Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1143996493's Rating My Rating
1
The Island (2005,  PG-13)
2
The Matrix (1999,  R)
3
Twister (1996,  PG-13)
4
The Manchurian Candidate (2004,  R)
5
Blade Runner (1982,  R)
6
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
7
The Majestic (2001,  PG)
8
The Truman Show (1998,  PG)
9
Chariots of Fire (1981,  PG)
10
The Notebook (2004,  PG-13)
11
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
12
Back to the Future (1985,  PG)
13
Back to the Future Part II (1989,  PG)
14
Back to the Future Part III (1990,  PG)
15
City of Angels (1998,  PG-13)
16
Con Air (1997,  R)
17
Die Hard (1988,  R)
18
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
19
I, Robot (2004,  PG-13)
20
Jurassic Park (1993,  PG-13)
21
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
22
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
23
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
24
Rocky (1976,  PG)
25
Serenity (2005,  PG-13)
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
29
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
30
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
31
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
32
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
33
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
34
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
35
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
36
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
37
Top Gun (1986,  PG)
38
Titanic (1997,  PG-13)
39
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
40
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
41
The Shawshank Redemption (1994,  R)
42
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
43
Men in Black (1997,  PG-13)
44
Memento (2000,  R)
45
Love Actually (2003,  R)
46
Jaws (1975,  PG)
47
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
48
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
49
Independence Day (1996,  PG-13)
50
Caddyshack (1980,  R)
51
Braveheart (1995,  R)
52
Speed (1994,  R)
53
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
54
GoodFellas (1990,  R)
55
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
56
Dead Poets Society (1989,  PG)
57
Somewhere in Time (1980,  PG)
58
Mad Max (1979,  R)
59
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
60
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
61
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
A bit too close to home. Believable.
62
A Few Good Men (1992,  R)
63
Interstate 60 (2002,  R)
64
Highlander (1986,  R)
65
8 Mile (2002,  R)
66
The Untouchables (1987,  R)
67
The Karate Kid (1984,  PG)
68
At Close Range (1986,  R)
69
Executive Decision (1995,  R)
70
Jerry Maguire (1996,  R)
71
Mission Impossible (1996,  PG-13)
72
Cocktail (1988,  R)
73
Risky Business (1983,  R)
74
Saving Private Ryan (1998,  R)
75
Patch Adams (1998,  PG-13)
76
Reign of Fire (2002,  PG-13)
77
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
78
Batman Begins (2005,  PG-13)
79
Cast Away (2000,  PG-13)
80
Constantine (2005,  R)
81
Ghost (1990,  R)
82
Stargate (1994,  PG-13)
83
Backdraft (1991,  R)
84
Police Academy (1984,  R)
85
Days of Thunder (1990,  R)
86
Gallipoli (1981,  PG)
87
Storm Boy (1976,  Unrated)
88
Sudden Impact (1983,  R)
89
Coming to America (1988,  R)
90
Trading Places (1983,  R)
91
Beverly Hills Cop (1984,  R)
92
Footloose (1984,  PG)
93
The Departed (2006,  R)
94
When Harry Met Sally (1989,  R)
95
White Chicks (2004,  PG-13)
96
X-Men (2000,  PG-13)
97
Man on Fire (1987,  R)
98
Ladyhawke (1985,  PG-13)
99
The Year of Living Dangerously (1983,  PG)
100
Lethal Weapon (1987,  R)
101
The Family Man (2000,  PG-13)
102
Xanadu (1980,  PG)
103
WarGames (War Games) (1983,  PG)
104
Village People - Can't Stop the Music (1980,  PG)
105
Blue Thunder (1983,  R)
106
Air Force One (1997,  R)
107
The Fugitive (1993,  PG-13)
108
Street Hero (1984,  Unrated)
109
Chopper (2001,  R)
110
The Philadelphia Experiment (1984,  PG)
111
The Money Pit (1986,  PG)
112
Big (1988,  PG)
113
The 'Burbs (1989,  PG)
114
Splash (1984,  PG)
115
Bachelor Party (1984,  R)
116
Frequency (2000,  PG-13)
117
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
118
Pulp Fiction (1994,  R)
119
Dangerous Minds (1995,  R)
120
The Story of Us (1999,  R)
121
Up Close & Personal (1996,  PG-13)
122
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
123
JFK (1991,  R)
124
The Bodyguard (1992,  R)
125
Field of Dreams (1989,  PG)
126
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
127
Pushing Tin (1999,  R)
128
Moscow On The Hudson (1984,  R)
129
Popeye (1980,  PG)
130
The Woman in Red (1984,  PG-13)
131
See No Evil, Hear No Evil (1989,  R)
132
Stir Crazy (1980,  R)
133
Brewster's Millions (1985,  PG)
134
Harlem Nights (1989,  R)
135
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
136
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
137
Groundhog Day (1993,  PG)
138
Lost In Translation (2003,  R)
139
Tootsie (1982,  PG)
140
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
141
The Siege (1998,  R)
142
Glory (1989,  R)
143
Man on Fire (2004,  R)
144
Philadelphia (1993,  PG-13)
145
Courage Under Fire (1996,  R)
146
Deja Vu (2006,  PG-13)
147
Crimson Tide (1995,  R)
148
Antwone Fisher (2002,  PG-13)
149
Under Siege (1992,  R)
150
Johnny Mnemonic (1995,  R)
151
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
152
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
153
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
154
Runaway Bride (1999,  PG)
155
Erin Brockovich (2000,  R)
156
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
157
Flatliners (1990,  R)
158
Dying Young (1991,  R)
159
Tequila Sunrise (1988,  R)
160
Maverick (1994,  PG)
161
Payback (1999,  R)
162
Conspiracy Theory (1997,  R)
163
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
164
True Lies (1994,  R)
165
Conan the Barbarian (1982,  R)
166
The 6th Day (2000,  PG-13)
167
Last Action Hero (1993,  PG-13)
168
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
169
Batman & Robin (1997,  PG-13)
170
Twins (1988,  PG)
171
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
172
Eraser (1996,  R)
173
End of Days (1999,  R)
174
The Terminator (1984,  R)
175
Predator (1987,  R)
176
The Running Man (1987,  R)
177
Total Recall (1990,  R)
178
Commando (1985,  R)
179
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
180
Medicine Man (1992,  PG-13)
181
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
182
Dr. No (1962,  PG)
183
You Only Live Twice (1967,  PG)
184
From Russia With Love (1964,  PG)
185
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
186
Goldfinger (1964,  PG)
187
The Presidio (1988,  R)
188
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991,  R)
189
The Rock (1996,  R)
190
Entrapment (1999,  PG-13)
191
Never Say Never Again (1983,  PG)
192
The Cannonball Run (1981,  PG)
193
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
194
Moonraker (1979,  PG)
195
Live and Let Die (1973,  PG)
196
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
197
A View to a Kill (1985,  PG)
198
Octopussy (1983,  PG)
199
For Your Eyes Only (1981,  PG)
200
Victory (Escape to Victory) (1981,  PG)
201
The Piano (1993,  R)
202
The Dish (2001,  PG-13)
203
Bring It On (2000,  PG-13)
204
Spider-Man (2002,  PG-13)
205
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
206
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
207
Elektra (2005,  PG-13)
208
Daredevil (2003,  PG-13)
209
The Bonfire of the Vanities (1990,  R)
210
Working Girl (1988,  R)
211
Overboard (1987,  PG)
212
Housesitter (1992,  PG)
213
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
214
Uncle Buck (1989,  PG)
215
The Blues Brothers (1980,  R)
216
Stripes (1981,  R)
217
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
218
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
219
Cool Runnings (1993,  PG)
220
Three Amigos! (1986,  PG)
221
All of Me (1984,  PG)
222
The Man with Two Brains (1983,  R)
223
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
224
Roxanne (1987,  PG)
225
L.A. Story (1991,  PG-13)
226
Leap of Faith (1992,  PG-13)
227
The Nutty Professor (1963,  Unrated)
228
The Ladies Man (1961,  Unrated)
229
The Geisha Boy (1958,  Unrated)
230
The Caddy (1953,  Unrated)
231
The Delicate Delinquent (1957,  Unrated)
232
The Patsy (1964,  Unrated)
233
Pardners (1956,  Unrated)
234
Paris, Texas (1984,  R)
235
Malice (1993,  R)
236
Dead Calm (1989,  R)
237
To Die For (1995,  R)
238
The Peacemaker (1997,  R)
239
Far and Away (1992,  PG-13)
240
Batman Forever (1995,  PG-13)
241
Van Helsing (2004,  PG-13)
242
Swordfish (2001,  R)
243
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
244
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
245
X2 (2003,  PG-13)
246
Unbreakable (2000,  PG-13)
247
Blind Date (1987,  PG-13)
248
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
249
The Fifth Element (1997,  PG-13)
250
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
251
Armageddon (1998,  PG-13)
252
The Air Up There (1994,  PG)
253
Apollo 13 (1995,  PG)
254
The American President (1995,  PG-13)
255
The Jewel of the Nile (1985,  PG)
256
Disclosure (1994,  R)
257
The China Syndrome (1979,  PG)
258
Basic Instinct (1992,  R)
259
Wall Street (1987,  R)
260
The War of the Roses (1989,  R)
261
Falling Down (1993,  R)
262
Fatal Attraction (1987,  R)
263
Romancing the Stone (1984,  PG)
264
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
265
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
266
Hope Floats (1998,  PG-13)
267
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
268
While You Were Sleeping (1995,  PG)
269
Forces of Nature (1999,  PG-13)
270
The Net (1995,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments