My Favorite Movies


  fb1155594871's Rating My Rating
1
Dangerous Liaisons (1988,  R)
2
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
3
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
4
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
5
Volver (2006,  R)
6
Into the Wild (2007,  R)
7
Bellissima (1951,  Unrated)
8
The Rose Tattoo (1955,  Unrated)
9
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
10
The Color Purple (1985,  PG-13)
11
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
12
All About Eve (1950,  Unrated)
13
The Silence of the Lambs (1991,  R)
14
Gosford Park (2001,  R)
15
Vertigo (1958,  PG)
16
The Pillow Book (1997,  NC-17)
17
Angel Heart (1987,  R)
18
Travolti da un Insolito Destino nell'Azzurro Mare d'Agosto (Swept Away) (1974,  R)
19
Elizabeth (1998,  R)
20
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
21
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
22
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
23
Law of Desire (La Ley del deseo) (1987,  NC-17)
24
Thelma & Louise (1991,  R)
25
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
26
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
27
Big Fish (2003,  PG-13)
28
Young Adam (2004,  R)
29
Forrest Gump (1994,  PG-13)
30
Saturday Night Fever (1977,  PG)
31
Brokeback Mountain (2005,  R)
32
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
33
Trainspotting (1996,  R)
34
The Passionate Thief (Risate di gioia) (1960,  Unrated)
35
Dreamgirls (2006,  PG-13)
36
Matrimonio all'Italiana (Marriage Italian Style) (1964,  Unrated)
37
Nella Città l'Inferno (Hell in the City) (Caged) (1959,  Unrated)
38
Billy Elliot (2000,  R)
39
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
40
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) (1991,  PG)
41
Seven (Se7en) (1995,  R)
42
L.A. Confidential (1997,  R)
43
The Player (1992,  R)
44
Cat People (1982,  R)
45
Short Cuts (1993,  R)
46
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
47
The First Wives Club (1996,  PG)
48
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
49
Gladiator (2000,  R)
50
The Piano (1993,  R)
51
Fatal Attraction (1987,  R)
52
The Marrying Man (1991,  R)
53
Finding Nemo (2003,  G)
54
La Finestra di fronte (Facing Windows) (2004,  R)
55
Grease (1978,  PG)
56
Rosemary's Baby (1968,  R)
57
Memento (2000,  R)
58
Six Degrees of Separation (1993,  R)
59
The Exorcist (1973,  R)
60
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
61
Young Frankenstein (1974,  PG)
62
Batman (1989,  PG-13)
63
Batman Begins (2005,  PG-13)
64
Batman Returns (1992,  PG-13)
65
His Secret Life (Le Fate ignoranti) (2001,  R)
66
The Village (2004,  PG-13)
67
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) (1987,  G)
68
What's Up, Doc? (1972,  G)
69
Singin' in the Rain (1952,  G)
70
Dead Calm (1989,  R)
71
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
72
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
73
The Incredibles (2004,  PG)
74
Little Miss Sunshine (2006,  R)
75
King Kong (2005,  PG-13)
76
1900 (Novecento) (1976,  R)
77
Senso (The Wanton Countess) (1954,  Unrated)
78
Far From Heaven (2003,  PG-13)
79
Divorzio all'Italiana (Divorce Italian Style) (1962,  Unrated)
80
Niagara (1953,  Unrated)
81
Blood and Sand (1941,  Unrated)
82
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
83
The Full Monty (1997,  R)
84
The Shining (1980,  R)
85
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
86
Being Julia (2004,  R)
87
American Beauty (1999,  R)
88
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
89
What Have I Done to Deserve This? (¿Qué he hecho yo para merecer esto!!) (1984,  Unrated)
90
Saturno contro (2007,  Unrated)
91
A Room With A View (1985,  R)
92
Body Heat (1981,  R)
93
When Harry Met Sally (1989,  R)
94
Stage Beauty (2004,  R)
95
Blue Velvet (1986,  R)
96
Una Giornata Particolare (A Special Day) (1977,  Unrated)
97
Notes on a Scandal (2006,  R)
98
Parenti serpenti (Dearest Relatives, Poisonous Relations) (1992,  Unrated)
99
Kinky Boots (2006,  PG-13)
100
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments