Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1169134754's Rating My Rating
1
I Am Legend (2007,  PG-13)
2
The Mist (2007,  R)
3
Sometimes They Come Back (1991,  R)
4
Sometimes They Come Back... Again (1996,  R)
5
Carrie (1976,  R)
6
Aliens (1986,  R)
7
Stephen King's Cat's Eye (1985,  PG-13)
8
Creepshow (1982,  R)
9
Stephen King's It (1990,  Unrated)
10
Pet Sematary (1989,  R)
11
Maximum Overdrive (1986,  R)
12
Stephen King's Desperation (2006,  R)
13
The Woman in the Room (Stephen King's The Woman in the Room) (1983,  Unrated)
14
Hope Springs Eternal: A Look Back at 'The Shawshank Redemption' (2004,  Unrated)
15
Snakeman (The Snake King) (2006,  R)
16
Major League (1989,  R)
17
Major League 2 (1994,  PG)
18
Hitch (2005,  PG-13)
19
Hancock (2008,  PG-13)
20
Seven Pounds (2008,  PG-13)
21
I, Robot (2004,  PG-13)
22
Shark Tale (2004,  PG)
23
Bad Boys II (2003,  R)
24
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
25
Men in Black (1997,  PG-13)
26
Enemy of the State (1998,  R)
27
Bad Boys (1995,  R)
28
Independence Day (1996,  PG-13)
29
Hell on Wheels (1967,  Unrated)
30
The Broken Giant (1998,  Unrated)
31
Brother's Destiny (The Road Home) (1995,  PG)
32
Buzby the Misbehaving Bee (2004,  Unrated)
33
A Will of Their Own (1998,  Unrated)
34
Little Women (1994,  PG)
35
Young Guns (1988,  R)
36
Young Guns II (1990,  PG-13)
37
Young Guns 3 (,  Unrated)
38
The Youngest Guns (2004,  Unrated)
39
Alive (1993,  R)
40
Forrest Gump (1994,  PG-13)
41
Toy Story (1995,  G)
42
Toy Story 2 (1999,  G)
43
Saving Private Ryan (1998,  R)
44
The Polar Express (2004,  G)
45
The Green Mile (1999,  R)
46
The Terminal (2004,  PG-13)
47
Cast Away (2000,  PG-13)
48
Road to Perdition (2002,  R)
49
The Great Buck Howard (2009,  PG)
50
You've Got Mail (1998,  PG)
51
Bachelor Party (1984,  R)
52
That Thing You Do! (1996,  PG)
53
Dragnet (1987,  PG-13)
54
Joe Versus the Volcano (1990,  PG)
55
The Money Pit (1986,  PG)
56
The 'Burbs (1989,  PG)
57
Philadelphia (1993,  PG-13)
58
Turner and Hooch (1989,  PG)
59
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
60
Charlie Wilson's War (2007,  R)
61
A League of Their Own (1992,  PG)
62
Walk the Line (2005,  PG-13)
63
I Walk the Line (1970,  Unrated)
64
Funny Face (1957,  Unrated)
65
The Towering Inferno (1974,  PG)
66
Santa Claus Is Comin' to Town (1970,  Unrated)
67
Holiday Inn (1942,  Unrated)
68
Top Hat (1935,  Unrated)
69
Easter Parade (1948,  Unrated)
70
Shall We Dance (1937,  Unrated)
71
Daddy Long Legs (1955,  PG)
72
Swing Time (1936,  Unrated)
73
Ghost Story (1981,  R)
74
The Over-the-Hill Gang Rides Again (1970,  Unrated)
75
Let's Dance (1950,  Unrated)
76
The Wizard of Oz (1939,  G)
77
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
78
Twister (1996,  PG-13)
79
Twister (1989,  PG-13)
80
Public Enemies (2009,  R)
81
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
82
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
83
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
84
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
85
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
86
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
87
Secret Window (2004,  PG-13)
88
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
89
Shantaram (2008,  Unrated)
90
Sleepy Hollow (1999,  R)
91
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
92
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
93
Finding Neverland (2004,  PG)
94
Blow (2001,  R)
95
Pirates of the Caribbean 4 (2012,  Unrated)
96
Alice in Wonderland (2010,  Unrated)
97
The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009,  PG-13)
98
The Astronaut's Wife (1999,  R)
99
The Ninth Gate (1999,  R)
100
Benny & Joon (1993,  PG)
101
Donnie Brasco (1997,  R)
102
Cry Baby (1990,  PG-13)
103
From Hell (2001,  R)
104
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
105
When the Road Bends...tales of a Gypsy Caravan (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments