My Favorite Movies


  fb1162600224's Rating My Rating
1
The Big Lebowski (1998,  R)
2
Brazil (1985,  R)
3
Faraway So Close (1995,  Unrated)
4
Citizen X (1995,  R)
5
Cold Comfort Farm (1996,  PG)
6
Fight Club (1999,  R)
7
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
8
Fargo (1996,  R)
9
The Amateurs (The Moguls) (Dirty Movie) (2005,  R)
10
Tropic Thunder (2008,  R)
11
An American Carol (2008,  PG-13)
12
Team America - World Police (2004,  R)
13
National Lampoon Presents - Mr Wong (,  Unrated)
14
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
15
All About Eve (1950,  Unrated)
16
American Beauty (1999,  R)
17
Blue Planet (1991,  Unrated)
18
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
19
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
20
I Am Legend (2007,  PG-13)
21
Irreversible (2002,  Unrated)
22
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
23
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
24
Manufactured Landscapes (2007,  Unrated)
25
The Others (2001,  PG-13)
26
Microcosmos: Le peuple de l'herbe (Microcosmos) (1996,  Unrated)
27
Two-Lane Blacktop (1971,  R)
28
The Incredible Melting Man (1977,  R)
29
Spider (2002,  R)
30
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
31
Vantage Point (2008,  PG-13)
32
The Dish (2001,  PG-13)
33
May (2003,  R)
34
Synecdoche, New York (2008,  R)
35
Serial Mom (1995,  R)
36
Idiocracy (2006,  R)
37
Outsourced (2006,  PG-13)
38
Blade Runner (1982,  R)
39
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
40
Rear Window (1954,  PG)
41
Shapes of the Invisible (1997,  Unrated)
42
Prime Suspect (1982,  Unrated)
43
The Misfits (1961,  Unrated)
44
The Langoliers (1995,  PG-13)
45
The Salton Sea (2002,  R)
46
The Beast of Yucca Flats (1961,  Unrated)
47
Ladyhawke (1985,  PG-13)
48
Croupier (2000,  Unrated)
49
Shine (1996,  PG-13)
50
The Big Kahuna (2000,  R)
51
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
52
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
53
eXistenZ (1999,  R)
54
Dead Ringers (1988,  R)
55
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) (1975,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments