My Favorite Movies


  fb1153410495's Rating My Rating
1
Casablanca (1943,  PG)
2
Shadowlands (1993,  PG)
3
A River Runs Through It (1992,  PG)
4
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
5
The Sound of Music (1965,  G)
6
Gone With the Wind (1939,  G)
7
The Princess Bride (1987,  PG)
8
Rain Man (1988,  R)
9
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
10
Back to the Future (1985,  PG)
11
Elizabethtown (2005,  PG-13)
12
Forrest Gump (1994,  PG-13)
13
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
14
Chicago (2002,  PG-13)
15
Cinderella (1950,  G)
16
Dead Poets Society (1989,  PG)
17
Disney's Aladdin (1992,  G)
18
Disturbia (2007,  PG-13)
19
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
Classic
20
Finding Neverland (2004,  PG)
21
Ghost (1990,  R)
22
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
23
Grease (1978,  PG)
24
Home Alone (1990,  PG)
25
Hook (1991,  PG)
26
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
27
I Am Sam (2002,  PG-13)
28
Independence Day (1996,  PG-13)
29
Legally Blonde (2001,  PG-13)
30
Meet the Parents (2000,  PG-13)
31
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
The Best of the three by far
33
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
Classic
34
Ray (2004,  PG-13)
35
Remember the Titans (2000,  PG)
36
Schindler's List (1993,  R)
37
Shrek (2001,  PG)
38
Sleeping Beauty (1959,  G)
39
Spaceballs (1987,  PG)
40
Steel Magnolias (1989,  PG)
41
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
42
The Breakfast Club (1985,  R)
43
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
44
The Color Purple (1985,  PG-13)
45
The Godfather (1972,  R)
46
The Godfather, Part II (1974,  R)
47
The Goonies (1985,  PG)
48
The Green Mile (1999,  R)
49
The Little Mermaid (1989,  G)
50
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
51
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
Very well done.
52
The Patriot (2000,  R)
53
The Silence of the Lambs (1991,  R)
54
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
55
The Wizard of Oz (1939,  G)
56
Top Gun (1986,  PG)
57
Toy Story (1995,  G)
58
Walk the Line (2005,  PG-13)
59
When Harry Met Sally (1989,  R)
60
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
61
You've Got Mail (1998,  PG)
62
Young Frankenstein (1974,  PG)
63
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
64
Rear Window (1954,  PG)
65
Vertigo (1958,  PG)
66
Big (1988,  PG)
67
Pillow Talk (1959,  Unrated)
68
Gidget (1959,  Unrated)
69
Beach Blanket Bingo (1965,  G)
70
Blue Hawaii (1961,  PG)
71
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
72
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
73
Luther (2003,  PG-13)
74
Masters of the Universe (1987,  PG)
75
Inherit the Wind (1960,  PG)
76
Sabrina (1954,  Unrated)
77
Roman Holiday (1953,  Unrated)
78
Race for Your Life, Charlie Brown (1977,  G)
79
American History X (1998,  R)
80
The Ten Commandments (1956,  G)
81
The Parent Trap (1961,  G)
82
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
83
The Diary of Anne Frank (1959,  Unrated)
84
Love Comes Softly (2003,  Unrated)
85
A Midsummer Night's Dream (1999,  PG-13)
86
Romeo and Juliet (1968,  PG)
87
The Way We Were (1973,  PG)
88
Love Story (1970,  PG)
89
West Side Story (1961,  Unrated)
90
Oklahoma! (1955,  G)
91
State Fair (1945,  Unrated)
92
Newsies (1992,  PG)
93
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
94
The Apple Dumpling Gang (1975,  G)
95
The Man from Snowy River (1982,  PG)
96
Glory (1989,  R)
97
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
98
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
99
The Ugly Dachshund (1966,  Unrated)
100
That Darn Cat! (1965,  G)
101
Alice in Wonderland (1951,  G)
102
The Night They Saved Christmas (1984,  Unrated)
103
Peter Pan (1960,  Unrated)
104
Peter Pan (1953,  G)
105
The Birds (1963,  PG-13)
106
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
107
A League of Their Own (1992,  PG)
108
Bill Cosby: Himself (1982,  PG)
109
The Jungle Book (1967,  PG)
110
A Bug's Life (1998,  G)
111
The Remains of the Day (1993,  PG)
112
The Aviator (2004,  PG-13)
113
Mary Poppins (1964,  G)
114
Psycho (1960,  R)
115
High Society (1956,  G)
116
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
117
Apartment for Peggy (1948,  Unrated)
118
Harvey (1951,  Unrated)
119
McLintock! (1963,  Unrated)
120
The Shakiest Gun In The West (1968,  Unrated)
121
The Ghost And Mr. Chicken (1966,  Unrated)
122
The Reluctant Astronaut (1967,  Unrated)
123
Angel in My Pocket (1969,  G)
124
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
Excellent movie!
125
It Happened One Night (1934,  Unrated)
126
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
127
The Graduate (1967,  PG)
128
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
129
The Sure Thing (1985,  PG-13)
130
The Thin Blue Line (1988,  Unrated)
131
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
132
The Pink Panther (1963,  Unrated)
133
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
134
Toy Story 2 (1999,  G)
135
Annie (1982,  G)
136
The Magic Never Ends - The Life and Work of C.S. Lewis (2002,  Unrated)
137
Charlotte's Web (1973,  G)
138
Charlotte's Web (2006,  G)
139
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
140
My Girl (1991,  PG)
141
Night of the Twisters (1996,  Unrated)
142
Contact (1997,  PG)
143
Amazing Grace (2007,  PG)
144
All the President's Men (1976,  R)
145
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
146
The Dream Team (1989,  PG-13)
147
Awakenings (1990,  PG-13)
148
Entrapment (1999,  PG-13)
149
Foul Play (1978,  PG)
150
Kiss Me Goodbye (1982,  PG)
151
Seems Like Old Times (1980,  PG)
152
The Natural (1984,  PG)
153
The Outsiders (1983,  PG)
154
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
155
Runaway Bride (1999,  PG)
156
Sabrina (1995,  PG)
157
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
158
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
159
Singin' in the Rain (1952,  G)
160
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
161
Tuck Everlasting (2002,  PG)
162
WarGames (War Games) (1983,  PG)
163
Explorers (1985,  PG)
164
What About Bob? (1991,  PG)
165
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
166
Sister Act (1992,  PG)
167
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
168
Back to the Future Part III (1990,  PG)
169
Back to the Future Part II (1989,  PG)
170
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
171
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
172
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
173
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
174
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
175
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
176
The King and I (1956,  G)
177
Babes in Toyland (1961,  Unrated)
178
My Fair Lady (1964,  G)
179
Doctor Dolittle (1967,  G)
180
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
181
Pride and Prejudice (1940,  Unrated)
182
The Land Before Time (1988,  G)
183
Jerry Maguire (1996,  R)
184
North by Northwest (1959,  Unrated)
185
Sahara (2005,  PG-13)
186
The Interpreter (2005,  PG-13)
187
Out of Africa (1985,  PG)
188
The Last Starfighter (1984,  PG)
189
The Gathering Storm (2002,  Unrated)
190
A Few Good Men (1992,  R)
191
Robin Hood (1973,  G)
192
Pollyanna (1960,  G)
193
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
194
First Knight (1995,  PG-13)
195
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
196
Amadeus (1984,  R)
197
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
198
Anne of Green Gables (1985,  Unrated)
199
Anne of Green Gables - The Sequel (1987,  G)
200
Babe (1995,  G)
201
A Little Princess (1995,  G)
202
The Mighty Ducks (1992,  PG)
203
Nanny McPhee (2006,  PG)
204
The Secret Garden (1987,  PG)
205
Sarah, Plain and Tall (1991,  G)
206
Sarah, Plain and Tall: Skylark (1993,  G)
207
Hello, Dolly! (1969,  G)
208
Fiddler on the Roof (1971,  G)
209
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991,  PG)
210
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
211
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1965,  Unrated)
212
Jaws (1975,  PG)
213
Alien (1979,  R)
214
White Christmas (1954,  Unrated)
215
Miracle on 34th Street (1947,  Unrated)
216
The Miracle Worker (1962,  Unrated)
217
Splendor in the Grass (1961,  Unrated)
218
Yours, Mine and Ours (1968,  Unrated)
219
Barefoot in the Park (1967,  G)
220
The Aristocats (1970,  G)
221
Far and Away (1992,  PG-13)
222
How the Grinch Stole Christmas (1967,  G)
223
The Music Man (1962,  G)
224
Finian's Rainbow (1968,  G)
225
While You Were Sleeping (1995,  PG)
226
Little Women (1994,  PG)
227
Stepmom (1998,  PG-13)
228
One True Thing (1998,  R)
229
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
230
Fletch (1985,  PG)
231
Take Me Out to the Ball Game (1949,  Unrated)
232
Andre (1994,  PG)
233
The Great Mouse Detective (1986,  G)
234
The Great Gatsby (1974,  PG)
235
The Inheritance (1997,  Unrated)
236
Citizen Kane (1941,  PG)
237
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
238
If a Man Answers (1962,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments