Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb118500896's Rating My Rating
1
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
2
Volver (2006,  R)
3
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
4
Little Miss Sunshine (2006,  R)
5
Schultze Gets the Blues (2005,  PG)
6
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids (2004,  R)
7
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
8
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
9
Me You Them (2001,  PG-13)
10
Being John Malkovich (1999,  R)
11
Showgirls (1995,  NC-17)
12
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
13
Fire (1996,  Unrated)
14
Paris Is Burning (1990,  R)
15
Maurice (1987,  R)
16
Brokeback Mountain (2005,  R)
17
Boys Don't Cry (1999,  R)
18
Monster (2003,  R)
19
After Stonewall (1999,  Unrated)
20
Before Stonewall (1985,  Unrated)
21
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
22
High Art (1998,  R)
23
Flag Wars (2003,  Unrated)
24
Better Than Chocolate (1999,  Unrated)
25
The Birdcage (1996,  R)
26
Frida (2002,  R)
27
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
28
Brother to Brother (2004,  Unrated)
29
Shortbus (2006,  Unrated)
30
The Truth About Jane (2000,  Unrated)
31
Gia (1997,  R)
32
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
33
Small Town Gay Bar (2007,  Unrated)
34
The Children's Hour (1961,  Unrated)
35
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
36
Bound (1996,  R)
37
Set It Off (1996,  R)
38
Southern Comfort (2001,  Unrated)
39
Paragraph 175 (2000,  Unrated)
40
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
41
The Times of Harvey Milk (1984,  Unrated)
42
The Laramie Project (2002,  R)
43
Venus Boyz (2002,  Unrated)
44
Capote (2005,  R)
45
The Watermelon Woman (1997,  Unrated)
46
Carandiru (2004,  R)
47
The Celluloid Closet (1996,  R)
48
My Mother Likes Women (A mi madre le gustan las mujeres) (2002,  Unrated)
49
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
50
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
51
If These Walls Could Talk 2 (2000,  R)
52
The Incredibly True Adventures of Two Girls in Love (1995,  R)
53
In & Out (1997,  PG-13)
54
Tipping the Velvet (2002,  R)
55
I Shot Andy Warhol (1996,  R)
56
Kissing Jessica Stein (2002,  R)
57
Philadelphia (1993,  PG-13)
58
Imagine Me & You (2006,  R)
59
Cabaret (1972,  PG)
60
Desert Hearts (1986,  R)
61
Boys on the Side (1995,  R)
62
Stranger Inside (2001,  R)
63
Follow My Voice: With the Music of Hedwig (,  Unrated)
64
The Hours (2002,  PG-13)
65
The Closet (Le Placard) (2001,  R)
66
You've Got Mail (1998,  PG)
67
A Love to Hide (Un amour a taire) (2005,  Unrated)
68
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
69
Latter Days (2004,  Unrated)
70
Together (Tillsammans) (2001,  R)
71
Paper Dolls (Bubot Niyar) (2006,  Unrated)
72
Happy Endings (2005,  R)
73
Party Monster - The Shockumentary (1998,  Unrated)
74
A Home at the End of the World (2004,  R)
75
Out of the Past (1998,  R)
76
Trembling Before G-d (2001,  Unrated)
77
East Side Story (2006,  Unrated)
78
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
79
Affinity (2008,  Unrated)
80
Ma Vie En Rose (My Life in Pink) (1997,  R)
81
Camp Out (2006,  Unrated)
82
Adam & Steve (2005,  Unrated)
83
Daphne (2007,  Unrated)
84
Mulholland Drive (2001,  R)
85
Unconditional Love (2002,  PG-13)
86
Fighting Tommy Riley (2005,  R)
87
Touch of Pink (2004,  R)
88
Serving in Silence: The Margarethe Cammermeyer Story (1995,  Unrated)
89
Round Trip (2004,  Unrated)
90
Get Real (1999,  R)
91
Loving Annabelle (2006,  Unrated)
92
L.I.E. (2001,  NC-17)
93
Iris (2001,  R)
94
The History Boys (2006,  R)
95
Saving Face (2005,  R)
96
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
97
Gray Matters (2007,  PG-13)
98
The Opposite of Sex (1998,  R)
99
Go (1999,  R)
100
For the Bible Tells Me So (2007,  Unrated)
101
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
102
Saint of 9/11 (2006,  Unrated)
103
Rope (1948,  PG)
104
Walk on Water (2005,  Unrated)
105
Paternal Instinct (2004,  Unrated)
106
Bear Cub (Cachorro) (2004,  R)
107
Superstar in a Housedress: The Life and Legend of Jackie Curtis (2004,  Unrated)
108
Love! Valour! Compassion! (1997,  R)
109
My Own Private Idaho (1991,  R)
110
It's My Party (1996,  R)
111
À cause d'un garçon (You'll Get Over It) (2002,  Unrated)
112
The Iron Ladies (Satree lek) (2001,  Unrated)
113
All Over The Guy (2001,  R)
114
Hate Crime (2005,  R)
115
My Summer of Love (2004,  R)
116
Holiday Heart (2000,  R)
117
Juste une question d'amour (Just a Question of Love) (2000,  Unrated)
118
Left Lane (2004,  Unrated)
119
little man (2005,  Unrated)
120
The Naked Civil Servant (1975,  Unrated)
121
Family Flaw (2002,  Unrated)
122
La Cage Aux Folles (1979,  R)
123
Red Without Blue (2007,  Unrated)
124
Xi yan (The Wedding Banquet) (1993,  R)
125
Fingersmith (2005,  Unrated)
126
I Can't Marry You (2004,  Unrated)
127
Ring of Fire - The Emile Griffith Story (2005,  Unrated)
128
Boy Culture (2006,  Unrated)
129
The Servant (1963,  Unrated)
130
Fall From Grace (2007,  Unrated)
131
Priest (1995,  R)
132
Another Country (1984,  PG)
133
Prom Queen (2005,  Unrated)
134
Torch Song Trilogy (1988,  R)
135
Guys and Balls (Maenner Wie Wir) (2006,  R)
136
Licensed to Kill (1998,  Unrated)
137
The Killing of Sister George (1968,  R)
138
Prick Up Your Ears (1987,  R)
139
Resident Alien (1991,  Unrated)
140
Summer Storm (Sommersturm) (2006,  R)
141
Three of Hearts: A Postmodern Family (2005,  Unrated)
142
Plata quemada (Burnt Money) (2001,  R)
143
Cowboys & Angels (2003,  Unrated)
144
Defying Gravity (1997,  Unrated)
145
Fabulous! The Story of Queer Cinema (2006,  Unrated)
146
Jeffrey (1995,  R)
147
Kiss Me, Guido (1997,  R)
148
Making Love (1982,  R)
149
Shock to the System (2006,  R)
150
Six Degrees of Separation (1993,  R)
151
Hamam (Steam: The Turkish Bath) (1998,  Unrated)
152
Times Square (1980,  R)
153
Trevor (1994,  R)
154
The Trip (2003,  R)
155
All Aboard! Rosie's Family Cruise (2006,  PG)
156
Another Gay Movie (2006,  Unrated)
157
Bedrooms and Hallways (1999,  Unrated)
158
Broadway Damage (1997,  Unrated)
159
Chutney Popcorn (1999,  R)
160
Flawless (1999,  R)
161
Goldfish Memory (2003,  G)
162
Go Fish (1995,  R)
163
The Hanging Garden (1998,  R)
164
Pecker (1998,  R)
165
Aimee and Jaguar (2000,  Unrated)
166
Almost Normal (2005,  Unrated)
167
Anatomy of a Hate Crime (2001,  Unrated)
168
And the Band Played On (1993,  PG-13)
169
Auntie Mame (1958,  Unrated)
170
Beautiful Thing (1996,  R)
171
Bent (1997,  NC-17)
172
Big Eden (2001,  PG-13)
173
Billy Elliot (2000,  R)
174
Billy's Hollywood Screen Kiss (1998,  R)
175
Breaking the Surface: The Greg Louganis Story (1997,  Unrated)
176
Village People - Can't Stop the Music (1980,  PG)
177
A Chorus Line (1985,  PG-13)
178
Chuck & Buck (2000,  R)
179
Coffee Date (2006,  Unrated)
180
Los Jornaleros (The Day Laborers) (2005,  Unrated)
181
D.E.B.S. (2004,  PG-13)
182
Edge of Seventeen (1999,  R)
183
Even Cowgirls Get the Blues (1994,  R)
184
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
185
Happy, Texas (1999,  PG-13)
186
Heavenly Creatures (1994,  R)
187
The Hunger (1983,  R)
188
I Think I Do (1998,  Unrated)
189
Mambo Italiano (2003,  R)
190
The Object of My Affection (1998,  R)
191
Our Sons (Too Little, Too Late) (1990,  Unrated)
192
Outing Riley (2004,  Unrated)
193
The Perfect Son (2002,  Unrated)
194
Personal Best (1982,  R)
195
Psycho Beach Party (2000,  Unrated)
196
Puccini for Beginners (2007,  Unrated)
197
Reception (2005,  Unrated)
198
The Sum of Us (1995,  R)
199
Tea With Mussolini (1999,  PG)
200
Testosterone (2004,  R)
201
Threesome (1994,  R)
202
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
203
Trick (1999,  R)
204
Unveiled (Fremde Haut) (2005,  Unrated)
205
The Velocity of Gary (1999,  R)
206
Velvet Goldmine (1998,  R)
207
Victor Victoria (1982,  PG)
208
Waiting for Guffman (1996,  R)
209
What Makes a Family (2001,  Unrated)
210
When Night Is Falling (1995,  R)
211
The Aggressives (2005,  PG)
212
Beautiful Daughters (2006,  Unrated)
213
The Brandon Teena Story (1998,  Unrated)
214
Dangerous Living - Coming Out in the Developing World (2003,  Unrated)
215
For the Love of Dolly (2006,  Unrated)
216
Forbidden Love: The Unashamed Stories of Lesbian Lives (1992,  Unrated)
217
Gay Siblings (2006,  Unrated)
218
Girl Inside (2006,  Unrated)
219
Latino Beginnings (,  Unrated)
220
Let's Get Frank (2003,  Unrated)
221
The Life and Times of Allen Ginsberg (1994,  Unrated)
222
Maestro (2003,  Unrated)
223
Pick Up the Mic (2006,  Unrated)
224
Lesbians of Buenos Aires (2004,  Unrated)
225
Wigstock - The Movie (1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments