My Favorite Movies


  fb1147306345's Rating My Rating
1
Happy Together (1997,  Unrated)
2
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
3
The Scent of Green Papaya (Mùi du du xanh - L'odeur de la papaye verte) (1993,  Unrated)
4
The Vertical Ray of the Sun (At the Height of Summer) (Mua he chieu thang dung) (2000,  PG-13)
5
Cha no aji, (The Taste of Tea) (2004,  Unrated)
6
Green Tea (2003,  Unrated)
7
Boys Love (2007,  Unrated)
8
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
9
Monsoon Wedding (2002,  R)
10
Nana (2005,  Unrated)
11
Reign Over Me (2007,  R)
12
Shrek (2001,  PG)
13
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
14
Hairspray (2007,  PG)
15
Hairspray (1988,  PG)
16
Bu neng shuo de. mi mi (Secret) (2007,  Unrated)
17
Not One Less (Yi ge dou bu neng shao) (2000,  G)
18
Hana to Alice (Hana & Alice) (2004,  Unrated)
19
Ratatouille (2007,  G)
20
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) (1964,  Unrated)
21
Ashes of Time (1994,  Unrated)
22
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
23
Eros (2004,  R)
24
As Tears Go By (1989,  Unrated)
25
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete) (2002,  Unrated)
26
Pikunikku (Picnic) (1996,  PG)
27
Ji jie hao (Assembly) (2007,  Unrated)
28
Dear Friends (2007,  Unrated)
29
Tokyo gomi onna (Tokyo Garbage Girl) (Tokyo Trash Baby) (2000,  Unrated)
30
Zui yao yuan de ju li (The Most Distant Course) (2007,  Unrated)
31
Soom (Breath) (2007,  Unrated)
32
Kûchû teien (Hanging Garden) (2005,  Unrated)
33
Huhwihaji Anha (No Regret) (2008,  R)
34
Three Seasons (1999,  PG-13)
35
Dei gwong tit (Sound of Colors) (2003,  Unrated)
36
Saga no gabai-baachan (Granny Gabai) (2006,  Unrated)
37
Tôkyô Sonata (Tokyo Sonata) (2009,  PG-13)
38
Hyakuman-en to nigamushi onna (One Million Yen and the Nigamushi Woman) (2008,  Unrated)
39
Tôkyô tawâ: Okan to boku to, tokidoki, oton (Tokyo Tower - Mom and Me, and Sometimes Dad) (2007,  Unrated)
40
Tokyo biyori (1997,  Unrated)
41
Tokyo! (2008,  Unrated)
42
Ai no mukidashi (Love Exposure) (2008,  Unrated)
43
Hula Girls (Hula garu) (2007,  Unrated)
44
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) (1990,  Unrated)
45
Hwal (The Bow) (2007,  Unrated)
46
Sekai no chûshin de, ai o sakebu (Crying Out Love, in the Center of the World) (2004,  Unrated)
47
2046 (2005,  R)
48
Suna no Onna (Woman in the Dunes) (1964,  Unrated)
49
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
50
Last Life in the Universe (2004,  R)
51
Cafe Lumiere (2004,  Unrated)
52
Zui hao de shi guang (Three Times) (2005,  Unrated)
53
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) (2006,  PG)
54
Omohide poro poro (Only Yesterday) (1991,  Unrated)
55
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
56
Piano no Mori (Piano Forest) (The Perfect World of Kai) (2007,  Unrated)
57
Oldboy (2005,  R)
58
Three...Extremes (Saam gaang yi) (2005,  R)
59
Dumplings (Gaau ji) (2004,  Unrated)
60
Glasses (Megane) (2007,  Unrated)
61
Kamome shokudo (Kamome Diner) (2006,  Unrated)
62
Yang Yang (2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments