Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1152670163's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
2
The Godfather (1972,  R)
3
Atonement (2007,  R)
4
Leaving Las Vegas (1995,  R)
5
Eastern Promises (2007,  R)
6
Pulp Fiction (1994,  R)
7
Apocalypse Now (1979,  R)
8
A Clockwork Orange (1971,  R)
9
The Godfather, Part II (1974,  R)
10
Taxi Driver (1976,  R)
11
Seven (Se7en) (1995,  R)
12
Raging Bull (1980,  R)
13
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
14
Serpico (1973,  R)
15
Dog Day Afternoon (1975,  R)
16
The Bank Job (2007,  R)
17
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
18
American Gangster (2007,  R)
19
Casino (1995,  R)
20
Easy Rider (1969,  R)
21
The Libertine (2006,  R)
22
A Good Year (2006,  PG-13)
23
Any Given Sunday (1999,  R)
24
American History X (1998,  R)
25
Snatch (2001,  R)
26
Good Will Hunting (1997,  R)
27
21 Grams (2003,  R)
28
The Recruit (2003,  PG-13)
29
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
30
American Psycho (2000,  R)
31
Tin Cup (1996,  R)
32
Blow (2001,  R)
33
Old School (2003,  R)
34
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
35
Colour Me Kubrick (2007,  Unrated)
36
Casablanca (1943,  PG)
37
Four Brothers (2005,  R)
38
Wedding Crashers (2005,  R)
39
Double Take (2001,  PG-13)
40
Running With Scissors (2006,  R)
41
Jesse James (1939,  Unrated)
42
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
43
Waiting (2005,  R)
44
Just Friends (2005,  PG-13)
45
Lucky Number Slevin (2006,  R)
46
300 (2007,  R)
47
The Godfather, Part III (1990,  R)
48
Citizen Kane (1941,  PG)
49
Matchstick Men (2003,  PG-13)
50
The Sex Lives of the Potato Men (2004,  Unrated)
51
Memento (2000,  R)
52
The Darjeeling Limited (2007,  R)
53
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
54
Little Miss Sunshine (2006,  R)
55
Blood Diamond (2006,  R)
56
Caddyshack (1980,  R)
57
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
58
Donnie Darko (2001,  R)
59
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
60
The Usual Suspects (1995,  R)
61
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
62
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
63
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
64
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
65
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
66
The Frisco Kid (1979,  PG)
67
A Bronx Tale (1993,  R)
68
Léon (The Professional) (1994,  R)
69
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
70
80,000 Suspects (1963,  Unrated)
71
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
72
The Postcard Bandit (2003,  G)
73
Time Bandits (1981,  PG)
74
A Cinderella Story (2004,  PG)
75
Cinderella Man (2005,  PG-13)
76
Cinderella Man: The James J. Braddock Story (2005,  Unrated)
77
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
78
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty) (1976,  Unrated)
79
Bad Company (1972,  PG)
80
The French Connection II (1975,  R)
81
The French Connection (1971,  R)
82
Dead Connection (1994,  R)
83
JFK II: The Bush Connection (2003,  Unrated)
84
Jackie Brown (1997,  R)
85
My Cousin Vinny (1992,  R)
86
Donnie Brasco (1997,  R)
87
Frankie & Johnny (1991,  R)
88
Two For the Money (2005,  R)
89
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
90
Chinese Coffee (2000,  R)
91
Looking for Richard (1996,  PG-13)
92
The Panic in Needle Park (1971,  PG)
93
Me, Natalie (1969,  Unrated)
94
Bobby Deerfield (Heaven Has No Favorites) (1977,  PG)
95
Author! Author! (1982,  PG)
96
The Local Stigmatic (1990,  Unrated)
97
Sea of Love (1989,  R)
98
People I Know (2003,  R)
99
City Hall (1996,  R)
100
Simone (S1m0ne) (,  PG-13)
101
Scarface (1983,  R)
102
Scent of a Woman (1992,  R)
103
Dick Tracy (1990,  PG)
104
The Insider (1999,  R)
105
Two Bits (1995,  PG-13)
106
...And Justice For All (1979,  R)
107
Carlito's Way (1993,  R)
108
Angels in America (,  Unrated)
109
Righteous Kill (2008,  R)
110
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
111
88 Minutes (2008,  R)
112
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
113
Sleepers (1996,  R)
114
A River Runs Through It (1992,  PG)
115
The Fighter (2011,  Unrated)
116
Cutting Class (1989,  R)
117
The Mexican (2001,  R)
118
Bully (2001,  R)
119
Spy Game (2001,  R)
120
Cool World (1992,  PG-13)
121
American Beauty (1999,  R)
122
The Favor (1994,  R)
123
Interview with the Vampire (1994,  R)
124
Johnny Suede (1991,  R)
125
Legends of the Fall (1994,  R)
126
Kalifornia (1993,  R)
127
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
128
Too Young to Die (1990,  R)
129
Across the Tracks (1989,  R)
130
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
131
Special Thanks to Roy London (2005,  Unrated)
132
Babel (2006,  R)
133
Troy (2004,  R)
134
Sinbad - Legend of the Seven Seas (2003,  PG)
135
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
136
The Hawk Is Dying (2006,  Unrated)
137
The Machinist (2004,  R)
138
Funny Games (2008,  R)
139
The Vampire Lovers (1970,  R)
140
Beneath Clouds (2002,  Unrated)
141
Silk (2007,  R)
142
Goin' South (1978,  PG)
143
The Two Jakes (1990,  R)
144
Batman (1989,  PG-13)
145
The Missouri Breaks (1976,  PG)
146
The Postman Always Rings Twice (1981,  PG)
147
Five Easy Pieces (1970,  R)
148
The Last Detail (1973,  R)
149
Heartburn (1986,  R)
150
The Border (1982,  R)
151
The Pledge (2001,  R)
152
The Crossing Guard (1995,  R)
153
Hells Angels on Wheels (1967,  Unrated)
154
The King of Marvin Gardens (1972,  R)
155
Ride in the Whirlwind (1965,  G)
156
The Departed (2006,  R)
157
Professione: reporter (The Passenger) (1975,  PG-13)
158
Psych-Out (1968,  Unrated)
159
Back Door to Hell (1964,  R)
160
The Terror (The Haunting) (The Castle of Terror) (1963,  PG)
161
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
162
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
163
Chinatown (1974,  R)
164
The Shooting (1967,  G)
165
The Bucket List (2007,  PG-13)
166
Shadows of the Bat: The Cinematic Saga of the Dark Knight - The Legend Reborn (2005,  Unrated)
167
A Few Good Men (1992,  R)
168
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
169
Primal Fear (1996,  R)
170
Pride and Glory (2008,  R)
171
Gone in the Night (1996,  Unrated)
172
The Painted Veil (2006,  PG-13)
173
Out of the Past (1998,  R)
174
The Score (2001,  R)
175
25th Hour (2002,  R)
176
The Italian Job (2003,  PG-13)
177
Kingdom of Heaven (2005,  R)
178
Gymkata (1985,  R)
179
Down in the Valley (2005,  R)
180
Red Dragon (2002,  R)
181
Rounders (1998,  R)
182
Forever Hollywood (2000,  Unrated)
183
The Last Gangster (1937,  Unrated)
184
Mr. Nice Guy (1997,  PG-13)
185
More American Graffiti (1979,  PG)
186
The Greenskeeper (2003,  R)
187
True Confessions (1981,  R)
188
Bang The Drum Slowly (1973,  PG)
189
Heat (1995,  R)
190
Big Shots (1987,  PG-13)
191
Three Dollars (2005,  Unrated)
192
Ira and Abby (2006,  R)
193
The Proud Ones (1956,  Unrated)
194
Lucky You (2007,  PG-13)
195
Crossfire (1947,  Unrated)
196
Save Me (2007,  Unrated)
197
The Beast with Five Fingers (1946,  Unrated)
198
Nice Girl? (1941,  Unrated)
199
Major Barbara (1941,  Unrated)
200
The Mortal Storm (1940,  Unrated)
201
Three Comrades (1938,  Unrated)
202
The Natural (1984,  PG)
203
Bullitt (1968,  PG)
204
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
205
Assassination Tango (2003,  R)
206
Fire in the Sky (1993,  PG-13)
207
Back to School (1986,  PG-13)
208
The Faculty (1998,  R)
209
Fierce Creatures (1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments