Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1191037277's Rating My Rating
1
Bottle Rocket (1996,  R)
2
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
3
Oldboy (2005,  R)
4
Le Sang d'un Poète (Blood of a Poet) (1930,  Unrated)
5
Kamikaze Girls (2004,  Unrated)
6
The Ruling Class (1972,  PG)
7
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
8
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
9
Brazil (1985,  R)
10
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
11
Real Genius (1985,  PG)
12
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
13
Lost In Translation (2003,  R)
14
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959,  Unrated)
15
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
16
Akira (1988,  R)
17
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
18
Ran (1985,  R)
19
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
20
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
21
Yojimbo (1961,  Unrated)
22
Stray Dog (1949,  Unrated)
23
The Warui yatsu hodo yoku nemuru (The Bad Sleep Well) (1962,  Unrated)
24
Sanjuro (1962,  PG-13)
25
Gojira (1956,  Unrated)
26
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) (1963,  Unrated)
27
Destroy All Monsters (1969,  Unrated)
28
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
29
Blade Runner (1982,  R)
30
Aliens (1986,  R)
31
Fight Club (1999,  R)
32
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
33
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
34
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
35
Highlander (1986,  R)
36
Flash Gordon (1980,  PG)
37
Critters (1986,  PG-13)
38
Predator (1987,  R)
39
Better Off Dead (1985,  PG)
40
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
41
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
42
The Toxic Avenger (1984,  R)
43
The Dark Knight (2008,  PG-13)
44
Memento (2000,  R)
45
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
46
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
47
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) (1989,  Unrated)
48
A Better Tomorrow II (1988,  Unrated)
49
Office Space (1999,  R)
50
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
51
Network (1976,  R)
52
Repo! The Genetic Opera (2008,  R)
53
Monkees in Head (1968,  Unrated)
54
Two-Lane Blacktop (1971,  R)
55
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
56
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
57
El Mariachi (1993,  R)
58
Clerks (1994,  R)
59
Slacker (1991,  R)
60
Waking Life (2001,  R)
61
Repo Man (1984,  R)
62
Donnie Darko (2001,  R)
63
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
64
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
65
The Darjeeling Limited (2007,  R)
66
Rushmore (1998,  R)
67
Hotel Chevalier (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments