992,  R)
71
Interview with the Vampire (1994,  R)
72
True Romance (1993,  R)
73
Minority Report (2002,  PG-13)
74
Mission Impossible (1996,  PG-13)
75
The Firm (1993,  R)
76
A Few Good Men (1992,  R)
77
Rain Man (1988,  R)
78
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
79
Noises Off... (1992,  PG-13)
80
The Fourth Protocol (1987,  R)
81
Sleepy Hollow (1999,  R)
82
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
83
Platoon (1986,  R)
84
Police Academy (1984,  R)
85
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
86
Airbag (1997,  Unrated)
87
Schindler's List (1993,  R)
88
Hook (1991,  PG)
89
The Fisher King (1991,  R)
90
Dead Poets Society (1989,  PG)
91
The Proposition (1998,  Unrated)
92
True Lies (1994,  R)
93
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
94
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
95
Miller's Crossing (1990,  R)
96
The English Patient (1996,  R)
97
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
98
Sense and Sensibility (1995,  PG)
99
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
100
The Fugitive (1993,  PG-13)
101
Patriot Games (1992,  R)
102
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
103
Presumed Innocent (1990,  R)
104
Lethal Weapon (1987,  R)
105
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
106
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
107
Die Hard (1988,  R)
108
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
109
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
110
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
111
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
112
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
113
Spaceballs (1987,  PG)
114
The Big Lebowski (1998,  R)
115
Fargo (1996,  R)
116
Reservoir Dogs (1992,  R)
117
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
118
The Whole Nine Yards (2000,  R)
119
Unbreakable (2000,  PG-13)
120
The Fifth Element (1997,  PG-13)
121
Hudson Hawk (1991,  R)
122
The Last Boy Scout (1991,  R)
123
Kiss The Girls (1997,  R)
124
Unforgiven (1992,  R)
125
Thesis (Tesis) (1996,  R)
126
Alien (1979,  R)
127
Aliens (1986,  R)
128
Alien 3 (1992,  R)
129
Alien Resurrection (1997,  R)
130
Hoosiers (1989,  PG)
131
Conspiracy Theory (1997,  R)
132
Kingdom of Heaven (2005,  R)
133
The Right Stuff (1983,  PG)
134
The Abyss (1989,  PG-13)
135
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
136
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
137
The Mission (1986,  PG)
138
L.A. Confidential (1997,  R)
139
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
140
Young Frankenstein (1974,  PG)
141
Taxi Driver (1976,  R)
142
The Crow (1994,  R)
143
King Arthur (2004,  PG-13)
144
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
145
Casablanca (1943,  PG)
146
Scrooged (1988,  PG-13)
147
Groundhog Day (1993,  PG)
148
Silver Streak (1976,  PG)
149
Stir Crazy (1980,  R)
150
X-Men (2000,  PG-13)
151
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
152
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
153
GoodFellas (1990,  R)
154
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
155
A Clockwork Orange (1971,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments