Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1154771261's Rating My Rating
1
16 Blocks (2006,  PG-13)
2
Aanrijding in Moscou (Moscow, Belgium) (2008,  Unrated)
3
American History X (1998,  R)
4
America's Sweethearts (2001,  PG-13)
5
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid (2004,  PG-13)
6
Bad Boys (1995,  R)
7
Bad Boys II (2003,  R)
8
Blood Diamond (2006,  R)
9
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
10
Brokeback Mountain (2005,  R)
11
Cars (2006,  G)
12
Cellular (2004,  PG-13)
13
Chicken Run (2000,  G)
14
Chill Factor (1999,  R)
15
Cleaner (2008,  R)
16
Cold Mountain (2003,  R)
17
Constantine (2005,  R)
18
Daredevil (2003,  PG-13)
19
Die Hard (1988,  R)
20
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
21
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
22
Doomsday (2008,  R)
23
Elektra (2005,  PG-13)
24
Eragon (2006,  PG)
25
Fantastic Four (2005,  PG-13)
26
Finding Nemo (2003,  G)
27
Firewall (2006,  PG-13)
28
Firmin (A Chicken Is No Dog) (2007,  Unrated)
29
Flight of the Phoenix (2004,  PG-13)
30
Flushed Away (2006,  PG)
31
G.I. Jane (1997,  R)
32
Ghost Rider (2007,  PG-13)
33
Ghost Ship (2002,  R)
34
Gladiator (2000,  R)
35
Gothika (2003,  R)
36
Hairspray (2007,  PG)
37
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
38
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
39
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
40
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
41
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
42
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
43
Hidalgo (2004,  PG-13)
44
Hitch (2005,  PG-13)
45
Honey (2003,  PG-13)
46
Hostage (2005,  R)
47
House of Wax (2005,  R)
48
Ice Age (2002,  PG)
49
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
50
Identity (2003,  R)
51
In Her Shoes (2005,  PG-13)
52
John Q (2002,  PG-13)
53
Just Married (2003,  PG-13)
54
King Kong (2005,  PG-13)
55
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
56
Lakeview Terrace (2008,  PG-13)
57
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
58
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
59
Lord of War (2005,  R)
60
Madagascar (2005,  PG)
61
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
62
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
63
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
64
Monsters, Inc. (2001,  G)
65
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
66
National Treasure (2004,  PG)
67
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
68
Next (2007,  PG-13)
69
Night at the Museum (2006,  PG)
70
Nim's Island (2008,  PG)
71
North Country (2005,  R)
72
Out of Line (2001,  R)
73
Over the Hedge (2006,  PG)
74
Pathfinder (2007,  R)
75
Poseidon (2006,  PG-13)
76
Ratatouille (2007,  G)
77
Reign of Fire (2002,  PG-13)
78
Shooter (2007,  R)
79
Shrek (2001,  PG)
80
Shrek 2 (2004,  PG)
81
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
82
Signs (2002,  PG-13)
83
Sister Act (1992,  PG)
84
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
85
Spider-Man (2002,  PG-13)
86
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
87
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
88
Tears of the Sun (2003,  R)
89
The Terminator (1984,  R)
90
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
91
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
92
The Aviator (2004,  PG-13)
93
The Beach (2000,  R)
94
The Bone Collector (1999,  R)
95
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
96
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
97
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
98
The Brave One (2007,  R)
99
The Cave (2005,  PG-13)
100
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
101
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
102
The Craft (1996,  R)
103
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
104
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
105
The Departed (2006,  R)
106
The Diamond of Jeru (2001,  PG)
107
The Goonies (1985,  PG)
108
The Holiday (2006,  PG-13)
109
The Incredibles (2004,  PG)
110
The Interpreter (2005,  PG-13)
111
The Island (2005,  PG-13)
112
The Kingdom (2007,  R)
113
The Lake House (2006,  PG)
114
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
115
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
116
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
117
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
118
The Matrix (1999,  R)
119
The Matrix Reloaded (2003,  R)
120
The Matrix Revolutions (2003,  R)
121
The Mummy (1999,  PG-13)
122
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
123
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
124
The Notebook (2004,  PG-13)
125
The Patriot (2000,  R)
126
The Rock (1996,  R)
127
The Sentinel (2006,  PG-13)
128
The Village (2004,  PG-13)
129
The Watcher (2000,  R)
130
Top Gun (1986,  PG)
131
Troy (2004,  R)
132
V for Vendetta (2006,  R)
133
War of the Worlds (2005,  PG-13)
134
White Chicks (2004,  PG-13)
135
A Walk to Remember (2002,  PG)
136
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
137
Grease (1978,  PG)
138
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
139
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
140
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
141
Pretty Woman (1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments