My Favorite Movies


  fb1156787180's Rating My Rating
1
The Godfather (1972,  R)
2
The Godfather, Part II (1974,  R)
3
Scarface (1983,  R)
4
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
6
Blade Runner (1982,  R)
7
Stand by Me (1986,  R)
8
Almost Famous (2000,  R)
9
American History X (1998,  R)
10
American Pie (1999,  R)
American Pie
I wanna go to Band Camp! 8)
11
Apocalypse Now (1979,  R)
12
Casablanca (1943,  PG)
13
Casino (1995,  R)
14
Clerks (1994,  R)
15
Clerks II (2006,  R)
16
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
17
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
18
Face/Off (1997,  R)
19
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Classic
20
Final Destination (2000,  R)
21
Forrest Gump (1994,  PG-13)
22
Full Metal Jacket (1987,  R)
23
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
24
Home Alone (1990,  PG)
Home Alone
Classic!
25
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
26
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
27
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
28
Men in Black (1997,  PG-13)
29
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Love capers...!
30
Platoon (1986,  R)
31
Pulp Fiction (1994,  R)
32
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
33
Rent (2005,  PG-13)
34
Reservoir Dogs (1992,  R)
35
Rocky (1976,  PG)
36
Rudy (1993,  PG)
37
Saw (2004,  R)
38
Scary Movie (2000,  R)
Scary Movie
Funny!
39
Schindler's List (1993,  R)
40
School of Rock (2003,  PG-13)
41
Scream (1996,  R)
42
X-Men (2000,  PG-13)
43
Shark Tale (2004,  PG)
44
Spider-Man (2002,  PG-13)
45
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
46
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
47
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
48
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
49
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
50
Superbad (2007,  R)
51
Taxi Driver (1976,  R)
52
The Boondock Saints (1999,  R)
53
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club
Classic
54
The Departed (2006,  R)
55
The Exorcist (1973,  R)
56
The Fifth Element (1997,  PG-13)
57
The Godfather, Part III (1990,  R)
58
The Green Mile (1999,  R)
59
The Italian Job (2003,  PG-13)
60
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
Best Trilogy over made.
61
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
62
The Matrix (1999,  R)
63
The Ring (2002,  PG-13)
64
The Sandlot (1993,  PG)
65
The Shawshank Redemption (1994,  R)
66
The Silence of the Lambs (1991,  R)
67
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
68
The Terminator (1984,  R)
69
The Usual Suspects (1995,  R)
70
The Wizard of Oz (1939,  G)
71
There's Something About Mary (1998,  R)
There's Something About Mary
Yes, that is hair gel.
72
Walk the Line (2005,  PG-13)
73
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
74
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
75
Saw (short film) (2003,  Unrated)
76
Billy Elliot (2000,  R)
Billy Elliot
Great movie!
77
61* (2001,  Unrated)
78
Carlito's Way (1993,  R)
79
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
80
The Deer Hunter (1978,  R)
81
Deliverance (1972,  R)
82
Dog Day Afternoon (1975,  R)
83
Donnie Brasco (1997,  R)
84
The French Connection (1971,  R)
85
The Freshman (1925,  PG)
86
Gandhi (1982,  PG)
87
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
88
The Graduate (1967,  PG)
89
Independence Day (1996,  PG-13)
90
Jaws (1975,  PG)
91
Hairspray (1988,  PG)
92
Pecker (1998,  R)
93
Polyester (1981,  R)
94
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
95
Female Trouble (1974,  R)
96
The Karate Kid (1984,  PG)
The Karate Kid
Classic.
97
The Last Don (1997,  Unrated)
98
Mean Streets (1973,  R)
99
Miller's Crossing (1990,  R)
100
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
101
The Omen (1976,  R)
102
North by Northwest (1959,  Unrated)
103
On the Waterfront (1954,  Unrated)
104
The Outsiders (1983,  PG)
105
Patton (1970,  PG)
106
Planet of the Apes (1968,  PG)
107
Escape from the Planet of the Apes (1971,  G)
108
Battle For The Planet Of The Apes (1973,  G)
109
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
110
Conquest Of The Planet Of The Apes (1972,  PG)
111
Psycho (1960,  R)
112
Raging Bull (1980,  R)
113
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
114
Analyze This (1999,  R)
115
Analyze That (2002,  R)
116
Heat (1995,  R)
117
Rocky II (1979,  PG)
118
Rocky III (1982,  PG)
119
Rocky IV (1985,  PG)
120
Rocky V (1990,  PG-13)
121
Rounders (1998,  R)
122
Saving Private Ryan (1998,  R)
123
Scarecrow (1972,  Unrated)
124
Scarface (1932,  PG)
125
Serial Mom (1994,  R)
126
Sea of Love (1989,  R)
127
Serpico (1973,  R)
128
The Shining (1980,  R)
129
Soylent Green (1973,  PG)
130
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
131
Suicide Kings (1998,  R)
132
Superman (1978,  PG)
133
The Ten Commandments (1956,  G)
134
The Terminal (2004,  PG-13)
135
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
136
This Is Spinal Tap (1984,  R)
137
Fear of a Black Hat (1994,  R)
138
Total Recall (1990,  R)
139
The Untouchables (1987,  R)
140
WarGames (War Games) (1983,  PG)
141
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
142
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
143
Lord of the Flies (1990,  R)
144
A Clockwork Orange (1971,  R)
145
Poltergeist (1982,  PG)
146
The Rat Pack (1998,  R)
147
The Rat Pack (2001,  Unrated)
148
Sinatra and the Rat Pack (2002,  Unrated)
149
Boogie Nights (1997,  R)
150
Capone (1991,  R)
151
Malcolm X (1992,  PG-13)
152
Friday the 13th (1980,  R)
153
Hamburger Hill (1987,  R)
154
Vertigo (1958,  PG)
155
GoodFellas (1990,  R)
156
A Bronx Tale (1993,  R)
157
Grease (1978,  PG)
158
Porky's (1982,  R)
159
Gigli (2003,  R)
160
From Justin To Kelly (2003,  PG)
161
Spice World (1998,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments