My Favorite Movies
| fb1186660834's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Hunger (2009, Unrated) |
|
| 2 |
Layer Cake (2005, R) |
|
| 3 |
9 1/2 Weeks (1986, R) |
|
| 4 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 5 |
Guess Who's Coming to Dinner (1967, Unrated) |
|
| 6 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 7 |
The Unbearable Lightness of Being (1988, R) |
|
| 8 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 9 |
Mr. Brooks (2007, R) |
|
| 10 |
Taken (2009, PG-13) |
|
| 11 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 12 |
Damage (1993, R) |
|
| 13 |
The Thomas Crown Affair (1999, R) |
|
| 14 |
Immortal Beloved (1994, R) |
|
| 15 |
Deception (2008, R) |
|
| 16 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 17 |
Strictly Ballroom (1992, PG) |
|
| 18 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 19 |
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997, R) |
|
| 20 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 21 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 22 |
Rob Roy (1995, R) |
|
| 23 |
James and the Giant Peach (1996, PG) |
|
| 24 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 25 |
Nikita (La Femme Nikita) (1990, R) |
|
| 26 |
The Hunger (1983, R) |
|
| 27 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 28 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 29 |
Mean Machine (2002, R) |
|
| 30 |
In the Name of the Father (1993, R) |
|
| 31 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999, R) |
|
| 32 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 33 |
A Patch of Blue (1965, Unrated) |
|
| 34 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 35 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
| 36 |
Doctor Zhivago (1965, PG-13) |
|
| 37 |
The Thomas Crown Affair (1968, R) |
|
| 38 |
Mary Reilly (1996, R) |
|
| 39 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 40 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 41 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 42 |
And Now... Ladies and Gentlemen (2003, PG-13) |
|
| 43 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 44 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 45 |
The Departed (2006, R) |
|
| 46 |
Jekyll (2007, Unrated) |
|
| 47 |
Hook (1991, PG) |
|
| 48 |
Shantaram (2008, Unrated) |













































