My Favorite Movies
| fb1161248417's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 2 |
Step Up 2 the Streets (2008, PG-13) |
|
| 3 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 4 |
Save the Last Dance 2 (2006, PG-13) |
|
| 5 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 6 |
Dirty Dancing - Havana Nights (2004, PG-13) |
|
| 7 |
Without A Paddle (2004, PG-13) |
|
| 8 |
Beverly Hills Cop (1984, R) |
|
| 9 |
Beverly Hills Cop II (1987, R) |
|
| 10 |
Beverly Hills Cop III (1994, R) |
|
| 11 |
Slums of Beverly Hills (1998, R) |
|
| 12 |
Howard the Duck (1986, PG) |
|
| 13 |
The Outsiders (1983, PG) |
|
| 14 |
Biker Boyz (2003, PG-13) |
|
| 15 |
Torque (2004, PG-13) |
|
| 16 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 17 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 18 |
National Lampoon's Animal House (1978, R) |
|
| 19 |
New Best Friend (2002, R) |
|
| 20 |
Thirteen (2003, R) |
|
| 21 |
Christmas Do-Over (2006, PG) |
|
| 22 |
Just Friends (2005, PG-13) |
|
| 23 |
Aquamarine (2006, PG) |
|
| 24 |
The Wizard (1989, PG) |
|
| 25 |
Explorers (1985, PG) |
|
| 26 |
Fear (1996, R) |
|
| 27 |
The Blues Brothers (1980, R) |
|
| 28 |
The Monster Squad (1987, PG-13) |
|
| 29 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
| 30 |
Bring It On Again (2004, PG-13) |
|
| 31 |
Bring It On: In It to Win It (2007, PG-13) |
|
| 32 |
Bringing Down The House (2003, PG-13) |
|
| 33 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 34 |
Planes, Trains and Automobiles (1987, R) |
|
| 35 |
Casper (1995, PG) |
|
| 36 |
The Great Outdoors (1988, PG) |
|
| 37 |
Dangerous Minds (1995, R) |
|
| 38 |
True Romance (1993, R) |
|
| 39 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 40 |
Footloose (1984, PG) |
|
| 41 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 42 |
The Hole (2001, R) |
|
| 43 |
Flatliners (1990, R) |
|
| 44 |
Empire Records (1995, PG-13) |
|
| 45 |
The Virgin Suicides (2000, R) |
|
| 46 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 47 |
Man of the House (2005, PG-13) |
|
| 48 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 49 |
She's All That (1999, PG-13) |
|
| 50 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 51 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 52 |
Waking Up in Reno (2002, R) |
|
| 53 |
Eurotrip (2003, R) |
|
| 54 |
New York Minute (2004, PG) |
|
| 55 |
The Haunting (1999, PG-13) |
|
| 56 |
The Haunted Mansion (2003, PG) |
|
| 57 |
The Craft (1996, R) |
|
| 58 |
Drop Dead Gorgeous (1999, PG-13) |
|
| 59 |
White Men Can't Jump (1992, R) |
|
| 60 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 61 |
Freaky Friday (2003, PG) |
|
| 62 |
Runaway Bride (1999, PG) |
|
| 63 |
Flashdance (1983, R) |
|
| 64 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 65 |
Welcome to the Jungle (2007, Unrated) |
|
| 66 |
Dude, Where's My Car? (2000, PG-13) |
|
| 67 |
Snow Dogs (2002, PG) |
|
| 68 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 69 |
Crazy/ Beautiful (2001, PG-13) |
|
| 70 |
Loser (2000, PG-13) |
|
| 71 |
Blue Crush (2002, PG-13) |
|
| 72 |
Just Married (2003, PG-13) |
|
| 73 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 74 |
Enough (2002, PG-13) |
|
| 75 |
Old School (2003, R) |
|
| 76 |
Maid in Manhattan (2002, PG-13) |
|
| 77 |
Death Becomes Her (1992, PG-13) |
|
| 78 |
Shallow Hal (2001, PG-13) |
|
| 79 |
The Meeksville Ghost (2001, Unrated) |
|
| 80 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 81 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 82 |
Slap Her... She's French (2002, PG-13) |
|
| 83 |
Panic Room (2002, R) |
|
| 84 |
Boat Trip (2003, R) |
|
| 85 |
The Money Pit (1986, PG) |
|
| 86 |
The New Guy (2002, PG-13) |
|
| 87 |
Captain Ron (1992, PG-13) |
|
| 88 |
Boys and Girls (2000, PG-13) |
|
| 89 |
High Heels and Low Lifes (2001, R) |
|
| 90 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 91 |
Man of the House (1995, PG) |
|
| 92 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 93 |
Clockstoppers (2002, PG) |
|
| 94 |
The Banger Sisters (2002, R) |
|
| 95 |
Summer Rental (1985, PG) |
|
| 96 |
Life or Something Like It (2002, PG-13) |
|
| 97 |
St. Elmo's Fire (1985, PG-13) |
|
| 98 |
My Father The Hero (1994, PG) |
|
| 99 |
What a Girl Wants (2003, PG) |
|
| 100 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 101 |
Honey (2003, PG-13) |
|
| 102 |
Honey, I Shrunk the Kids (1989, PG) |
|
| 103 |
Honey, I Blew Up the Kid (1992, PG) |
|
| 104 |
Honey, We Shrunk Ourselves (1997, PG) |
|
| 105 |
Gigli (2003, R) |
|
| 106 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 107 |
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004, PG) |
|
| 108 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 109 |
The Girl Next Door (2004, R) |
|
| 110 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 111 |
40 Days and 40 Nights (2002, R) |
|
| 112 |
Little Nicky (2000, PG-13) |
|
| 113 |
Josie and the Pussycats (2001, PG) |
|
| 114 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 115 |
Rat Race (2001, PG-13) |
|
| 116 |
The Animal (2001, PG-13) |
|
| 117 |
28 Days (2000, PG-13) |
|
| 118 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 119 |
Heartbreakers (2001, PG-13) |
|
| 120 |
Wild Hogs (2007, PG-13) |
|
| 121 |
Gossip (1999, R) |
|
| 122 |
National Lampoon's Dorm Daze 2 (2006, R) |
|
| 123 |
Mystic Pizza (1988, R) |
|
| 124 |
The Truth About Cats & Dogs (1996, PG-13) |
|
| 125 |
Varsity Blues (1999, R) |
|
| 126 |
My Boss's Daughter (2003, R) |
|
| 127 |
A Lot Like Love (2005, PG-13) |
|
| 128 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 129 |
Gia (1997, R) |
|
| 130 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 131 |
Georgia Rule (2007, R) |
|
| 132 |
Just My Luck (2006, PG-13) |
|
| 133 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
| 134 |
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007, PG-13) |
|
| 135 |
Detroit Rock City (1999, R) |
|
| 136 |
Blast from the Past (1999, PG-13) |
|
| 137 |
Sister Act (1992, PG) |
|
| 138 |
Sister Act 2: Back in the Habit (1993, PG) |
|
| 139 |
1408 (2007, PG-13) |
|
| 140 |
Reckless (1984, R) |
|
| 141 |
Convoy (1978, PG) |
|
| 142 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 143 |
Milk Money (1994, PG-13) |
|
| 144 |
Buying the Cow (2000, R) |
|
| 145 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 146 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 147 |
Mannequin (1987, PG) |
|
| 148 |
In Her Shoes (2005, PG-13) |
|
| 149 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 150 |
Evan Almighty (2007, PG) |
|
| 151 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 152 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 153 |
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005, PG-13) |
|
| 154 |
Along Came Polly (2004, PG-13) |
|
| 155 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 156 |
Renaissance Man (Army Intelligence) (By the Book) (1994, PG-13) |
|
| 157 |
Now and Then (1995, PG-13) |
|
| 158 |
Wildcats (1986, R) |
|
| 159 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 160 |
Housesitter (1992, PG) |
|
| 161 |
Hocus Pocus (1993, PG) |
|
| 162 |
Uncle Buck (1989, PG) |
|
| 163 |
Nine to Five (9 to 5) (1980, PG) |
|
| 164 |
Porky's (1982, R) |
|
| 165 |
Porky's II: The Next Day (1983, R) |
|
| 166 |
Porky's Revenge (1985, R) |
|
| 167 |
The Object of My Affection (1998, R) |
|
| 168 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 169 |
Sleeping with the Enemy (1991, R) |
|
| 170 |
About Last Night... (1986, R) |
|
| 171 |
She's Having a Baby (1988, PG-13) |
|
| 172 |
That Thing You Do! (1996, PG) |
|
| 173 |
Nine Months (1995, PG-13) |
|
| 174 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 175 |
Cruel Intentions 2 (2000, R) |
|
| 176 |
Scary Movie (2000, R) |
|
| 177 |
Scary Movie 2 (2001, R) |
|
| 178 |
Scary Movie 3 (2003, PG-13) |
|
| 179 |
Scary Movie 4 (2006, PG-13) |
|
| 180 |
Not Another Teen Movie (2001, R) |
|
| 181 |
Cellular (2004, PG-13) |
|
| 182 |
Evolution (2001, PG-13) |
|
| 183 |
Slackers (2002, R) |
|
| 184 |
Down with Love (2003, PG-13) |
|
| 185 |
Eight Legged Freaks (2002, PG-13) |
|
| 186 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
| 187 |
View from the Top (2003, PG-13) |
|
| 188 |
Money Train (1995, R) |
|
| 189 |
Picture Perfect (1997, PG-13) |
|
| 190 |
Hello Again (1987, PG) |
|
| 191 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 192 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003, PG-13) |
|
| 193 |
Hope Floats (1998, PG-13) |
|
| 194 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 195 |
Forces of Nature (1999, PG-13) |
|
| 196 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 197 |
Premonition (2007, PG-13) |
|
| 198 |
Stuck On You (2003, PG-13) |
|
| 199 |
Three Amigos! (1986, PG) |
|
| 200 |
Three Fugitives (1989, PG-13) |
|
| 201 |
The Out-Of-Towners (1999, PG-13) |
|
| 202 |
The Muse (1999, PG-13) |
|
| 203 |
Hoodwinked (2005, PG) |
|
| 204 |
WALL-E (2008, G) |
|
| 205 |
The Dukes of Hazzard (2005, PG-13) |
|
| 206 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 207 |
My Super Ex-Girlfriend (2006, PG-13) |
|
| 208 |
Saving Silverman (Evil Woman) (2001, R) |
|
| 209 |
Road Trip (2000, R) |
|
| 210 |
Employee of the Month (2006, PG-13) |
|
| 211 |
Dick (1999, PG-13) |
|
| 212 |
Office Space (1999, R) |

















































































































































































































