My Favorite Movies
| fb1179384923's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Bab'Aziz - The Prince That Contemplated His Soul (2008, Unrated) |
|
| 2 |
Takva: A Man's Fear of God (2006, Unrated) |
|
| 3 |
Milarepa (2007, PG) |
|
| 4 |
Dharmaga tongjoguro kan kkadalgun (Why Has Bodhi Dharma Left for the East?) (1989, Unrated) |
|
| 5 |
Meetings with Remarkable Men (1979, Unrated) |
|
| 6 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 7 |
The Darjeeling Limited (2007, R) |
|
| 8 |
Peaceful Warrior (2006, PG-13) |
|
| 9 |
Luther (2003, PG-13) |
|
| 10 |
Samsara (2002, R) |
|
| 11 |
Tibetan Book of the Dead (2003, Unrated) |
|
| 12 |
Zen (2009, Unrated) |
|
| 13 |
Death of a Tea Master (Sen no Rikyu) (1989, Unrated) |











