My Favorite Movies


  fb1183321468's Rating My Rating
1
When Harry Met Sally (1989,  R)
2
Grease (1978,  PG)
3
High Society (1956,  G)
4
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
5
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
6
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
7
American Pie (1999,  R)
8
American Pie 2 (2001,  R)
9
American Wedding (2003,  R)
10
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
11
Back to the Future (1985,  PG)
12
Back to the Future Part II (1989,  PG)
13
Back to the Future Part III (1990,  PG)
14
Braveheart (1995,  R)
15
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
16
Caddyshack (1980,  R)
17
Dazed and Confused (1993,  R)
18
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
19
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
20
Empire Records (1995,  PG-13)
21
Eurotrip (2003,  R)
22
Failure to Launch (2006,  PG-13)
23
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
24
Hairspray (1988,  PG)
25
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
26
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
27
Liar Liar (1997,  PG-13)
28
Love Actually (2003,  R)
29
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
30
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
31
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
32
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
33
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
34
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
35
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
36
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
37
Pretty Woman (1990,  R)
38
Scream (1996,  R)
39
Sleeping Beauty (1959,  G)
40
Sixteen Candles (1984,  PG)
41
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
42
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
43
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
44
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
45
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
46
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
47
Steel Magnolias (1989,  PG)
48
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
49
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
50
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
51
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
52
The Breakfast Club (1985,  R)
53
The Color Purple (1985,  PG-13)
54
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
55
The Little Mermaid (1989,  G)
56
The Lord of the Rings (1978,  PG)
57
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
58
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
59
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
60
The Lost Boys (1987,  R)
61
The Mummy (1999,  PG-13)
62
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
63
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
64
The Sound of Music (1965,  G)
65
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
66
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
67
The Wizard of Oz (1939,  G)
68
Toy Story (1995,  G)
69
Troy (2004,  R)
70
True Romance (1993,  R)
71
Varsity Blues (1999,  R)
72
Wedding Crashers (2005,  R)
73
X-Men (2000,  PG-13)
74
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
75
X2 (2003,  PG-13)
76
You've Got Mail (1998,  PG)
77
Say Anything... (1989,  PG-13)
78
High Fidelity (2000,  R)
79
Runaway Jury (2003,  PG-13)
80
The Thin Red Line (1999,  R)
81
America's Sweethearts (2001,  PG-13)
82
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
83
Martian Child (2007,  PG)
84
Better Off Dead (1985,  PG)
85
Pushing Tin (1999,  R)
86
Igor (2008,  PG)
87
The Journey of Natty Gann (1985,  PG)
88
Eight Men Out (1988,  PG)
89
Cradle Will Rock (1999,  R)
90
City Hall (1996,  R)
91
One Crazy Summer (1986,  PG)
92
The Sure Thing (1985,  PG-13)
93
Toy Story 2 (1999,  G)
94
Les Miserables (1978,  Unrated)
95
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
96
Mary Poppins (1964,  G)
97
She's All That (1999,  PG-13)
98
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
99
Speed (1994,  R)
100
The Lake House (2006,  PG)
101
Premonition (2007,  PG-13)
102
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
103
While You Were Sleeping (1995,  PG)
104
Practical Magic (1998,  PG-13)
105
Hope Floats (1998,  PG-13)
106
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
107
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
108
Notting Hill (1999,  PG-13)
109
Mystic Pizza (1988,  R)
110
Something to Talk About (1995,  R)
111
Ready to Wear (Prêt-à-Porter) (1994,  R)
112
Thoroughly Modern Millie (1967,  G)
113
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1957,  Unrated)
114
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
115
Big Business (1988,  PG)
116
All of Me (1984,  PG)
117
The Incredible Shrinking Woman (1981,  PG)
118
Blazing Saddles (1974,  R)
119
History of the World -- Part I (1981,  R)
120
High Anxiety (1977,  PG)
121
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
122
Nine Months (1995,  PG-13)
123
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
124
Shag (1989,  PG)
125
Mischief (1985,  R)
126
Saturday Night Live: The Best of Adam Sandler (1999,  Unrated)
127
Click (2006,  PG-13)
128
Anger Management (2003,  PG-13)
129
Big Daddy (1999,  PG-13)
130
The Waterboy (1998,  PG-13)
131
Billy Madison (1995,  PG-13)
132
White Christmas (1954,  Unrated)
133
Robin and the 7 Hoods (Robin and the Seven Hoods) (1964,  Unrated)
134
Road to Bali (1953,  Unrated)
135
Road to Singapore (1940,  Unrated)
136
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court (1949,  Unrated)
137
Road to Utopia (1945,  Unrated)
138
Road to Rio (1947,  Unrated)
139
Anything Goes (1956,  Unrated)
140
Road to Zanzibar (1941,  Unrated)
141
Bob Hope: The Road to Laughter (2003,  Unrated)
142
The Court Jester (1956,  Unrated)
143
The Emperor's New Clothes (1972,  Unrated)
144
The Secret Life of Walter Mitty (1947,  Unrated)
145
The Inspector General (1949,  Unrated)
146
A Song Is Born (1948,  Unrated)
147
The Five Pennies (1959,  Unrated)
148
Funny Face (1957,  Unrated)
149
That's Entertainment (1974,  G)
150
Santa Claus Is Comin' to Town (1970,  Unrated)
151
Holiday Inn (1942,  Unrated)
152
Royal Wedding (1951,  Unrated)
153
That's Entertainment 2 (1976,  G)
154
Ziegfeld Follies (1946,  Unrated)
155
Easter Parade (1948,  Unrated)
156
Guys and Dolls (1955,  Unrated)
157
The Miracle of the Bells (1948,  Unrated)
158
Singin' in the Rain (1952,  G)
159
Hello, Dolly! (1969,  G)
160
Xanadu (1980,  PG)
161
Brigadoon (1954,  G)
162
The Three Musketeers (1948,  Unrated)
163
The Three Musketeers (1993,  PG)
164
Young Guns (1988,  R)
165
Young Guns II (1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments