My Favorite Movies


  fb1177010968's Rating My Rating
1
Lolita (1998,  R)
2
Dead Ringers (1988,  R)
3
And Now... Ladies and Gentlemen (2003,  PG-13)
4
The French Lieutenant's Woman (1981,  R)
5
Chinese Box (1998,  R)
6
Sid & Nancy (1986,  R)
7
True Romance (1993,  R)
8
Love Actually (2003,  R)
9
Romeo Is Bleeding (1994,  R)
10
Lost In Translation (2003,  R)
11
Once (2007,  R)
12
Elizabeth I (,  Unrated)
13
Waterland (1992,  R)
14
William Shakespeare's The Merchant of Venice (2004,  R)
15
Fight Club (1999,  R)
16
Sense and Sensibility (1995,  PG)
17
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
18
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
19
Appaloosa (2008,  R)
20
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
21
The Lion King (1994,  G)
22
Kingdom of Heaven (2005,  R)
23
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
24
Eragon (2006,  PG)
25
Inland Empire (2006,  R)
26
Stealing Beauty (1996,  R)
27
Kafka (1991,  PG-13)
28
Callas Forever (2004,  PG-13)
29
Betrayal (1983,  R)
30
The Fourth Angel (The 4th Angel) (2003,  R)
31
The Secret Policeman's Ball (2006,  Unrated)
32
Longitude (2000,  Unrated)
33
Moonlighting (1982,  PG)
34
Langrishe, Go Down (2002,  Unrated)
35
Gelibolu (Gallipoli) (2005,  PG)
36
Broadway: The Golden Age, by the Legends Who Were There (2004,  Unrated)
37
Casanova (2005,  R)
38
The Mission (1986,  PG)
39
Being Julia (2004,  R)
40
The House of the Spirits (1994,  R)
41
Damage (1993,  R)
42
Reversal of Fortune (1990,  R)
43
M. Butterfly (1993,  R)
44
Swann in Love (1984,  R)
45
A Clockwork Orange (1971,  R)
46
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
47
A Walk to Remember (2002,  PG)
48
About a Boy (2002,  PG-13)
49
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
50
American History X (1998,  R)
51
Braveheart (1995,  R)
52
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
53
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
54
Casablanca (1943,  Unrated)
55
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
56
Closer (2004,  R)
57
Dead Poets Society (1989,  PG)
58
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
59
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
60
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
61
Finding Neverland (2004,  PG)
62
Finding Nemo (2003,  G)
63
Good Will Hunting (1997,  R)
64
Grease (1978,  PG)
65
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
66
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
67
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
68
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
69
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
70
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
71
Little Miss Sunshine (2006,  R)
72
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
73
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
74
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
75
National Treasure (2004,  PG)
76
Night at the Museum (2006,  PG)
77
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
78
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
79
Pride and Prejudice (2005,  PG)
80
Pulp Fiction (1994,  R)
81
Reservoir Dogs (1992,  R)
82
Serendipity (2001,  PG-13)
83
Sixteen Candles (1984,  PG)
84
Stand by Me (1986,  R)
85
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
86
The Breakfast Club (1985,  R)
87
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
88
The Crow (1994,  R)
89
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
90
The Fifth Element (1997,  PG-13)
91
The Illusionist (2006,  PG-13)
92
The Lord of the Rings (1978,  PG)
93
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
94
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
95
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
96
The Lost Boys (1987,  R)
97
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
98
The Notebook (2004,  PG-13)
99
The Princess Bride (1987,  PG)
100
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
101
The Sound of Music (1965,  G)
102
The Wizard of Oz (1939,  G)
103
Tombstone (1993,  R)
104
Trainspotting (1996,  R)
105
Walk the Line (2005,  PG-13)
106
When Harry Met Sally (1989,  R)
107
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
108
Young Frankenstein (1974,  PG)
109
The Sensation of Sight (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments