My Favorite Movies


  fb1176782177's Rating My Rating
1
The Lost Boys (1987,  R)
2
Alien (1979,  R)
3
Underworld (2003,  R)
4
Top Gun (1986,  PG)
5
Tombstone (1993,  R)
6
Troy (2004,  R)
7
X-Men (2000,  PG-13)
8
The Usual Suspects (1995,  R)
9
The Silence of the Lambs (1991,  R)
10
The Ring (2002,  PG-13)
11
The Princess Bride (1987,  PG)
12
The Mummy (1999,  PG-13)
13
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
14
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
15
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
16
The Green Mile (1999,  R)
17
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
18
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
19
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
20
Signs (2002,  PG-13)
21
Serenity (2005,  PG-13)
22
Scary Movie (2000,  R)
23
Scary Movie 2 (2001,  R)
24
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
25
Saving Private Ryan (1998,  R)
26
Rocky IV (1985,  PG)
27
Rocky II (1979,  PG)
28
Rocky (1976,  PG)
29
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
30
Resident Evil (2002,  R)
31
Red Eye (2005,  PG-13)
32
Pitch Black (2000,  R)
33
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
34
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
35
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
36
Old School (2003,  R)
37
Night at the Museum (2006,  PG)
38
National Treasure (2004,  PG)
39
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
40
Men in Black (1997,  PG-13)
41
Liar Liar (1997,  PG-13)
42
Kung Fu Hustle (2005,  R)
43
King Arthur (2004,  PG-13)
44
Interview with the Vampire (1994,  R)
45
Independence Day (1996,  PG-13)
46
Hostel (2006,  R)
47
Gladiator (2000,  R)
48
Full Metal Jacket (1987,  R)
49
Fight Club (1999,  R)
50
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
51
Fantastic Four (2005,  PG-13)
52
Drumline (2002,  PG-13)
53
Dogma (1999,  R)
54
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
55
Crash (2004,  R)
56
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
57
Constantine (2005,  R)
58
Closer (2004,  R)
59
Clerks II (2006,  R)
60
Click (2006,  PG-13)
61
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
62
Caddyshack (1980,  R)
63
Batman Begins (2005,  PG-13)
64
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
65
Armageddon (1998,  PG-13)
66
American Pie (1999,  R)
67
A Clockwork Orange (1971,  R)
68
300 (2007,  R)
69
Queen of the Damned (2002,  R)
Queen of the Damned
You either love it or not - see my rating
70
The Exorcist (1973,  R)
71
Blade Runner (1982,  R)
72
The Shawshank Redemption (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments