My Favorite Movies


  fb1180541847's Rating My Rating
1
Brubaker (1980,  R)
2
Braveheart (1995,  R)
3
Casino Royale (2006,  PG-13)
4
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
5
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
6
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
7
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
8
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
9
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
10
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
11
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
12
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
13
Pretty Woman (1990,  R)
14
Shrek (2001,  PG)
15
Spider-Man (2002,  PG-13)
16
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
17
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
21
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
22
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
23
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
24
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
25
The Color Purple (1985,  PG-13)
26
The Patriot (2000,  R)
27
The Pianist (2002,  R)
28
V for Vendetta (2006,  R)
29
Van Helsing (2004,  PG-13)
30
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
31
X2 (2003,  PG-13)
32
X-Men (2000,  PG-13)
33
American History X (1998,  R)
34
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
35
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
36
Face/Off (1997,  R)
37
Finding Nemo (2003,  G)
38
Ghost (1990,  R)
39
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
40
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
41
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
42
Schindler's List (1993,  R)
43
Sleepy Hollow (1999,  R)
44
The Godfather (1972,  R)
45
The Last Samurai (2003,  R)
46
The Silence of the Lambs (1991,  R)
47
Grease (1978,  PG)
48
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
49
National Treasure (2004,  PG)
50
Seven (Se7en) (1995,  R)
51
Fantastic Four (2005,  PG-13)
52
Ghost Rider (2007,  PG-13)
53
The Fifth Element (1997,  PG-13)
54
Twilight (2008,  PG-13)
55
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
56
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
57
The Bodyguard (1992,  R)
58
JFK (1991,  R)
59
Thirteen Days (2000,  PG-13)
60
The Legend of Zorro (2005,  PG)
61
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
62
Take the Lead (2006,  PG-13)
63
Philadelphia (1993,  PG-13)
64
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
65
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
66
Changeling (2008,  R)
67
Alexander (2004,  R)
68
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
69
Mystic River (2003,  R)
70
Space Cowboys (2000,  PG-13)
71
Une chance sur deux (Half a Chance) (1998,  Unrated)
72
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
73
Entrapment (1999,  PG-13)
74
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
75
The Presidio (1988,  R)
76
Marnie (1964,  PG)
77
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
78
Rising Sun (1993,  R)
79
Highlander (1986,  R)
80
The Man in the Iron Mask (1997,  PG-13)
81
Jean De Florette (1986,  PG)
82
Cyrano De Bergerac (1990,  PG)
83
My Father The Hero (1994,  PG)
84
Le Dernier Métro (The Last Metro) (1980,  PG)
85
Germinal (1994,  R)
86
Gran Torino (2009,  R)
87
Valkyrie (2008,  PG-13)
88
The Haunting in Connecticut (2009,  PG-13)
89
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel) (2009,  PG-13)
90
Sorority Row (2009,  R)
91
The Untouchables (1987,  R)
92
Sissi - Die junge Kaiserin (Sissi: The Young Empress) (1956,  Unrated)
93
Michael Jackson's This Is It (2009,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments