My Favorite Movies


  fb1174423028's Rating My Rating
1
The Goonies (1985,  PG)
2
Halloween (1978,  R)
3
Whistle Down the Wind (1961,  Unrated)
4
Hairspray (1988,  PG)
5
Carry on Abroad (1972,  Unrated)
6
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
7
The Fog (1979,  R)
8
Beethoven's 2nd (1994,  PG)
9
Attack of the Killer Tomatoes! (1978,  PG)
10
The Cat and the Canary (1978,  PG)
11
When Time Ran Out (1980,  PG)
12
The Swarm (1978,  PG)
13
Beyond the Poseidon Adventure (1979,  PG)
14
The Towering Inferno (1974,  PG)
15
Sky West and Crooked (Bats with Baby Faces)(Gypsy Girl) (1966,  Unrated)
16
Tiger Bay (1959,  Unrated)
17
The Chalk Garden (1964,  Unrated)
18
The Family Way (1966,  Unrated)
19
The Truth About Spring (1965,  Unrated)
20
The Parent Trap (1961,  G)
21
Pollyanna (1960,  G)
22
The Moon-Spinners (1964,  PG)
23
Endless Night (1971,  Unrated)
24
Parent Trap II (1986,  Unrated)
25
2b Perfectly Honest (2004,  Unrated)
26
That Darn Cat! (1965,  G)
27
In Search of the Castaways (1962,  G)
28
A Troll in Central Park (1994,  G)
29
Parent Trap: Hawaiian Honeymoon (1989,  Unrated)
30
Summer Magic (1963,  G)
31
The Trouble with Angels (1966,  PG)
32
Parent Trap III (1989,  Unrated)
33
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
34
The Burning (1981,  Unrated)
35
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
36
The Food of the Gods (1976,  G)
37
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
38
Murder She Said, (Agatha Christie's 'Murder, She Said'),(Meet Miss Marple) (1961,  PG)
39
Please Sir! (1971,  Unrated)
40
Bless This House (1972,  Unrated)
41
Village People - Can't Stop the Music (1980,  PG)
42
Scream (1996,  R)
43
Urban Legend (1998,  R)
44
Poseidon (2006,  PG-13)
45
Twisted Nerve (1968,  Unrated)
Twisted Nerve
Without exception, THE GREATEST FILM OF ALL TIME....
Hayley Mills is stunning and Hywell Bennett is amazing!
46
And Soon the Darkness (1971,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments