My Favorite Movies


  fb1165591908's Rating My Rating
1
Gladiator (2000,  R)
2
A League of Their Own (1992,  PG)
3
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
4
A Cinderella Story (2004,  PG)
5
Babel (2006,  R)
6
Black Hawk Down (2001,  R)
7
Blade - Trinity (2004,  R)
8
Blood Diamond (2006,  R)
9
Brokeback Mountain (2005,  R)
10
Casablanca (1943,  PG)
11
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
12
Chicago (2002,  PG-13)
13
City of Angels (1998,  PG-13)
14
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
15
Elizabethtown (2005,  PG-13)
16
Girl, Interrupted (1999,  R)
17
Gone With the Wind (1939,  G)
18
King Arthur (2004,  PG-13)
19
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
20
Love Actually (2003,  R)
21
Madagascar (2005,  PG)
22
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
23
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
24
Notting Hill (1999,  PG-13)
25
Reservoir Dogs (1992,  R)
26
The Lake House (2006,  PG)
27
The Patriot (2000,  R)
28
The Princess Diaries (2001,  G)
29
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
30
The Shawshank Redemption (1994,  R)
31
The Transporter (2002,  PG-13)
32
The Silence of the Lambs (1991,  R)
33
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
34
The Departed (2006,  R)
35
The Aviator (2004,  PG-13)
36
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
37
First Knight (1995,  PG-13)
38
Knight Without Armour (1937,  Unrated)
39
Tibet - Cry of the Snow Lion (2003,  Unrated)
40
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
41
Breach (2007,  PG-13)
42
Domino (2005,  R)
43
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
44
Goal II: Living the Dream (2007,  PG-13)
45
Goal! III (Goal! 3: Taking on the World) (2009,  PG-13)
46
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
47
Gangs of New York (2002,  R)
48
Autumn in New York (2000,  PG-13)
49
Diana: An Intimate Portrait (2007,  Unrated)
50
Jimi Hendrix: The Complete Story (,  Unrated)
51
Islam: What the West Needs to Know (2006,  Unrated)
52
Revolution (1985,  PG)
53
Brain Damage (1972,  PG)
54
Scarecrow (1973,  R)
55
Encounter Point (2007,  Unrated)
56
The Fly (1958,  Unrated)
57
Domabaem (Love Phobia) (2006,  Unrated)
Domabaem (Love Phobia)
One of da best romantic movie l have ever seen
58
The Rebel (2006,  R)
59
Sin City (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments