My Favorite Movies


  fb1184667114's Rating My Rating
1
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
2
Big Fish (2003,  PG-13)
3
Batman (1989,  PG-13)
4
Batman Returns (1992,  PG-13)
5
Batman & Robin (1997,  PG-13)
6
Batman Forever (1995,  PG-13)
7
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
8
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
9
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
10
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
11
Ed Wood (1994,  R)
12
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
13
Il était une fois... Walt Disney (Once Upon a Time... Walt Disney) (2006,  Unrated)
14
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
15
Fantasia (1940,  G)
16
Fantasia 2000 (2000,  G)
17
Mickey and the Beanstalk (1947,  Unrated)
18
Chaplin (1992,  PG-13)
19
Modern Times (1936,  Unrated)
20
The Circus (1928,  G)
21
A Dog's Life (1918,  Unrated)
22
Pay Day (1922,  Unrated)
23
The Tramp (1915,  Unrated)
24
The Immigrant (A Modern Columbus) (Broke) (Hello U.S.A.) (The New World) (1917,  Unrated)
25
A Countess from Hong Kong (1967,  Unrated)
26
A Burlesque on Carmen (1916,  Unrated)
27
The Great Dictator (1940,  G)
28
City Lights (1931,  Unrated)
29
The Gold Rush (1925,  Unrated)
30
Limelight (1952,  G)
31
The Kid (1921,  Unrated)
32
A King in New York (1957,  G)
33
Shoulder Arms (1918,  Unrated)
34
Monsieur Verdoux (1947,  Unrated)
35
The Kid (,  Unrated)
36
Barry Lyndon (1975,  PG)
37
GIORGINO (1994,  PG)
38
Vincent (1982,  G)
39
House of Wax (1953,  PG)
40
The Great Mouse Detective (1986,  G)
41
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
42
The Fly (1958,  Unrated)
43
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
44
House of Usher (The Fall of the House of Usher) (1960,  Unrated)
45
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)
46
The Masque of the Red Death (1964,  R)
47
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder) (1973,  R)
48
The Raven (1963,  G)
49
Dr. Phibes Rises Again! (1972,  PG-13)
50
Twice-Told Tales (The Corpse-Makers) (Nights of Terror) (1963,  Unrated)
51
I Shot Jesse James (1949,  Unrated)
52
The Comedy of Terrors (The Graveside Story) (1964,  Unrated)
53
Diary of a Madman (1963,  R)
54
Bloodbath at the House of Death (1985,  Unrated)
55
Return of the Fly (1959,  Unrated)
56
Scream and Scream Again (Screamer) (1970,  PG)
57
The Haunted Palace (1963,  Unrated)
58
The Tomb of Ligeia (Tomb of the Cat) (1965,  Unrated)
59
The Bat (1959,  Unrated)
60
Vincent Price: The Sinister Image (2002,  Unrated)
61
Frankenstein (1931,  Unrated)
62
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
63
The Mummy (1932,  Unrated)
64
The Black Cat (1934,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments