My Favorite Movies
| fb1143060860's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 2 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995, R) |
|
| 3 |
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965, Unrated) |
|
| 4 |
M (1931, Unrated) |
|
| 5 |
Breach (2007, PG-13) |
|
| 6 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 7 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 8 |
Real Genius (1985, PG) |
|
| 9 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 10 |
Bowling for Columbine (2002, R) |
|
| 11 |
My Cousin Vinny (1992, R) |
|
| 12 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 13 |
American Splendor (2003, R) |
|
| 14 |
Fritz the Cat (1972, Unrated) |
|
| 15 |
The Golden Compass (2007, PG-13) |
|
| 16 |
Misery (1990, R) |
|
| 17 |
Heathers (1988, R) |
|
| 18 |
Capote (2005, R) |
|
| 19 |
Sin City (2005, R) |
|
| 20 |
Les Compères (1983, PG) |
|
| 21 |
Le Père Noël est une Ordure (1982, Unrated) |
|
| 22 |
Danton (1982, PG) |
|
| 23 |
A Scanner Darkly (2006, R) |
|
| 24 |
Terminal City Ricochet (1990, Unrated) |
|
| 25 |
Il conformista (The Conformist) (1970, R) |
|
| 26 |
Sophie Scholl: The Final Days (2006, PG) |
|
| 27 |
Lucie Aubrac (1997, R) |
|
| 28 |
Persepolis (2007, PG-13) |




























