My Favorite Movies
| fb1144303672's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Now, Voyager (1942, Unrated) |
|
| 2 |
The Heiress (1949, Unrated) |
|
| 3 |
The Razor's Edge (1946, Unrated) |
|
| 4 |
The Best Years of Our Lives (1946, Unrated) |
|
| 5 |
Laura (1944, Unrated) |
|
| 6 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 7 |
Maurice (1987, R) |
|
| 8 |
Leave Her to Heaven (1945, Unrated) |
|
| 9 |
Our Very Own (1950, Unrated) |
|
| 10 |
Rebecca (1940, Unrated) |
|
| 11 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 12 |
Shadow of a Doubt (1943, PG) |
|
| 13 |
Strangers on a Train (1951, PG) |
|
| 14 |
Suspicion (1941, Unrated) |
|
| 15 |
Notorious (1946, Unrated) |
|
| 16 |
Pride and Prejudice (, Unrated) |
|
| 17 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 18 |
My Reputation (1946, PG) |
|
| 19 |
Old Acquaintance (1943, Unrated) |
|
| 20 |
Dial M for Murder (1954, PG) |
|
| 21 |
The Letter (1940, Unrated) |
|
| 22 |
A Stolen Life (1946, Unrated) |
|
| 23 |
Mildred Pierce (1945, Unrated) |
|
| 24 |
Spellbound (1945, Unrated) |
|
| 25 |
All This, and Heaven Too (1940, Unrated) |
|
| 26 |
Marty (1955, Unrated) |
|
| 27 |
A Room With A View (1985, R) |
|
| 28 |
Halloween (1978, R) |
|
| 29 |
The Day the Earth Stood Still (1951, G) |
|
| 30 |
The Postman Always Rings Twice (1946, Unrated) |
|
| 31 |
Imitation of Life (1958, Unrated) |
|
| 32 |
It Happened One Night (1934, Unrated) |
|
| 33 |
They Live by Night (The Twisted Road) (1948, Unrated) |
|
| 34 |
Pillow Talk (1959, Unrated) |
|
| 35 |
Move Over Darling (1963, Unrated) |
|
| 36 |
The Man Who Knew Too Much (1956, PG) |
|
| 37 |
The Man in the Gray Flannel Suit (1956, Unrated) |
|
| 38 |
Lover Come Back (1961, Unrated) |
|
| 39 |
Our Town (1940, Unrated) |
|
| 40 |
Cheers for Miss Bishop (1941, Unrated) |
|
| 41 |
Miracle on 34th Street (1947, Unrated) |
|
| 42 |
Waterloo Bridge (1940, Unrated) |
|
| 43 |
The Secret Life of Walter Mitty (1947, Unrated) |
|
| 44 |
The Seven Year Itch (1955, Unrated) |
|
| 45 |
A Letter to Three Wives (1949, Unrated) |
|
| 46 |
Death of a Cheerleader (1994, Unrated) |
|
| 47 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 48 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 49 |
Howards End (1992, PG) |
|
| 50 |
Dodsworth (1936, Unrated) |
|
| 51 |
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948, Unrated) |
|
| 52 |
Brief Encounter (1945, Unrated) |
|
| 53 |
Gaslight (1944, Unrated) |
|
| 54 |
The Outsider (2002, R) |
|
| 55 |
Election (1999, R) |
|
| 56 |
Ben-Hur (1959, G) |
|
| 57 |
Gentlemen Prefer Blondes (1953, Unrated) |
|
| 58 |
The Harvey Girls (1946, Unrated) |
|
| 59 |
True Lies (1994, R) |
|
| 60 |
The Bad Seed (1956, Unrated) |
|
| 61 |
The Haunting (1963, Unrated) |
|
| 62 |
Charade (1963, G) |
|
| 63 |
Carrie (1976, R) |
|
| 64 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 65 |
Mystic River (2003, R) |



























































